21. مهر 1397 - 19:05
بیرجندرسا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سطح کشور در برهه‌ای از زمان دو هزار و ٧۵۶ واحد و مرکز دانشگاهی وجود داشت و امروز بسیار توسعه‌یافته است، گفت: توسعه کمی در این حد، علی‌رغم اینکه شتاب‌زدگی توسعه را نشان می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، منصور غلامی عصر امروز در شورای اداری خراسان‌جنوبی اظهار داشت: تمام تلاش‌های دولت به سمت‌وسوی کمک به رفع مشکلات به ویژه مشکلاتی که در ماه‌های اخیر به وجود آمده می‌باشد.

وی با بیان اینکه تصمیمات از طریق استاندار و وزارتخانه‌های ذی‌ربط به استان‌ها منتقل می‌گردد، تصریح کرد: مردم این استان علاقه‌مند به علم و دانش بوده و در این حوزه سبقه دارند که امید است در کیفی‌سازی آموزش عالی و توسعه ظرفیت‌های آموزشی استان استفاده شود.

ظرفیت‌های خراسان‌جنوبی بیش از شنیده‌ها است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور گفت: حاصل نشست‌هایی که در این استان داشتیم این موضوع را نشان داد که ظرفیت‌های موجود در این استان بیش از آنچه بوده که در گذشته در مورد خراسان‌جنوبی گزارش شده است.

توسعه کمی دانشگاه‌‌‍‌ها نتیجه شتاب‌زدگی توسعه بود

غلامی با بیان اینکه در سطح کشور در برهه‌ای از زمان دو هزار و ٧۵۶ واحد و مرکز دانشگاهی وجود داشت و امروز بسیار توسعه‌یافته است، یادآور شد: توسعه کمی در این حد، علی‌رغم اینکه شتاب‌زدگی توسعه را نشان می‌دهد، با اقبال مردم به تحصیل همراه بوده که امروز این استقبال فروکش کرده و شاهد کمبود دانشجو و صندلی‌های خالی در مراکز آموزشی هستیم.

وی ادامه داد: همچنین به دلیل برخی از هیجانات انتخاب رشته‌ای در بحث انتخاب رشته با کمبود دانشجو مواجه شده‌ایم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در توزیع رشته‌ها باید واحدهای پیام نور، مراکز عالی که سال گذشته ساماندهی جدی شده، دانشگاه فنی و حرفه‌ای که از آموزش‌وپرورش به وزارت علوم منتقل کشته و در نهایت دانشگاه آزاد که به عنوان بخش غیردولتی مورد کنترل قرار گرفته مورد توجه باشند.

لزوم پیگیری طرح پذیرش دانشجویان افغانستانی

غلامی با اشاره به ظرفیت استان در مورد پذیرش دانشجویان افغانستانی اشاره کرد و افزود: دانشگاه بیرجند با توجه به نزدیکی فرهنگی و زبانی با این کشور باید این طرح را پیگیری نماید.

وی اضافه کرد: توجه به حل مشکلات دانشگاه‌ها به عنوان یک شاخص در توسعه دانشگاه مدنظر قرار گرفته و این امر با کمک مدیران دستگاه‌ها امکان‌پذیر است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور ادامه داد: از سال آینده این موضوع برای تمام دانشگاه‌های کشور به عنوان شاخص ارزیابی مدنظر قرار گرفته است.

همکاری مشترک دانشگاه‌‌‌ها و صنعت دفاعی کشور

غلامی به همکاری دانشگاه‌ها با سازمان محیط زیست برای برطرف کردن مشکلات محیط زیستی اشاره کرد و گفت: همچنین با صنعت دفاع، دانشگاه‌های ما چندین سال است همکاری می‌کنند به‌طوری که باید اذعان داشت بسیاری از توانمندی‌های صنایع دفاع حاصل پژوهش‌های اساتید دانشگاه‌ها است.

غلامی با بیان اینکه در آیین‌نامه‌های مختلف در وزارت علوم علی‌رغم ساماندهی‌ها، تغییرات جدی داده شده است، تصریح کرد: آمایش مورد توجه قرار گرفته و برای آینده حداقل ١۵ تا ٢٠ سال برنامه‌ریزی می‌شود.

برنامه‌های اجرایی وزارت علوم آماده است

وی ادامه داد: برنامه‌های اجرایی وزارت علوم آماده بوده و امیداست قبل از پایان سال آن‌ها را در استان‌ها آغاز کنیم که این برنامه‌ها سبب پایداری دانشگاه‌ها آن‌ها و تحقیقات آن‌ها شود.

دانشگاه توان رفع تمام مشکلات کشور را دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مدل تحقیقاتی در دنیا بیشتر متمرکز به رفع مشکلات جامعه است، خاطرنشان کرد: جمعیت علمی خوبی در کشور وجود دارد که این ظرفیت توان رفع تمام مشکلات کشور را دارد
.

نظرات کاربران