6. آبان 1397 - 15:23
بیرجندرسا-مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بانک کشاورزی استان بین شعب سایر استان ها رتبه نخست کشور را در جذب تسهیلات به خود اختصاص داده که افتخاری برای خراسان جنوبی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا، امیرحسام قزلباش شنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک های استان خراسان جنوبی افزود: تا مهر امسال 416 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه های مختلف توسط بانک کشاورزی استان پرداخت شد.

وی گفت: سال گذشته تا مهرماه 240 میلیارد تومان پرداخت شده بود که امسال در این مدت از نظر مبلغ 72 درصد و تعداد 42 درصد رشد داشته است.
مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در زمینه رونق تولید نیز امسال 439 فقره تسهیلات به مبلغ 29 میلیارد تومان پرداخت مستقیم صورت گرفته و در سامانه مربوط به ثبت رسیده است.
وی مجموع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ابلاغی به بانک کشاورزی استان را 59 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در این زمینه یکهزار و 93 طرح اشتغال به مبلغ 312 میلیارد تومان به بانک کشاورزی استان معرفی شد و از این میزان 187 طرح به مبلغ 59 میلیارد تومان پرداخت، 213 طرح به مبلغ 86 میلیارد تومان برگشتی و 69 طرح به مبلغ 23 میلیارد تومان مصوب و آماده پرداخت است.
قزلباش تعداد پرونده های در دست بررسی بانک را 624 پرونده به مبلغ 144 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تقسیم شهرستانی، میزان پرداختی و درصد جذب تسهیلات در شهرستان ها مشخص شده و شهرستان بیرجند رتبه نخست جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری را داراست و شهرستان های سربیشه، بشرویه و نهبندان در جایگاه های بعدی قرار دارند.
وی بیشترین پرداختی های تسهیلات اشتغال کشاورزی را مربوط به دام سنگین و سبک دانست و افزود: همچنین 19 درصد در بخش گلخانه و گیاهان دارویی، پنج درصد طیور و شیلات، 10 درصد خارج از بخش کشاورزی و 15 درصد مربوط به صنایع وابسته و خدمات بوده است.
وی یادآور شد: سه طرح ملی در دستور کار بانک کشاورزی قرار دارد که باید از اعتبارات متمرکز پرداخت شود اما مبلغی از اعتبار متمرکز سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی به میزان 100 میلیارد تومان به عنوان طرح فرااستانی نوین زعفران بلوکه شده است.
مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی گفت: این وضعیت سبب شده برخی طرح های ملی پرداخت نشود که انتظار می رود برخی طرح ها پرداخت و تسهیلات طرح زعفران در مرحله دوم تسهیلات گنجانده شود.
وی اضافه کرد: این راهکار هم پیشنهاد شده که از سرجمع 30 درصد استان های دیگر که نتوانسته اند 70 درصد مرحله نخست تسهیلات را جذب و پرداخت کنند از طریق کارگروه ملی به استان های پیشرو از جمله خراسان جنوبی پرداخت شود.
قزلباش گفت: امسال از محل تسهیلات اشتغال زایی بند «ب» تبصره 16 در مجموع سه میلیارد و 100 میلیون تومان برای پرداخت به نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی به بانک کشاورزی استان ابلاغ شد.
وی ادامه داد: از 66 طرح معرفی شده به بانک توسط کمیته امداد 47 طرح پرداخت و از 51 مورد طرح معرفی شده توسط بهزیستی نیز 39 فقره به مبلغ یک میلیارد و 177 میلیون تومان منجر به پرداخت شده است.
مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری نهادهای حمایتی امسال 38 میلیارد تومان به بانک کشاورزی ابلاغ شد که 220 فقره از کارگروه ملی به مبلغ هفت میلیارد و 300 میلیون تومان به شعب بانکی برای بررسی معرفی شده اما هنوز به استان اعتباری اختصاص نیافته است.

نظرات کاربران