10. آبان 1397 - 12:39
بیرجندرسا-مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: شناسایی تهدیدات زیستی و برنامه ریزی برای پیشگیری از وقوع چنین تهدیداتی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا، حسن اکبری، امروز 10 آبان، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: هفته پدافند غير عامل از هشتم تا چهاردهم آبان ماه امسال با شعار "پدافند غیرعامل، افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی" در سراسر كشور برگزار مي‌شود.

وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان با توجه به ماهیت کاری خود و عهده دار بودن مسئولیت کمیته پدافند غیرعامل و شورای پدافند زیستی اقدامات خاصی برای گرامیداشت این هفته برنامه ریزی کرده که با همکاری پرسنل اداره کل، اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

رییس کمیته پدافند غیرعامل و زیستی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه آمادگی و برنامه ریزی برای حوادث و اتفاقات تهدید کننده زیستی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، اظهار کرد: حوزه‌های تهدیدات زیستی شامل انسان، دام و طیور، محیط زیست و منابع طبیعی، گیاهان، آب آشامیدنی و غذا و دارو می‌شود که معمولاً سه منشا دارد.

اکبری ادامه داد: منشا اول آن طبیعت و موجودات زنده‌ای است که بدون دخالت انسان شکل می‌گیرند مانند جهش‌های مولکولی که باعث به وجود آمدن بیماری می‌شود و برای مقابله با آن باید درمان پزشکی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه دومین منشا تهدیدات تروریستی است که از آن به عنوان بیوتروریسم نام می‌برند، افزود: بحث سوم بکارگیری عوامل زنده است که علیه انسان به کار برده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: برای نمونه یک کشور علیه ما تهدیدات زیستی انجام می‌دهد و ممکن است عناصر به کار رفته تحت عنوان سلاح زیستی به کار برده شود.

اکبری ادامه داد: ما باید در فضای زیستی، قوانین بازدارنده برای منع عوامل زیستی به کار گیریم و از آنجایی که قدرت آسیب‌رسانی عوامل زیستی نسبت به سایر تهدیدات بالاتر است، باید تا آنجایی که می‌توانیم در برابر این تهدیدات، خود را آماده کنیم.

وی افزود: قابلیت انتقال سریع، گمنام بودن حمله کننده، امکان تولید ساده سلاح و ناتوانی در اثبات منشا حمله از ویژگی‌های جنگ زیستی است.

رییس کمیته پدافند غیرعامل و زیستی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: پس از تشکیل سازمان پدافند کشور و ادارات کل پدافند غیر عامل در استان‌ها، اقدامات خوبی در خراسان جنوبی انجام شده است.

اکبری خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی نیز ضمن تشکیل کمیته پدافند غیر عامل و شورای پدافند زیستی در اداره کل نسبت به شناسایی تهدیدات حوزه محیط زیست اقدام و آمادگی در حد توان برای مقابله با تهدیدات احتمالی را کسب کرده است.

وی افزود: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، برپایی کارگاه آموزشی پدافند سایبری، تشکیل اتاق فکر با حضور متخصصین حوزه محیط زیست و دانشگاهیان و برگزاری رزمایش تخصصی مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، از جمله برنامه‌های این اداره کل در این هفته خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین انجام معاینه فنی موتورخانه شوفاژ اداره کل، شرکت در برنامه‌ها و رزمایش‌های تدارک دیده شده در این هفته، اطلاع رسانی و نصب بنر و توزیع بروشور و برپایی نمایشگاه در اداره کل، شرکت در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و برگزاری مسابقه با موضوع پدافند غیر عامل و پدافند زیستی از جمله برنامه‌هایی خواهد بود که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی برنامه ریزی و در طول هفته اجرا خواهد شد.

 

نظرات کاربران