3. دى 1397 - 18:53
بیرجندرسا-سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پژوهش‌ها باید به شکل کاربردی و در جهت رفع مشکلات منطقه و کشور باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، صبح امروز مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با حضور رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیزجند در این مراسم اظهار داشت: شعار ارزشمندی که برای هفته پژوهش انتخاب شده به عنوان پژوهش ارزشمند و فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید بوده است.

محمد دهقانی با اشاره به اینکه در حوزه های مختلف از جمله حوزه پژوهش و زیرساخت ها کارهای ارزشمندی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند انجام  شده به طوری که نسبت به دیگر دانشگاه‌ها وضعیت قابل قبولی دارد، افزود: پژوهشگران در واقع نرم‌افزار دانشگاه هستند.

وی اضافه کرد: از اعتبارات یک تا سه درصدی دانشگاه استفاده شده تا دانشگاه در حوزه پژوهش دچار مشکل نشود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه به زودی طرح کوهورت اجرا می‌شود، گفت: از شرکت‌های دانش‌بنیان که کارهای خوبی انجام داده انتظار بالایی داریم که در راستای تولید محصول به پیشرفت دانشگاه کمک کنند.

دهقان با بیان اینکه باید پژوهش‌ها به شکل کاربردی و در جهت رفع مشکلات منطقه و کشور باشد، خاطرنشان کرد: زمینه حضور حداکثری برای هیأت علمی دانشگاه در حوزه پژوهش فراهم شده تا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به جایگاه واقعی خود نزدیک شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در ادامه اظهار داشت: از جمله فرصت‌های دانشگاه علوم پزشکی در حوزه پژوهش، امکانات و زیرساخت‌های آن است.

طوبی کاظمی به آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اشاره کرد و گفت: این آزمایشگاه در شش حیطه فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته شورای فنی دانشگاه تشکیل شد، افزود: این شورای در واقع سیاست‌گذاری آزمایشگاه را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌ای با هزار مترمربع دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داشته که انواع کتاب‌های چاپی و الکترونیک در آن موجود است، یادآور شد: همچنین سایت آموزش و توانمندسازی دانشگاه جدیدا راه‌اندازی شده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از فعالیت سه شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد و افزود: همچنین تا پایان سال و یا ابتدای سال آینده یک شرکت دانش‌بنیان دیگر نیز مجوز فعالیت خواهد گرفت.

کاظمی با بیان اینکه در سال‌های 92- 93 طرح کوهرت در کشور آغاز شده و تاکنون 200 هزار نمونه وارد شده است، اضافه کرد: این طرح مراحل اولیه خود را طی می‌کند و در استان از سال 95-96 به دنبال گرفتن کوهرت بوده‌ایم که در این راستا 500 میلیون تومان اعتبار اخذ و قول مساعد برای اختصاص یک‌میلیارد تومان دیگر داده شده است.

وی به برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در حوزه پژوهش در سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: راه‌اندازی شورای راهبردی پژوهش دانشگاه، توانمندسازی کارشناسان حوزه برای ایجاد ارتباط با جذب بودجه و کمک به پژوهشگران، تشکیل کمیته ثبت در معاونت تحقیقات دانشگاه، بررسی ثبت بیماری‌های وزارت، اجرایی شدن کوهرت کارکنان، استفاده از ظرفیت خیران پژوهش و استفاده از پتانسیل صنایع و سازمان‌ها از جمله این برنامه‌ها است.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن رونمایی از کیت‌های تحقیقاتی ارزیابی آنتی‌اکسیدان‌ها در سیستم‌های بیولوژیک از چند تن از پژوهشگران برتر این دانشگاه تجلیل به عمل آمد.

نظرات کاربران