9. آبان 1397 - 11:19
بیرجندرسا-مدیر امور منابع آب قاینات و زیرکوه گفت: تاکنون 460 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی این شهرستان ها نصب شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،مجید هاونگی افزود: هزینه نصب هر کنتور هوشمند به صورت میانگین 13 میلیون تومان است که نصب آن توسط آب منطقه ای خراسان جنوبی به صورت رایگان انجام می شود.

وی بیان کرد: همچنین از ابتدای امسال نیز 34 کنتور هوشمند برای روی چاه های کشاورزی شهرستان های قاینات و زیرکوه نصب شده است.
هاونگی با بیان اینکه نصب کنتور هوشمند به صورت میانگین 45 درصد در مصرف آب چاه های کشاورزی صرفه جویی می شود، اضافه کرد: در صورت تخصیص اعتبار تا پایان سال جاری کنتور هوشمند بر روی تمام چاه های کشاورزی این شهرستان ها نصب می شود.
وی گفت: متاسفانه برخی کشاورزان در برابر نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی مقاومت می کنند که در صورت عدم نصب در سال جاری باید سال آینده خودشان هزینه نصب کنتور هوشمند را پرداخت کنند.
مدیر امور منابع آب قاینات و زیرکوه عنوان کرد: با نصب کنتورهای هوشمند در طول سال میزان آب استحصالی هر چاه سنجش شده و در صورت اضافه برداشت هشدارهای لازم به بهره بردار داده می شود.
هاونگی اظهار داشت: در قاینات و زیرکوه 2 هزار و 800 منبع آبی وجود دارد که از این تعداد 964 حلقه چاه، یک هزار و 188رشته قنات و 551 دهنه چشمه است که سالانه افزون بر 216 میلیون متر مکعب آب از این منابع استحصال می شود.
امور منابع آب قاینات و زیرکوه، هفت دشت شامل قاین، خضری دشت بیاض، نمکزار خواف، شاهرخت، زوزن، اسفدن و چاهک موسویه را تحت پوشش دارد.
قاین مرکز شهرستان قاینات در 105کیلومتری شمال بیرجند، و حاجی آباد مرکز شهرستان مرزی زیرکوه در 190کیلومتر شمال شرق مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

نظرات کاربران