14. آذر 1397 - 12:28
بیرجندرسا-استاندار دو روز پس از معارفه خود راهی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، بازدید از پایانه صادراتی سنگ، کارخانه شالیکوبی برنج، نساجی و ذخیره مشتقات نفتی از برنامه های استاندار در این بازدید بود.

آقای معتمدیان پس از بازدید از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، در نشستی پای درد و دل سرمایه گذاران منطقه ویژه اقتصادی نشست.

استاندار ضمن قدردانی از تلاشهای انجام شده در منطقه ویژه گفت: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند یکی از مراکز مهم تجاری در شرق کشور است که باید بیش از پیش زیرساختهای مورد نیاز آن فراهم شود.

معتمدیان با اشاره به اینکه این منطقه چشم انداز خوبی در زمینه تجارت دارد گفت: قرار گرفتن استان در مرکز ثقل ترانزیت شرق کشور و همجواری با افغانستان فرصتی خوبی را برای توسعه تجارت در استان فراهم کرده است.

وی به سرمایه گذاری 125 میلیارد تومانی در منطقه ویژه اقتصادی و اشتغال 480 نفر مستقیم و 3 هزار و 500 نفر بصورت غیر مستقیم در این منطقه اشاره کرد و گفت:11 واحد این منطقه راه اندازی شده و 28 واحد نیز در حال احداث است.

استاندار با تأکید بر حضور بیشتر سرمایه گذاران خارجی در استان گفت: امنیت بالای خراسان جنوبی و مرزهای شرقی، امتیاز مهمی برای سرمایه گذاری در خراسان جنوبی و منطقه ویژه است.

وی به توصیه رئیس جمهور در هیئت دولت و ضرورت استفاده از ظرفیتهای مرز و بازارچه های مرزی اشاره کرد و گفت: در شرایط تحریم، خراسان جنوبی و منطقه ویژه می تواند به خوبی در اقتصاد کشور نقش آفرینی کند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی نیز در این نشست به ظرفیتها و معافیتهای این منطقه اشاره کرد و گفت: این منطقه موتور محرک اقتصاد استان است می تواند به رونق اقتصادی و توسعه صادرات در استان و حتی کشور کمک کند.

صفدری زاده به برخی مشکلات از جمله نبود گاز و برق در منطقه اشاره کرد و گفت: ما بیش از ظرفیتهای منطقه مجوز واگذار کرده ایم و برای ادامه فعالیت ها نیاز است تا زیرساختهای منطقه افزایش یابد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی به طولانی شدن روند رفع برخی مشکلات اشاره کرد و گفت: امیدواریم با 24 ساعته شدن فعالیت ها در ماهیرود، این مرز به یکی از قطب های صادرات کشور تبدیل شود.

مدیر کل گمرکات استان هم با اشاره به اینکه امروز 45 کانتینر حامل تجهیزات نیروگاه برق خورشیدی سربیشه با سرمایه گذاری خارجی وارد گمرک منطقه ویژه شده تا بزودی در محل نصب شود گفت: اولین محموله تراکتور صادراتی هم وارد گمرک منطقه ویژه شده تا پس از آن صادر شود.

خاشی با اشاره به اینکه برای 24 ساعته شدن مرز ماهیرود نیاز به تأمین  نیروی انسانی است، از استاندار خواست برای رفع این نیاز با سازمان امور اداری و استخدامی کشور مذاکره کند.

عدم تحقق معافیت های مالیاتی منطقه ویژه، نبود گاز، برق و طولانی شدن روند اموراداری از جمله مشکلات مطرح شده از سوی سرمایه گذاران در نشست با استاندار بود که سرمایه گذاران خواستار رفع این مشکلات شدند.

نظرات کاربران