24. آبان 1397 - 15:14
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه ها:
چهره های پشت ارقام سوانح رانندگی دیده شوند
بیرجندرسا- رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور با بیان اینکه امسال چهره های پشت ارقام سوانح رانندگی را در برنامه ها نشان می دهیم گفت: هر کدام از 16 هزار کشته سوانح یک عضو خانواده بوده اند که دیگر اعضا در نبودش برای تمام عمر شادی را بر خود حرام می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا، محمد بخارایی روز پنجشنبه در جشنواره هم پیمانی ایمنی رانندگان حرفه ای حمل و نقل جاده ای و ایمن سازی مدارس حاشیه راه های خراسان جنوبی در بیرجند افزود: برخی از مسئولان مثل وزرا، نمایندگان، هنرمندان، ورزشکاران و افراد نخبه نیز درگیر سانحه می شوند که جای تاسف دارد.

وی تاکید کرد: باید چهره های پشت این اعداد را لمس کرد و به مردم نشان داد که 16هزار چه عددی است.
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور از روز جهانی قربانیان رانندگی در 27 آبان ماه یاد کرد و افزود: دفاتر جمعیت در استان ها برای این روز برنامه های متعددی دارد که حساس کردن مردم و مسئولان از جمله این برنامه ها است.
وی قربانیان رانندگی را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول 16هزار کشته در کشور، دومین دسته مجروحان و معلولان که رقم آنها 330 هزار نفر است و دسته سوم قربانیان مظلوم تری هستند که شامل بازماندگان حوادث مثل مادران داغدار و کودکان بی سرپرست می شوند.
بخارایی، راه اندازی کمپین های مختلف و کوچک را یک راهکار برای حساس کردن جامعه نسبت به سوانح رانندگی عنوان کرد و افزود: به هر نحوه که بتوانیم باید با هم پیمانی این حساسیت ایجاد شود تا هیچکس اجازه نداشته باشد به ایمنی بی اعتنایی کند.
وی رعایت مقررات ، استاندارد و ترویج ایمنی را مورد تاکید قرار داد و گفت: خراسان جنوبی 1.5 برابر متوسط کشور در سوانح رانندگی کشته دارد لذا باید به این آمارها حساس بود و مطالبه گری را از خود شروع کنیم.
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور اظهار داشت: توسعه اقتصادی کشور مرهون تلاش های شبانه روزی رانندگان حرفه ای است و باید این افراد الگوی توسعه فرهنگ ایمنی باشند و از طرفی نیز عبارت حرفه ای بار مسئولیتی برای رانندگان دارد.
بخارایی با بیان اینکه رانندگان به واقع مطالبه گر ایمنی هستند افزود: برای فرهنگ سازی ایمنی نیز ابتدا از رانندگان حرفه ای شروع و افراد موفق در زمینه را معرفی کرده ایم.
وی ادامه داد: وقتی یک اتوبوس دچار سانحه می شود در اخبار پرداخته به آن همه تقصیرها متوجه ناوگان حمل و نقل می شود.
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور با اشاره به وجود 2.5 میلیون راننده حرفه ای شهری و برون شهری در کشور تصریح کرد: این افراد روازنه 20 میلیون ساعت رانندگی می کنند به عبارتی 50 درصد رانندگی توسط این رانندگان حرفه ای انجام می شود.
وی یاد آور شد: علیرغم این حجم رانندگی توسط رانندگان حرفه ای شبکه های شهری و برون شهری اما کمتر از 10 درصد این افراد درگیر سوانح بوده اند.
بخارایی گفت: این امر نشان می دهد که رانندگان حرفه ای برحسب آموزش و سرمایه گذاری جانی و مالی در بحث ایمنی متهم نیستند بلکه مطالبه گر هستند.
وی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره تجلیل از رانندگان حرفه ای سراسر کشور در سال 95 گفت: مقرر شده این جشنواره به عنوان یک سرمایه گذاری برای ارتقای شناخت منزلت رانندگان حرفه ای به صورت دوسالانه برگزار شود.
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور با ابراز امیدواری از اثر بخش بودن این جشنواره بیان کرد: رانندگان حرفه ای می توانند مدل و الگو خوبی در بحث رعایت ایمنی برای سایر رانندگان باشند.
وی هم افزایی راهداری و آموزش و پرورش برای ایمن سازی مدارس را مورد تقدیر قرار دارد و گفت: نه تنها مدارس حاشیه راه ها بلکه مدارس حاشیه خیابان ها هم باید امن شود و در هر مسیری آموزش ببینند.
بخارایی یادآور شد: وجود دانش آموز توجه خاطر بسیاری را را از جمله والدین و جلب می کند لذا در تمام جغرافیای کشور باید از این قشر مراقبت کرد.
وی با بیان اینکه دانش آموزان به طور مستقیم و غیر مستقیم از حمل و نقل استفاده می کنند افزود: از آنجا که این افراد رانندگان آینده خواهند بود لذا باید ارتقای فرهنگ ایمنی از آنها شروع شود.
رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور با اشاره به تشکیل جمعیت ایمنی راه ها در سال 86 گفت: پیشکسوتان حمل و نقل این جمعیت را تاسیس کردند و هم اکنون بیش از 20 هزار نفر عضو رسمی و تعداد بی شماری هوادار دارد.
در این جشنواره تعدادی از رانندگان خراسان جنوبی که بهترین عملکرد را در حوزه رانندگی داشته اند مورد تجلیل قرار گرفتند.
 

نظرات کاربران