19. آذر 1397 - 18:07
بیرجندرسا-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: برند جهانی سه محصول راهبردی استان شامل زعفران خراسان و قاینات، زرشک جنوب خراسان و عناب بیرجند رونمایی می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا، داوود شهرکی افزود: آیین رونمایی از این محصولات کشاورزی، 21 آذرماه جاری با حضور مسئولان کشوری و استانی انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین آیین بزرگداشت روز صادرات چهارشنبه هفته جاری با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در بیرجند برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این آیین به منظور گسترش فرهنگ تولید بر مبنای صادرات برگزار می شود گفت: در این نشست ضمن اطلاع رسانی سیاست ها و برنامه های اجرایی استان و کشور، دیدگاه ها و نقطه نظرات مدیران و فعالان عرصه تولید توزیع و صادرات برای ارتقای شاخص های اقتصادی و سهم تولید، صادرات و جایگاه خراسان جنوبی با سایر استانها مورد بررسی قرار می گیرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار داشت: در این مراسم از 12 نفر صادر کننده برگزیده و شایسته استانی، پنج صنعتگر نمونه، پنج معدنکار نمونه پنج نفر از اصناف نمونه که حائز بالاترین امتیاز در مورد شاخص‌ های مربوطه با اهدای لوح و تندیس تجلیل به عمل خواهد آمد.
وی با اشاره به معیار و ملاک‌ های انتخاب صادرکنندگان نمونه گفت: درآمد ارزی حاصل از صادرات در سال گذشته و رشد ارزش صادرات در چند سال اخیر، حضور در نمایشگاه های معتبر خارجی و هیئت‌ های تجاری و ثبت برند محصول در بازار هدف از جمله این شاخص هاست.
شهرکی اضافه کرد: همچنین نفوذ در بازارهای جدید، عضویت در بانک اطلاعات صادرکنندگان و عضویت در تشکل‌ های صادراتی از دیگر ملاک ‌های ارزیابی و انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی بوده است.
وی میزان تولید، فروش، سود عملیاتی و ارزش موجودی انبار کالای ساخته شده، دارا بودن واحد درجه‌ بندی فرآوری و بسته ‌بندی، هزینه های انرژی مصرفی، تحقیق و نوآوری و آموزش نیروی انسانی، نیروی انسانی(به ویژه تحصیل کردگان بالاتر از دیپلم)، مشتری مداری و گواهینامه های معتبر کیفیت و ثبت برند محصول تولیدی را از دیگر ملاک ‌های انتخاب واحد های تولیدی نمونه در استان برشمرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار داشت: رعایت قانون و اصول ایمنی در معادن، میزان ذخیره قطعی، میزان استخراج مندرج در پروانه، میزان استخراج سالانه واقعی از جمله شاخص های مطروحه واحد معدنی مورد سنجش بوده است.
وی رعایت اصول بهداشتی، نداشتن تخلف صنفی، مجهز بودن به صندوق مکانیزه فروش و رعایت قوانین صنفی، مشتری مداری و الگوهای اسلامی ایرانی را از ملاک های انتخاب اصناف نمونه بر شمرد.

نظرات کاربران