9. آبان 1397 - 13:06
مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی خبر داد
ارجاع بیش از ۲هزار پرونده به تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی
بیرجندرسا- مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت:در مدت هفت ماهه نخست سال جاری تعداد ۲هزار و ۲۴۸ فقره پرونده از ارگان‌ها و مراجع ذی صلاح استان دریافت و مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار بیرجندرسا، محمدحسین اشرفی مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد:اگر چه تعزیرات حکومتی‌ به معنای عام خود پدیده‌ای تازه و بعید نیست و از صدر اسلام تاکنون تحت عناوین و تعابیر مختلف مورد استفاده حکومت‌های اسلامی قرار گرفته است لیکن پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تقریبا در آغاز جنگ تحمیلی بحث تعزیرات حکومتی به معنای عام خود و در راستای جلوگیری از بروز بسیاری از تخلفاتی‌ که در زمینه مسائل اقتصادی با توجه به وضعیت بحرانی کشور در آن زمان به وقوع می‌پیوست،پایه‌ریزی شد.

وی افزود:رسیدگی به موضوعاتی همچون گرانفروشی،کم فروشی و تقلب،احتکار،عرضه خارج ازشبکه،عدم درج قیمت،اخفا و امتناع از عرضه کالا،عدم صدور فاکتور،عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع،عدم اجرای تعهدات واردکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی،نداشتن پروانه بهره‌برداری،فروش اجباری کالا به همراه کالای دیگر،عدم اعلام موجودی،رسیدگی به شکایت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و الزام عامل ورود خسارت به جبران آن،تخلفات مربوط به امور بهداشتی و درمانی و تخلفات مربوط به قاچاق کالا و ارز در دستور کار سازمان تعزیرات حکومتی قرار دارد.

مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که یکی از مهمترین برنامه‌هایی که در ایام مختلف سال در دستور کار ما قرار دارد اجرای طرح‌های نظارتی است،تصریح کرد:طرح‌های نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان،بازگشایی مدارس،طرح های نظارتی بر بازار،اربعین و....جزو طرح‌های مذکور است.

وی با اشاره به این‌که در قالب طرح نظارتی بر مدارس خراسان‌جنوبی طی سال جاری ۷۵ فقره پرونده و گزارش دریافت شده است،خاطرنشان کرد:تعداد پرونده‌ها و گزارشات دریافت شده در طرح نظارتی ماه رمضان سال جاری در استان نیز ۱۰۷پرونده بوده است.

وی با بیان این‌که در دو شیفت صبح و عصر همکاران ما بر بازار نیز نظارت دارند،یادآور شد:در مدت هفت ماهه نخست سال جاری تعداد ۲۲۵ اکیپ گشتی سازمان تعزیرات حکومتی از ۶۷۹ واحد صنفی خراسان‌جنوبی بازدید داشته‌اند که منجر به تشکیل ۹۳ پرونده با ارزش ۴۱۲میلیون‌ ریال شده است.

مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی بیشتر مجازات این سازمان را مجازات نقدی دانست و افزود:در بحث قاچاق کالا و فراوانی آن؛قاچاق سوخت،البسه و پوشاک و موارد متفرقه(برنج،دارو)قرار دارند.

اشرفی ضمن اشاره به بحث تشدید طرح نظارتی بر بازار که از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری صورت گرفت،عنوان کرد:در این خصوص در خراسان‌جنوبی سه پرونده احتکار با ارزش حدود ۵۰ میلیون تومان دریافت کردیم که البته صاحب یک پرونده با ارائه مدارک و مستندات کافی تبرئه شد.

وی ادامه داد:همچنین تعداد ۱۳ پرونده مبنی بر عدم موجودی کالاها‌ در انبارها داشتیم که مورد حکم قرار گرفت.

مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی بیان کرد:از مجموع تعداد ۲هزار و ۲۴۸ پرونده تشکیل شده در سازمان تعزیرات حکومتی استان از ابتدای سال جاری،تعداد یک‌هزار‌و۹۵۲پرونده محکوم و ۲۵۰ پرونده نیز مورد منع تعقیب و برائت قرار گرفتند.

اشرفی پیگیری عفو محکومین را یکی از موضوعاتی عنوان کرد که با جدیت در سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی دنبال می‌شود و گفت:در این خصوص پرونده‌های محکومین واجد الشرایط پس از طی تشریفات قانونی خدمت مقام معظم رهبری ارسال می‌شود.

وی با بیان این‌که متهمین مذکور بایستی حداقل نصف جریمه لازم را پرداخته باشند و همچنین واجد شرایط عفو (نداشتن سوپیشینه،عدم تمکن مالی و....)باشند،ابرازکرد:در هفت ماهه نخست سال جاری،تعداد ۴۸ متهم در استان خراسان‌جنوبی مورد عفو رهبر معظم انقلاب قرار گرفته‌اند.

مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی راه‌های ارتباطی با این سازمان را از طریق تلفن گویا و همچنین شماره ۱۳۵ اعلام کرد و گفت:تعداد ۸۰گزارش مردمی در این خصوص طی چند ماهه اخیر دریافت کرده‌ایم.

اشرفی با اشاره به این‌که پیگیری مسائل مطرح شده از سوی مردم در ستون‌های درج مشکلات مردمی در روزنامه‌هاو جراید استان از دیگر رسالت‌های ما است،تبیین کرد:مراجعات حضوری نیز داشته‌ایم که سعی کردیم به بهترین نحو پاسخگوی عزیزان باشیم.

وی با بیان این مهم که یکی از موضوعاتی که در بحث صدور آرا در دستور کار سازمان تعزیرات حکومتی قرار دارد بحث صدور حکم است،متذکر شد:خوشبختانه در مدت هفت ماهه نخست سال جاری،تعداد یک هزار و ۵۵۲ پرونده به اجرا و احکام واصل شده که همه این‌ها اجرا شده است.

اشرفی ادامه داد:درصد افزایش عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابهش‌ در سال گذشته،افزایش ۱۲۵درصدی داشته است.

وی با اشاره به این‌‌که در بحث هدف‌گذاری سال ۹۷ در حوزه اجرا در شش ماهه نخست امسال به هدف مورد نظر در خراسان‌جنوبی رسیده‌ایم،متذکر شد:در سطح استان۳۶ همکار داریم که از تحصیلات حداقل کارشناسی و کارشناسی ارشد برخوردار هستند.

مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که بهبود فضای کسب و کار یکی دیگر از رسالت های مهم این سازمان‌ است،اذعان داشت:بر کسی پوشیده نیست که رسیدگی به تخلفات از سوی این سازمان،سبب بهبود فضای کسب و کار در بازار می‌شود و نتایج مثبتی به دنبال دارد.

اشرفی با تاکید بر این‌که اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی از بنیه علمی قوی بین همکاران برخوردار است و همین امر سبب شده در کمیسیون‌های مختلف و کارگروه های تخصصی حضور موثر و مسئولانه ای داشته باشیم،تصریح کرد: موضوع احقاق حقوق مردم از مسائل مهم در تعزیرات حکومتی است.
انتهای خبر/ا

نظرات کاربران