9. آبان 1397 - 13:42
بیرجندرسا-مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی گفت: در حوزه قاچاق کالا و ارز بیشترین فراوانی کالاهای قاچاق گزارش‌شده به شعب تعزیرات حکومتی استان مربوط به قاچاق سوخت و سپس قاچاق البسه و پوشاک بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، محمدحسین اشرفی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در هفت ماهه امسال دو هزار و 248 فقره پرونده تخلف در شعب تعزیرات حکومتی استان دریافت شده که همه آن‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین در طی این مدت تعداد پرونده‌های وارده به شعب تعزیرات حکومتی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 36 درصد افزایش و تعداد پرونده‌های مختومه 33 درصد افزایش داشته است.

جزای نقدی 109 میلیارد ریالی پرونده‌های تخلف 

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی ادامه داد: سعی کرده‌ایم همه این پرونده‌ها مورد حکم قرار و مختومه و اجرا گردد.

اشرفی به مبلغ جزای نقدی پرونده‌های تخلف که در هفت ماهه امسال در شعب تعزیرات حکومتی استان تشکیل شده اشاره کرد و گفت: میزان جزای نقدی این پرونده‌ها 109 میلیارد ریال بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در تعزیرات حکومتی به عنوان هدف مورد توجه قرار می‌گیرد، متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها است، اضافه کرد: تعزیرات حکومتی ملزم بوده به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز ظرف مدت زمان یک ماه رسیدگی نماید اما اتفاق خوبی که در طی هفت ماهه امسال صورت گرفته رسیدگی به پرونده‌ها در تمام بخش‌ها با متوسط زمان 26 روز بوده که نسبت به مدت سال گذشته 22 روز کاهش داشته است.

23 فقره حکم به جبران ضرر و زیان شاکی

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی افزود: بیشترین تخلفات در بخش پرونده‌های تخلف کالا و خدمات تشکیل شده در تعزیرات حکومتی استان مربوط به عدم درج قیمت، عدم ارائه فاکتور و گران‌فروشی، در بخش بهداشت، درمان و دارو بیشترین تخلفات عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عدم رعایت مقررات بهداشت محیط و عرضه و فروش کالاهای غیربهداشتی و در حوزه قاچاق کالا و ارز بیشترین تخلفات مربوط به مباشرت در قاچاق کالا و عرضه کالای قاچاق در سطح واحدها است.

اشرفی یادآور شد: در هفت ماهه امسال در 23 فقره حکم به جبران ضرر و زیان شاکی و عاده حق شاکی شده که بالغ‌بر 37 میلیون ریال به شاکی برگشت داده شده است.

وی با بیان اینکه در چرخه تنظیم و نظارت بر بازار، تعزیرات حکومتی حلقه آخر بوده چون نقش آن رسیدگی به تخلفات است، تصریح کرد: بنابراین وظیفه این سازمان رسیدگی حقوقی و قضایی به پرونده‌های دریافتی است.

تشکیل 107 فقره پرونده در طرح نظارتی رمضان

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که تعزیرات حکومتی انجام می‌دهد، اجرای طرح‌های نظارتی است، اضافه کرد: در زمان‌های مختلف طرح‌های نظارتی از طریق تعزیرات حکومتی اجرا می‌گردد که از جمله آن می‌توان به طرح‌ نظارتی ایام پایان سال، طرح بازگشایی مدارس و طرح نظارتی در ایام مذهبی مختلف از جمله رمضان و اربعین اشاره کرد.

اشرفی گفت: در طرح بازگشایی مدارس 75 فقره پرونده و در طرح نظارتی رمضان 107 فقره پرونده توسط شعب تعزیرات حکومتی استان دریافت و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه گشت‌های سیار رسیدگی از دیگر اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی محسوب شده که با همکاری سایر سازمان‌های ذیربط کار نظارت بر سطح عرضه و بازار را بر عهده دارند، افزود: در هفت ماهه امسال 225 اکیپ گشتی از تعزیرات حکومتی  برای بازرشی از 679 واحد صنفی در استان اعزام شد که طی آن 93 پرونده تشکیل و 412 میلیون ریال جزای نقدی برای این پرونده‌ها در نظر گرفته شده است.

قاچاق سوخت صدرنشین پرونده‌های تعزیراتی

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حوزه قاچاق کالا و ارز بیشترین فراوانی کالاهای قاچاق گزارش‌شده به شعب تعزیرات حکومتی استان مربوط به قاچاق سوخت و سپس قاچاق البسه و پوشاک بوده است.

اشرفی با اشاره به طرح تشدید نظارت بر بازار با توجه به شرایط خاص به وجود آورنده این امر در کشور گفت: در این راستا در خراسان‌جنوبی سه پرونده احتکار به ارزش 500 میلیون ریال دریافت شده که در شعب تعزیرات حکومتی در حال رسیدگی بوده و یک پرونده از آن مبتنی بر براعت شده است.

وی ادامه داد: همچنین 13 پرونده عدم اعلام موجودی انبار به سامانه مربوطه در استان داشته‌ایم که عمده آن‌ها مورد حکم قرار گرفته و به طور معمول حکم این پرونده‌ها عرضه کالا به نرخ رسمی است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از مجموع پرونده‌های دریافتی به شعب تعزیرات حکومتی استان در طی هفت ماهه امسال یک‌هزار و 952 فقره محکومیت در این پرونده‌ها مورد حکم قرار گرفته است، تصریح کرد: 250 پرونده حکم به برائت و منع تعقیب با بررسی‌های کارشناسی صادر شده است.

اشرفی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقداماتی که تعزیرات حکومتی همچون دستگاه‌های قضایی انجام می‌دهد، عفو محکومین است، یادآور شد: در این راستا پرونده‌هایی با طی تشریفات قانونی و بررسی پرونده‌ها توسط هیأت عفو استان با داشتن شرایط ویژه به محضر مقام معظم رهبری ارسال و حکم عفو آن‌ها صادر می‌گردد.

وی ادامه داد: در این زمینه در طی هفت ماهه امسال 47 نفر از محکومین باقی مانده مجازاتشان مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت.

سامانه 135 آماده ثبت تخلفات از سوی مردم

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی به سامانه 135 برای ثبت شکایات مردمی اشاره کرد و افزود: این سامانه به شکل 24 ساعته گزارشات مردمی را دریافت می‌کند.

اشرفی اضافه کرد: در طول هفت ماهه امسال 80 مورد گزارش از طریق این سامانه دریافت شده که اگر نیاز به کارشناسی داشته سازمان مربوطه ارسال و اگر نیازی وجود نداشته باشد توسط تیم گشت تعزیرات موضوع بررسی می‌شود.

وی یکی از موضوعاتی که در صدور آراء مهم بوده را اجرای حکم دانست و گفت: در هفت ماهه امسال یک‌هزار و 552 پرونده به اجرای حکم وصال و همه آن‌ها به همراه تعدادی از پرونده‌های باقی مانده اجرای حکم شده و عملکرد شعب تعزیرات حکومتی استان از حیث وصولی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 125 درصد رشد داشته است.

آگاهی مردم جنبه مهمی در پیشگیری از تخلفات است

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بهبودی فضای کسب و کار یکی از اهداف تعزیرات حکومتی است، خاطرنشان کرد: نگاه تعزیرات حکومتی به بازار همراه با احترام بوده و نگاهی که فضا و امنیت آن را خدشه‌دار سازد نیست.

اشرفی اضافه کرد: یکی از جنبه‌های مهم در پیشگیری از تخلفات آگاهی مردم از حقوقشان است
.

نظرات کاربران