21. آبان 1397 - 19:22
بیرجندرسا-رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: یک اثر پژوهشی با موضوع حماسه هفتم بهمن ماه ۵۷ بیرجند در حال تدوین است که در آن از خاطرات ۳۰ نفر از فجر آفرینان بیرجندی استفاده شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، مجید کریمیان اظهار کرد:  حوزه هنری خراسان جنوبی به کنگره دو هزار شهید خراسان جنوبی تعهد تدوین ۲۳ اثر را داشته است ولی در حال حاضر ۳۶ اثر را تدوین کرده است.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی بیان کرد: البته این میزان آمار کتاب های تولیدی توسط حوزه هنری است و نهادهای دیگری چون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و بنیاد شهید نیز در این زمینه فعالیت دارند.

کریمیان ادامه داد: این میزان اثر تولیدی با همکاری ۳۰ نویسنده، شاعر، محقق و نمایش نامه نویس در قالب های مختلف تاریخ شفاهی، داستان، شعر، کودک و نوجوان تولید شده است که امیدواریم در گسترش فرهنگ ایثار و شهادت نقش آفرین باشد.

وی افزود: یکی از گروه های مخاطب مهم برای حوزه هنری در تدوین کتب مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت، کودکان و نوجوانان هستند و در این راستا از میزان اثری تولیدی بیان شده ۱۹ اثر مربوط به کودکان و نوجوانان است.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: شروع به تدوین و تولید برخی از کتاب های مرتبط با شهدای خراسان جنوبی در راستای کنگره دو هزار شهید خراسان جنوبی از یک سال و نیم و دو سال پیش آغاز شده است.

کریمیان اظهار کرد: از این جهت وقت و فرصت کافی برای پژوهش و تدوین کتابی با محتوای با کیفیت وجود داشته است  و از طرف دیگری برای اینکه کتابی مطلوب در اختیار مخاطب قرار دهیم در حوزه هنری کمیته علمی مرتبط با آثار تشکیل شد.

وی بیان کرد: میزان کتب تولیدی در حوزه ایثار و شهادت که در راستای کنگره تدوین می شود به گونه ای است که تا یک دهه فضای فرهنگی خراسان جنوبی را به لحاظ منابع مکتوب مرتبط با شهداء غنی می کند.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه حوزه هنری خراسان جنوبی برای چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی نیز برنامه های متعددی دارد، گفت: یکی از برنامه ها شب های خاطره با موضوع  چهل سالگی انقلاب و حماسه های انقلاب در خراسان جنوبی است.

کریمیان اظهار کرد: همچنین یک اثر پژوهشی با موضوع حماسه هفتم بهمن ماه ۵۷ بیرجند در حال تدوین است که در آن از خاطرات ۳۰ نفر از فجر آفرینانی که در آن روزها در بیرجند حضور داشته و خاطراتی دارند، استفاده شده است.

وی یادآور شد: تدوین یک اثر با عنوان از مشروطه تا انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی نیز در مرحله تدوین است که با حمایت حوزه هنری کشور کار آن پیگیری می شود.

نظرات کاربران