20. آبان 1397 - 13:00
بیرجندرسا-برابر ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، در مراکز استان‌ها تا پایان سال۹۰ و در سایر شهرها و روستاها تا پایان سال ۹۲ همه پسماندهای عادی باید به صورت تفکیک شده جمع‌آوری شوند اما متأسفانه الزام مدیریت پسماند در خراسان جنوبی اجرایی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، مدیریت مواد زائد امروزه به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های جوامع بشری مطرح است و افزایش حجم زباله‌ها و مشکلات زیست محیطی از یکسو و تنوع و گوناگونی زباله‌ها از سوی دیگر بر پیچیدگی نحوه جمع‌آوری و دفن آنها افزوده است.

امروزه دیگر سیستم‌های جمع‌آوری و دفن سنتی زباله‌ها جوابگو نبوده و نمی‌تواند به تنهایی از آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از انواع زباله‌های شیمایی و پزشکی جلوگیری کند اما تصویب قانون مدیریت پسماندها می‌تواند به عنوان یکی از گام‌های موثر در راه ارتقاء مدیریت پسماند باشد.

معضلات مرتبط با پسماند در استان

کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این رابطه اظهار داشت: به علت عدم تهیه، تصویب و اجرای طرح‌های جامع مدیریت پسماند در برخی شهرستان‌های استان بروز پدیده زباله‌گردی رایج شده همچنین عدم تخصیص اعتبارات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور باعث هدر رفت سرمایه متعلق به شهروندان و تهدید علیه بهداشت عمومی و در نتیجه اختلاط پسماند پزشکی با پسماند عادی  شده است.

مرتضی نخعی‌نژاد گفت: برابر ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، در مدیریت اجرایی پسماندهای عادی باید طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند را به گونه‌ای تهیه کنند که در مراکز استان‌ها تا پایان سال90 و در سایر شهرها و روستاها تا پایان سال92 همه پسماندهای عادی را به صورت تفکیک شده جمع آوری کنند.

وی افزود: متاسفانه یکی از دلایل اجرایی نشدن این الزام قانونی، انتخاب مشاوران ضعیف و غیرمتعهد در تهیه طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان‌ها و عدم اخذ تضمین لازم از آنها و تسویه حساب زودهنگام مبلغ قرارداد با آنان قبل از تصویب طرح در کارگروه‌های شهرستانی و استانی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است.

کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: اکثر مشاوران با تهیه طرح ضعیف و ناقص، مبلغ قرارداد را تحویل گرفته و از انجام اصلاحات و بازنگری طرح‌ها خودداری کرده‌اند و محدودیت منابع مالی شهرداری‌ها آنان را برای انجام مطالعات جدید و عقد قرارداد با مشاور دیگر در محدودیت گذاشته است.

وضعیت شهرستان‌های استان در زمینه طرح مدیریت پسماند

نخعی‌نژاد گفت: شهرستان‌های فردوس و بشرویه طرح مصوب و در حال اجرای مدیریت پسماند شهرستان را دارند، همچنین شهرداری‌های عشق‌آباد، نهبندان و شوسف نیز در حال طی کردن مراحل تصویب طرح هستند.

معضلات پسماندهای ویژه و پزشکی در استان

وی افزود: باوجود انجام مطالعات مکان‌یابی محل‌های دفع پسماند ویژه خراسان جنوبی توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سال1387 و تصویب مطالعات مذکور در کارگروه مدیریت پسماند استان و پیگیری‌های مکرر صورت گرفته در سنوات گذشته تاکنون این مهم در استان اجرایی نشده است.

کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به تبصره 2 ماده 12 قانون مدیریت پسماندها که تصریح بر تخصیص اعتبارات، تسهیلات و امکانات لازم برای ایجاد و بهره‌برداری از محل‌های دفع پسماندها توسط وزارت کشور دارد مکاتبات و پیگیری‌های متعدد و مکرر این اداره کل تاکنون به نتیجه نرسیده است..

نخعی‌نژاد بیان کرد: پس از اخطارهای صادر شده به جامعه پزشکی و اتمام حجت به منظور اجرای قانون و معرفی متخلفان به مراجع قضایی، روند انعقاد قرارداد پزشکان و درمانگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها با شرکت‌های مجوزدار جمع‌آوری و مدیریت پسماند پزشکی در حال انجام و پیشرفت است و لازم به ذکر است مراجع قضایی استان نیز برای برخورد با متخلفین از قانون، اعلام آمادگی نکرده‌اند.

مشکلات و چالش‌های مدیریت پسماند در استان

کارشناس مسئول پایش اداره حفاظت محیط زیست استان به برخی از مشکلات و چالش‌های مدیریت پسماند در استان اشاره کرد و گفت: فقدان واحد تخصصی پسماند در  دستگاه‌های اجرایی ذیربط، عدم تهیه طرح جامع پسماند استان  به دلیل عدم همکاری برخی دستگاه‌های اجرایی، عدم اجرایی شدن دفن مهندسی (لندفیل) پسماند ویژه در استان به دلیل فقدان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، عدم مدیریت صحیح بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی، کشاورزی، ویژه و پزشکی، عدم تخصیص اعتبارات کافی برای مدیریت اجرایی پسماندها، عدم وجود مراکز بازیافت در استان، ضعف اطلاع رسانی درمورد تکنولوژی‌های مرتبط باکاهش پسماند و آلودگی آن در محیط زیست، عدم وجود بانک‌های اطلاعاتی مرتبط با فاکتورهای آلاینده آب و خاک از مهمترین این چالش‌ها است.

نخعی‌نژاد اظهار داشت: آموزش یکی از مهمترین ابزار در زمینه فرهنگسازی در بین اقشار مختلف مردم در بحث مدیریت پسماند بوده و از این طریق می‌توان تاحد زیادی نسبت به این موضوع اقدامات خوبی انجام داد.

نظرات کاربران