18. مهر 1397 - 14:29
بیرجندرسا- صادرات فرآورده های خام دامی به افغانستان، از آغاز امسال بیش از 16 میلیون دلار برای خراسان جنوبی ارزآوری داشته است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، مدیر کل دامپزشکی استان در نشست خبری گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال پیش 7 میلیون دلار افزایش داشته است.

اصغرزاده افزود: : از آغاز امسال، 29 هزار و 156 تن  صادرات خوراک طیور داشته ایم که 14 میلیون و 578 هزار دلار ارزش افزوده داشته است.
اصغرزاده افزود: امسال همچنین یک میلیون و 856 هزار و 335 قطعه جوجه یکروزه و 419 تن مرغ منجمد به افغانستان صادر کردیم که در مدت مشابه سال گذشته در این دو مورد صادراتی نداشتیم. 
وی کنترل بهداشتی محصولات دامی و تأمین امنیت غذایی را از مهم ترین وظایف دامپزشکی عنوان کرد و گفت : با پیشگیری های انجام شده، استان ما در زمینه واکسیناسیون دام سبک و سنگین و در بحث زنبورداران و آبزیان کنترل های پیوسته ای داشته و در حال حاضر از نظر بیماری های واگیر دام، زنبور و آبزیان پاک است.
مدیر کل دامپزشکی استان افزود  : در صدد هستیم برای کنترل بیماریها، 3 قرنطینه در ورودی های استان در شهرستان های فردوس، قاین و طبس ایجاد کنیم که قرنطینه قاین امسال مستقر خواهد شد.
اصغرزاده در خصوص ساماندهی وضعیت کشتارگاه ها نیز گفت : با جلساتی که با معاون عمرانی استاندار گرفته ایم، مقرر شده برای ساماندهی و برطرف کردن مشکلات کشتارگاه های دام از جمله مسائل بهداشتی اقدام شود و در دو شهرستان زیرکوه و خوسف کشتارگاه ایجاد شود.
وی افزود : امسال در خراسان جنوبی نسبت به سال گذشته 57 درصد کاهش بیماری ها و تلفات دامی را داشته ایم و در زمینه تب مالت نزدیک به 400 هزار رأس دام واکسینه شدند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت : از ابتدای سال در آزمایشگاه های خصوصی و دولتی، 3 هزار و 631 آزمایش در خصوص سلول شناسی، کشت میکروبی ، انگل شناسی، سم شناسی، باقی مانده های آنتی بیوتیک ها در دام، طیور ، زنبور عسل و آبزیان انجام شده است.
اصغرزاده افزود : از ابتدای سال تا کنون بیش از 26 هزار رأس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های استان ذبح شدند که از این تعداد 5 هزار و 400 کیلوگرم گوشت غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده است.
در این مدت همچنین 17 هزار و 319 مورد بازرسی از واحدهای دامی انجام و 592 مورد تخلف ثبت شد که در رسیدگی به این تخلفات 185 تن فرآورده دامی ضبط و بیش از 25 تن معدوم شد.
در کشتارگاه های طیور هم از آغاز امسال بیش از 6 میلیون مرغ کشتار شده که 30 هزار قطعه آن معادل 59 تن ضبط و معدوم شده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: پیگیر ساخت آزمایشگاه تخصصی شرق که از طرح های اولویت دار استانمان است، هستیم و برای ساخت و تجهیز آن به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که دامپزشکی کشور قول تجهیز آن به مبلغ 5 میلیارد تومان را داده است.

نظرات کاربران