6. آذر 1397 - 9:33
مدیرکل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی:
روستای خراشاد خراسان جنوبی ثبت جهانی شد
بیرجندرسا-مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی از ثبت جهانی روستای خراشاد این استان در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، حسن رمضانی با اعلام این خبر تصریح کرد: بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، بعد از بررسی های انجام گرفته، روستای خراشاد از خراسان جنوبی به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، شهر آباده از استان فارس به عنوان شهر جهانی منبت و شهر میبد از استان یزد به عنوان شهر جهانی زیلو ثبت جهانی شدند.

وی افزود: ثبت شهرهای جهانی از سال ۲۰۱۴ در دنیا از طریق شورای جهانی صنایع دستی شکل گرفته است که به صورت هر ساله از طریق مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از سوی داوران بین المللی در دنیا شکل می گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: غاده هیجاوی از کشور کویت و رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه، احمد صالح یوسف الفارسی از کشور عمان و ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی کشور به عنوان ارزیابان بین المللی بر اساس شاخص هایی نظیر تعداد کارگاه ها، میزان فروش و صادرات، مراکز عرضه و فروش و سایر شاخص های کیفی و کمی ۱۰ و ۱۱ آبان ماه از روستای خراشاد بازدید به عمل آوردند.

رمضانی گفت: بعد از حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در روستای خراشاد، ظرفیت های بالا و جاذبه های صنایع دستی منجر شد روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، ثبت جهانی شود و لوح ثبت جهانی خراشاد به ایران ارسال شود.

وی از حسن توجه ارزیابان و داوران شورای جهانی صنایع دستی و از تلاش های همکاران معاونت صنایع دستی در تهیه این پرونده تشکر و قدردانی کرد و این انتخاب را به همه مردم ایران و خراسان جنوبی تبریک گفت.

انتهای خبر/

نظرات کاربران