13. آذر 1397 - 14:26
بیرجندرسا-رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از یک هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز با نیازهای ویژه در ۲۶ مرکز آموزشی استان تحصیل می‌کنند گفت: کمبود نیروی آموزشی متخصص و عدم مناسب سازی فضاهای آموزشی از چالش‌های آموزش و پرورش استثنایی استان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، مرضیه با اطمینان صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال برای شناسایی به هنگام کودکان با نیازهای ویژه در قالب اجرای طرح نوآموزان بدو ورود، 16 هزار و 500 نفر مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه بیش از 450 همکار در مراکز آموزشی ساماندهی شدند و 25 همکار آموزشی دیگر نیاز است افزود: 9 دهم درصد از دانش ‌آموزان استان را دانش‌آموزان با نیازهای ویژه تشکیل می‌دهند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی گفت: دو مرکز اختلالات یادگیری مجوز آن اخذ شده و در حال حاضر 13 مرکز در استان خراسان جنوبی فعالیت دارند.

بااطمینان افزود: عدم مناسب سازی فضاهای آموزشی، نبود زمینه اشتغال برای دانش آموزان فارغ التحصیل، کمبود نیروی آموزشی متخصص و کمبود فضای آموزشی مهمترین چالش برای آموزش و پرورش استثنایی استان است.

وی با بیان اینکه امید است رسیدگی به امور معلولان تنها منحصر به روز و هفته‌ای خاص نباشد گفت: باید با تلاش همگانی و همفکری زمینه حضور معلولان در عرصه جامعه را فراهم کنیم.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی تصریح کرد: در راستای سیاست‌های اجرایی سازمان آموزش و پرورش استثنایی و براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کودکان با نیازهای ویژه استان به هفت گروه شامل نابینا، ناشنوا، جسمی حرکتی، کم توان ذهنی، اختلال رفتاری هیجانی، اختلال یادگیری و چند معلولیتی تقسیم شده و در مدارس خاص به آنها خدمات ارائه می‌شود.

بااطمینان، با بیان اینکه از ابتدای امسال در بخش مراکز پیشگیری به بیش از یک هزار و 200 نفر خدمت رسانی شد گفت: سه مرکز آموزشی در این مدت به کمک نوسازی مدارس و بانک ملی احداث شد که در حال حاضر 450 همکار آموزشی در این آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

وی افزود: مهر امسال 16 هزار و 500 دانش اموز در مراکز مشاوره مورد غربالگری قرار گرفتند که از این تعداد 4 هزار و 500 نفر نوآموزان پیش دبستانی بودند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی اظهار داشت: مدرسه تخصصی اوتیسم در استان فعال است که 25 دانش‌آموز از خدمات آموزشی و توانبخشی آن استفاده می‌کنند.

نظرات کاربران