9. آبان 1397 - 13:52
بیرجندرسا-معاون آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی از اجرای طرح ایران مهارت در مدارس استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، ابوالفضل حق‌پرست صبح امروز در کمیته برنامه‌ریزی و هماهنگی طرح "ایران مهارت" در مدارس استان خراسان جنوبی اظهار داشت: این طرح برای دانش آموزان دوره اول متوسطه در مدارس استان اجرا می‌شود.

وی گفت: طرح ایران مهارت از اواخر سال گذشته آغاز شده و در هشت استان به شکل پایلوت برنامه‌ریزی شد که این طرح به نوعی طرح فرهنگ مهارت آموزی میان آموزش فنی ‌و حرفه‌ای و آموزش و پرورش است.

معاون آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی افزود: با توجه به فقر مهارتی که در کشور وجود دارد باید این فرهنگ را گسترش دهیم که در این راستا طرح ایران مهارت توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برنامه‌ریزی شده دانش‌آموزان بتوانند در مقاطع هفتم و یا هشتم تحصیلی در این طرح شرکت کنند.

حق‌پرست اظهار داشت: در این طرح حدود 235 استاندارد آموزشی تدوین شده است که دانش‌آموزان در این حرف بر اساس انتخاب و علاقه به مهارت آموزی می‌پردازند.

وی با بیان اینکه این طرح با هدف فرهنگ‌سازی در زمینه مهارت‌آموزی دانش آموزان برای ورود به بازار کار، ایجاد زمینه شناسایی استعدادهای مهارتی دانش‌آموزان، ارتباط بین آموزش رسمی و غیررسمی و کمک به خلاقیت و نوآوری دانش آموزان انجام می‌شود.

معاون آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: از آنجا که مدرسه یکی از پایگاه‌های مهم مهارت آموزی است این طرح توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در مدارس متوسطه استان اجرا می‌شود.

حق‌پرست گفت: داوطلبان می‌توانند در مدت 60 ساعت یکی از مهارت‌های پیش‌بینی شده را به صورت تئوری و عملی فرا بگیرند و در صورت قبولی گواهی مهارت آموزی را از اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان دریافت کنند.

وی تصریح کرد: در این طرح دانش‌آموزان فارغ از مباحث تحصیلی آموزش می‌بینند و به نوعی شاید این مهارت را کامل آموزش نبینند اما آمادگی لازم برای ایجاد انگیزه و رفتن به سمت کارهای مهارتی را پیدا می‌کنند و در واقع با این طرح فرهنگ مهارت‌آموزی را با این روش توسعه می‌دهیم.

معاون آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: این طرح امسال در 10 درصد مدارس دولتی و 100 درصد مدارس هیئت امنایی و غیر دولتی  استان اجرا می‌شود.

نظرات کاربران