20. مهر 1397 - 20:35
بیرجندرسا-مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه یک نهاد بین المللی است اما باید تاثیرش معطوف به مسائل منطقه، مملکت و شهر خود باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا، مسعود شمس بخش، امشب(۲۰ مهر)، در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه صنعتی بیرجند اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید ثابت کنند که می‌توانند در منطقه خود نقش مهمی ایفا کنند.

وی با بیان اینکه اگر آثار وجودی هر دانشگاهی در منطقه خود محسوس نباشد آن دانشگاه خاصیتی نخواهد داشت، افزود: دانشگاه باید تاثیراتی در زندگی مردم منطقه خود داشته باشد.

مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: دانشگاه یک نهاد بین المللی است اما باید تاثیرش معطوف به مسائل منطقه، مملکت و شهر خود باشد.

شمس بخش با بیان اینکه هر دانشگاهی باید ضمن پیشرفت در لبه‌های علم، حل کننده مسائل منطق خود باشد، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه ماموریت‌هایی برای دانشگاه‌ها درنظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: دسته بندی دانشگاه‌ها در وزارت علوم به این معنا نیست که دانشگاه محلی نمی‌تواند در عرصه‌های دیگر فعالیت کند بلکه به این معنا است که ماموریت اصلی آن در محل است.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه انتظار این است که هر دانشگاهی به مسائل محلی بیشتر بپردازد، افزود: آثار دانشگاه صنعتی بیرجند به دلیل موقعیت خود در شرق کشور باید در صنعت شرق به خوبی دیده شود.

شمس بخش با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌های پژوهشی و نسل دو کشور به بلوغ خود نزدیک می‌شوند، تصریح کرد: انتظاری که در حال حاضر از دانشگاهیان می‌رود این است که به فناوری ورود پیدا کرده و برای انجام پژوهش‌های درست تلاش کنند.

وی ادامه داد: باید تلاش‌ها و پژوهش‌ها معطوف به مسائل کشور بوده و برآیند آن‌ها حل مشکلات کشور باشد.

مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: فعالیت‌های دانشگاه صنعتی باید ساماندهی شده و لازم است فعالیت‌های دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی هم افزایی داشته باشد.

شمس بخش یادآور شد: انتظار می‌رود دانشگاه صنعتی بیرجند با تعامل با دانشگاه بیرجند یک برنامه استراتژیک مناسب برای توسعه بخش فنی در استان و منطقه داشته باشد. 

نظرات کاربران