21. مهر 1397 - 22:03
بیرجندرسا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاه های معتبر کشور به لحاظ اشتغال بیکار و آماده خدمت در آموزش و پرورش هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا، منصور غلامی شنبه شب در نشست خبری گفت: در سال های نزدیک با موجی از بازنشستگان آموزش و پرورش مواجه هستیم که به معاون اول رئیس جمهوری و وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد جذب فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر برای تامین کمبود معلم را ارائه کردم.

وی اظهار داشت: با یک دوره 6 ماه می توان تعداد قابل توجهی از این فارغ التحصیلان دانشگاهی را پس از گذراندن دوره تکمیلی تخصصی آموزش و پرورش در مدارس بکارگیری کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از اهداف سفر ما به خراسان جنوبی شناسایی و ارزیابی ظرفیت های علمی و تحقیقاتی بود که با بررسی های انجام شده اطلاعات خوبی به دست آمد و در طرح ساماندهی آموزش عالی کشور، استان های مختلف را براساس مقتضیات و توانمندی های موجود در این ساماندهی بررسی و برنامه ریزی اجرایی برای آنها انجام می دهیم.
وی با اشاره به بازدید امروزش از دانشگاه صنعتی بیرجند افزود: با مسئولان، استادان دانشگاه و دانشجویان استان دیدار شد و دانشجویان دغدغه های خود را مطرح کردند و برنامه های ساماندهی مراکز علمی، موسسات آموزشی، پارک علم و فناوری استان و موارد دیگر را با مسئولان مربوط بررسی کردیم.
غلامی گفت: افتتاح پروژه ها در دانشگاه بیرجند که بیشتر خیرساز بود در این سفر به بهره برداری رسید و از یک نمایشگاه دستاوردهای علم و فناوری در دانشگاه بیرجند بازدید شد که در نوع خود جالب بود چون حاصل کار دانشجویان و استادان دانشگاه بیرجند است.
وی بیان کرد: با کمک پارک علم و فناوری شرکت های جوان با فکر و ایده های فناورانه دستاوردهای علمی خود را در معرض نمایش گذاشتند که بعضی از آنها در نوع خود کم نظیر بود و این ظرفیت های علمی با دانش آموختگان خوب در حال انجام است.
وزیر علوم گفت: استفاده از مراکز رشد، پارک های علم و فناوری، حمایت از شرکت های صاحب ایده و دانش بنیان شروع خوبی در خراسان جنوبی داشته که نیازمند حمایت و توسعه بیشتر است.
وی افزود: در شورای اداری خراسان جنوبی در جمع مدیران استان حاضر شدم و در آن جلسه اطلاعات و گزارش سفر به این استان ارائه شد.
غلامی اظهار داشت: کمبود خوابگاه برای دانشگاه صنعتی بیرجند مطرح شد و قول دادیم یک خوابگاه دانشجویی برای این دانشگاه ایجاد شود، همچنین قول کمک برای تجهیز آشپزخانه دانشگاه بیرجند داده شد.
وی گفت: موضوع کمک به پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه بیرجند مطرح و قرار شد رئیس دانشگاه برنامه خود در این رابطه ارائه کند و ما حمایت می کنیم.
وی افزود: محور اصلی کار ما در خراسان جنوبی ساماندهی آموزش عالی استان با اطلاعاتی است که به شکل میدانی و از نزدیک جمع آوری شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا آمایش علمی در خراسان جنوبی انجام شده است گفت: در استان ها آمایش استانی داریم که وظیفه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هاست و در خراسان جنوبی با کمک دانشگاه بیرجند طرح آمایش سرزمینی انجام شده است.
وی بیان کرد: سهم وزارت علوم در این بخش اعمال سیاست های کلان در سطح هیات های امناست و رئیس دانشگاه در این خصوص یک بازنگری در خصوص نیازهای روز استان و کشور به دنبال ایجاد رشته های تحصیلی انجام می دهد.
غلامی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در خصوص ارز دانشجویی گفت: مشکل ارز دانشجویانی که برای فرصت های مطالعاتی و تحصیلات تکمیلی به خارج کشور می روند رفع و تاکنون اعزام ها انجام شده است و از این به بعد هم اعزام ها به تدریج انجام می شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عصر دیروز (جمعه) وارد خراسان جنوبی شد و بدو ورود به مرکز استان چهار طرح عمرانی را در دانشگاه بیرجند افتتاح کرد. 
شرکت در نشست روسای دانشگاه های خراسان جنوبی، اجلاسیه اساتید و دانشجویان شهید استان، بازدید از دانشگاه صنعتی بیرجند، دیدار با دانشجویان دانشگاه بیرجند، شرکت در شورای اداری استان و دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی از برنامه های سفر دو روزه منصور غلامی به این استان بود.

نظرات کاربران