11. دى 1397 - 14:38
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی خبر داد:
هزینه‌کرد ۵ میلیارد تومانی برای خط اصلی انتقال فاضلاب مهرشهر بیرجند
بیرجندرسا- مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با بیان این‌که در ۳ سال گذشته خط اصلی انتقال فاضلاب در منطقه مهر شهر بیرجند اجرا و ۵میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است،گفت: طبق قانون طرح توسعه مسکن مهر متولی تأمین مالی آن وزارت راه و شهرسازی بوده که بخشی از این موضوع به وزارت نیرو واگذار شده است و تاکنون ۷۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، مهدی هاشمی مقدم مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به ۱۱ دی ماه سالروز تاسیس شرکت های آب و فاضلاب اظهار کرد: ۱۱ دی ماه ۶۹ قانون تصویب شرکت های آب و فاضلاب به تصویب مجلس رسید.

وی تصریح کرد: باتوجه به نگرانی‌های جدی بهداشتی مجلس این قانون را تصویب کرد‌ و تصویب این قانون و ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات آب شرب جزوی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در تابستان سال جاری توانستیم این موفقیت را کسب کنیم محدوده های تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب استان به رغم خشکسالی های ۱۹ ساله دچار قحطی و کمبود آب نباشند.
هاشمی مقدم با بیان این‌که جمعیت تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در بحث آب شرب 99.85 درصد جمعیت استان است،خاطرنشان‌ کرد: این میزان از میانگین کشوری بالاتر است.
وی با اشاره به این‌که در بحث فاضلاب شهری با توجه به شرایط حاکم بر منطقه دچار عقب ماندگی هایی هستیم ابراز کرد: در این زمینه، جمعیت برخوردار خراسان جنوبی در بحث فاضلاب شهری ٣۶ درصد است که این امر در میانگین کشور ۴۵ درصد است.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی عنوان کرد:انتظار داریم که بتوانیم با افزایش جمعیت تحت پوشش خدمات فاضلاب استفاده بهتری از پساب داشته باشیم.
هاشمی‌مقدم ‌ همچنین از وجود ۱۳۹ هزار متر مکعب مخزن ذخیره بتنی در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: تأمین آب شرب شهری خراسان‌جنوبی از طریق ١۴٠ حلقه چاه انجام می‌ شود.
وی با بیان این‌که در حال حاضر ۲ هزار و ٢٠٠ کیلومتر شبکه توزیع آب، بالغ بر ١٩٧ هزار مشترک آب و ۵٩ هزار مشترک فاضلاب در شهرهای استان وجود دارد،تبیین کرد: همچنین طول خطوط انتقال آب در شهرهای خراسان جنوبی ۵۷۰ کیلومتر است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی از نصب ۲ هزار و ۵۰۰ شبکه جدید و ۲ هزار انشعاب فاضلاب از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: همچنین ۵۷۰ کیلومتر خطوط انتقال آب در شهرهای استان وجود دارد.
هاشمی با تاکید بر این‌که در ۸ ماهه نخست سال جاری ٣١ میلیون لیتر برداشت آب صورت گرفته است،تبیین کرد: در ۸ ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته سه درصد کاهش مصرف آب داشته ایم و برداشت آب نیز حدود یک‌میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در دو بخشنامه تکالیفی برای دستگاه‌های اجرایی در مدیریت مصرف و کاهش مصرف مشخص شده است و امسال تمرکز دولت در این حوزه به دستگاه‌های اجرایی بوده تا به عنوان الگو قرار گیرند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی اضافه کرد: در مجموع به دنبال پیگیری ها و برگزاری جلسات متعدد، دستگاه های دولتی ۸ درصد و شهرداری ها ۱۹ درصد آب مصرفی از شبکه آب شهری را کاهش داده اند.
هاشمی مقدم از ایجاد ۲ هزار و ۵٠٠ اشتراک جدید در شهرهای خراسان‌جنوبی خبر داد و یادآور شد: همچنین بالغ‌ بر ۲ هزار انشعاب فاضلاب تاکنون در شهرهای استان نصب شده است.
وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش هدررفت آب،اذعان داشت: طی ۸ ماهه امسال بیش از ۲۰۰ کیلومتر از شبکه های آب شهری و بخش قابل توجهی از کنتورهای آب نشت یابی شدند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی به حوادث شبکه توزیع آب اشاره کرد و گفت: در ۸ ماهه امسال ۲ هزار و ۴۰۰ مورد حوادث داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد کاهش داشته است.
هاشمی مقدم اظهار داشت: همچنین میزان حوادث انشعابات آب شهری در استان طی هشت ماهه امسال ۷ هزار مورد بوده است که رفع شده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٧٠٠ مورد کاهش داشته است.
وی از بازسازی ۲ هزار و ۶٠٠ رشته انشعاب در ۸ ماهه امسال در استان خبر داد و گفت: همچنین در طی این مدت بالغ‌ بر ۲ هزار و ٣٧٠ دستگاه کنتور به صورت رایگان تعویض شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی با اشاره به تعویض ۳۰ کیلومتر انشعاب فرسوده در استان خبر داد و تصریح کرد: همچنین تاکنون ۹ کیلومتر توسعه شبکه آب شهری در مسکن مهر استان صورت گرفته است.
هاشمی مقدم از اجرای ۱۶ کیلومتر خطوط اصلی فاضلاب در ۸ ماهه امسال خبر داد و افزود: همچنین توسعه شبکه آب شهری در استان حدود 9.5 کیلومتر بوده است.
وی همچنین از اجرای ١۶ کیلومتر شبکه فاضلاب در هشت ماهه امسال در استان خبر داد و عنوان کرد: طرح احداث مدول دوم تصفیه‌خانه و خطوط انتقال بیرجند به طول ٩ کیلومتر در سال گذشته به اتمام رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با اشاره به این نکته که از ابتدای امسال اجرای تأسیسات تصفیه‌خانه را سرعت بخشیده‌ایم،تبیین کرد: تاکنون تصفیه خانه فاضلاب بیرجند بالغ بر ٧٠ درصد پی

شرفت‌ داشته است.
هاشمی مقدم با بیان این‌که انتظارمان آن است که این تصفیه خانه تا نیمه دوم سال آینده به بهره برداری برسد،افز

ود: ظرفیت تصفیه مدول دوم تصفیه خانه ۲۱ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز است.
وی قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب برای شرکت آب و فاضلاب را در سال گذشته یک‌هزار و ٢٨٠ تومان دانست: قیمت فروش آن با تمام ضرایب ٧٧٠ تومان بوده است که این امر سبب شده تا هزینه‌های شرکت از درآمد آن بیشتر باشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی طرح‌های فاضلاب را طرح‌های بسیار هزینه‌بری دانست و افزود: برای اجرای هر کیلومتر شبکه فرعی فاضلاب به فرض این‌که زمین سنگی نباشد ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

هاشمی‌‌مقدم با بیان این‌که منابع برای اجرای طرح‌های فاضلاب بسیار محدود است،گفت: در حال حاضر در ۴ شهر خراسان‌جنوبی پروژه فاضلاب شهری در دست اجرا است.
وی با بیان این‌که در ۳ سال گذشته خط اصلی انتقال فاضلاب در منطقه مهر شهر بیرجند اجرا و ۵میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است،گفت: طبق قانون طرح توسعه مسکن مهر متولی تأمین مالی آن وزارت راه و شهرسازی بوده که بخشی از این موضوع به وزارت نیرو واگذار شده است و تاکنون ۷۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

انتهای پیام/ا

نظرات کاربران