27. آبان 1397 - 13:53
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:
کیفیت کتاب ها در کتابخانه ها مورد توجه قرار گیرد
بیرجندرسا-نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی گفت: مسئولان تجهیز کتابخانه ها به کتاب های مفید و متناسب با نیاز مراجعه کنندگان را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، آیت الله سید علیرضا عبادی صبح یکشنبه درجمع کارکنان نهاد کتابخانه ها و  کتابداران استان با اشاره به اهمیت کتاب اظهار داشت: علم مثل شکاری است که به دست می آید و برای حفظ و ماندگاری آن باید پای علم را با نوشتن بست.

نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی عنوان کرد: کتاب یعنی ذخایر علمی مجتمع  که در رشته های مختلف متناسب با نیاز بشریت تالیف و باید هر کاری براساس علم انجام شود در غیراین صورت قابل قبول نخواهد بود.

وی با بیان اینکه کتاب شناسنامه هر ملت است گفت: ما در ایران و اسلام یک شناسنامه داریم که  مایه افتخار ما است و حتی دشمنان ما آن را قبول دارند و آثار دانشمندان و علما پس از قرنها شاهد این امر است.

 عبادی ادامه داد: دشمنان ما در طول تاریخ از استعمار انگلیس گرفته تا آمریکا  بیکار نبوده و با  روی کار آوردن رضا خان بی سواد و پسرش در این زمینه به کشور و ملت ایران آسیب های  زیادی وارد کردند.

وی  با اشاره به تالیف صدها کتب به ارزش میلیاردها تومان به قلم علما و نویسندگان فاخر در زمینه های مختلف بیان کرد: متاسفانه امروز اکثر این کتب در دست نیست چراکه در دوران رضا شاه توسط انگلیسی ها و غربی ها غارت و از کشور خارج شده است.

 نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی ادامه داد: دولت انگلیس و بیگانگان در آن زمان با تبلیغات خود  در ایران کتاب را در نزد مردم بی ارزش جلوه داده و با فریب ملت توانستند کتاب ها را غارت و از سطح جامعه جمع آوری کنند.

 عبادی گفت: اما با این وجود بزرگانی همچون آیت الله مرعشی نجفی، علامه امینی و آیت الله شیخ عباس قمی که امروز کتابخانه و کتب ارزشمندی از این بزرگواران موجود است در جمع آوری و تالیف  کتب تلاش های بسیاری کردند و توانستند به توفیقاتی در این زمینه دست پیدا کنند.

وی تصریح کرد: روح انسان همچون جسم به غذا نیاز دارد و کتاب غذای روح است البته نه هر کتابی چرا که برخی از کتاب ها به مانند سم بر بدن عمل می کنند لذا باید به موضوع و کیفیت کتاب توجه شود.

نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی اظهار داشت: بالا بودن تخصص و مهارت نویسنده کتاب و دارا بودن تعهد و ایمان کافی مولف از جمله شاخصه های کتاب خوب است.

عبادی با اشاره به اینکه اساس و بنیان کتاب و کتابخوانی باید در جهت حفظ امانت وجود انسانی باشد، افزود: مسئولین نهاد کتابخانه ها باید چند موضوع را در دستور کار قرار دهند از جمله اینکه کتابخانه ها باید مجهز به کتاب های مفید و کتاب باید متناسب با نیاز مراجعه کننده و سطح سواد و سن خواننده باشد.

نظرات کاربران