10. آبان 1397 - 14:48
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی خبر داد:
فعالیت ۷۲۲ پایگاه غربالگری بینایی در خراسان جنوبی
بیرجندرسا-مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی از فعالیت ۷۲۲ پایگاه دائمی و غیردائمی غربالگری بینایی برای کودکان سه تا شش سال در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، علی عرب نژاد ظهر پنج شنبه در مراسم نمادین اغاز برنامه غربالگری بینایی و پیشگیری از تنبلی چشم کودکان اظهار داشت: از این تعداد ۴۴ پایگاه غربالگری به صورت دائمی در تمام استان فعال هستند.

وی بیان کرد: همچنین در مدت اجرای این طرح ۶۸۰ پایگاه غیر دائمی نیز در تمام نقاط استان خصوصا مناطق دور افتاده، خدمات ارائه خواهند داد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ادامه داد: پایگاه های دائمی در تمام طول سال در مهدهای کودک، مراکز بهداشت و خانه های بهداشت، مراکز پیش دبستانی خواهند بود اما پایگاه های سیار از آبان کار خود شروع می کنند.

شناسایی ۴۳۱ کودک آمبلیوپ

عرب نژاد با اشاره به اجرای این طرح در استان از ۱۳ سال قبل، عنوان داشت: در سال گذشته در قالب این طرح ۴۲ هزار و ۸۰۰  کودک غربالگری شدند.

وی از افزایش دو درصدی این آمار نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد سه هزار و ۱۹۵ نفر به سطح دو ارجاع داده شدند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین با اجرای این طرح یک هزار و ۷۵۰ نفر بیمار و از این تعداد ۴۳۱ کودک آمبلیوپ شناسایی شدند.

عرب نژاد، فزایش آگاهی عمومی درباره بیماری های چشمی دوران کودکی و افزایش سطح مراقبت های چشمی و سلامت مردم و کاهش هزینه ها را از جمله مهترین اهداف سازمان بهزیستی در راستای اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: طرح غربالگری یکی از چندین طرح این سازمان در راستای پیشگیری از معلولیت ها است.

وی یادآور شد: در حال حاضر برنامه پیشگیری از تنبلی چشم با استفاده از دو روش چارت و دستگاه غربالگر عیوب انکساری در سه سطح توسط مربی، اپتو متریست و چشم پزشک در تمام مناطق شهری و روستایی در حال انجام است.

اختصاص ۱۵۰ میلیون تومان به اجرای طرح

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی نیز در این مراسم اظهار کرد: شکل گیری این چنین حرکت های پایه ای برای جامعه بسیار خوشحال کننده است اما فرهنگ سازی در حوزه غربالگری تنبلی چشم اهمیت فراوانی دارد.

علی اصغر موسوی کیا با تأکید بر لزوم همکاری دهیاری ها، بخشداری ها، شهرداری ها و فرمانداری ها در راستای اجرای صد درصدی این طرح، اظهار امیدواری کرد: تمام مردم استان بتوانند از این خدمات رایگان استفاده کنند تا شاخص های سلامت استان ارتقاء یابد.

وی از رشد اعتباری بسیار خوب این حوزه خبر داد و گفت: امسال بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات مربوط به حاشیه شهر، برای این موضوع اختصاص داده خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی همچنین برای خرید سه دستگاه پلاز اپتیکس قول مساعد داد.

نظرات کاربران