11. دى 1397 - 8:09
عضو فدراسیون پزشکی ورزشی ایران:
بد نشستن در ایرانی‌ها رایج است
جمید روشندل
بیرجندرسا- متاسفانه ما ایرانی‌ها خوب نشستن را به خوبی بلد نیستیم و معمولا در مهمانی‌ها و مراسمات، ساعات زیادی را به نشستن‎‌های طولانی مدت اختصاص می‌دهیم که خطر ابتلاء به انحراف پیدا کردن ستون فقرات و لگن بسیار زیاد است.

دکتر حمید روشندل، جراح و متخصص ارتوپد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، در رابطه با اهمیت نشستن‌ها افزود: به طور معمول هر ایرانی در هر شغلی ساعات زیادی را به نشستن پشت صندلی در محل کار یا رانندگی اختصاص می‌دهد این نشان دهنده این است که فرد در مدت زمان طولانی در حالت نشستن است که بسیار مهم است فرد چگونه این زمان طولانی  را از لحاظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل مدیریت ‌کند.

عضو فدراسیون پزشکی ورزشی ایران به بیماری‌های ناشی از بدنشستن‌ها اشاره کرد و گفت: بد نشستن یا نشستن‌های طولانی مدت ریسک بیماری‌های DVT( لخته شدن خون در پا) ، آمبولی، انسداد خون و تنگ شدن عروق ، افزایش فشار خون ، مشکلات کلیوی و قلبی، خطر چاقی و ریسک بیماری آرتروز و همچنین قوز و انحراف غیر طبیعی را در بدن بیشتر می‌کند.

وی افزود: توصیه ما این است که در کنار اصولی نشستن، افراد به تغذیه مثل آب، چای کمرنگ، میوه را فراموش نکنند چرا که بی آبی باعث کم آب شدن دیسک و در نهایت خطر پارگی دیسک ممکن است به وجود بیاورد.

این جراح ارتوپد به فرهنگ غلط ایرانی‌ها در نشستن اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما ایرانی‌ها خوب نشستن را به خوبی بلد نیستیم و معمولا در مهمانی‌ها و مراسمات، ساعات زیادی را به نشستن‎‌های طولانی مدت اختصاص می‌دهیم که خطر ابتلاء به انحراف پیدا کردن ستون فقرات و لگن بسیار زیاد است.

وی در پایان تصریح کرد: توصیه ما این است که افراد از نشستن‌های طولانی مدت خودداری کنند و هر نیم ساعت یکبار از جای خود بلند شده و حرکات کششی انجام دهند.

خبرنگار: حامی کوماهی/

نظرات کاربران