13. مهر 1397 - 13:22
بیرجندرسا-امام جمعه بیرجند گفت: پیاده روی اربعین در تداوم پیام عاشورا است که زمینه اعزام زوار هم برای زیارت، جهاد و هم انتقال پیام عدالت در مقابل جبهه ظلم و استکبار را فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز (13 مهر) در خطبه های نماز جمعه بیرجند با تسلیت شهادت امام زین العابدین علیه السلام اظهار کرد: در تداوم پیام عاشورا در آستانه اربعین حسینی هستیم که زمینه های اعزام زوار هم برای زیارت، جهاد و هم انتقال پیام عدالت در مقابل جبهه ظلم و استکبار است.

 

وی با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، افزود: موشک های مقتدارنه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همایش 700 هزار نفری بسیج و فرمایشات معظم رهبری خواب دشمنان را آشفته کرده است.

 

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه جهاد در تکوین و تشریح واجب و ضروری است، گفت: اگر جهاد نباشد اندیشه های مستکبرانه و استعمارگرانه هیچ چیز را سر جایش نمی گذارند چون به هیچ قانونی پایبند نیستند و جزء زبان قدرت زبانی نمی فهمند.

 

آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه اگر جامعه ای بخواهد بماند باید قوی شود، ادامه داد: جهاد در اسلام از هشت اصل فرعی دین است؛ جهاد حرکت همراه تحمل سختی ها است و کسانی که تحمل سختی ندارند قابلیت ماندن ندارند و از بدترین عوامل خطرناک مسائل رفاه طلبی است.

 

وی با اشاره به اینکه منکر جهاد، مرتد و تارک آن فاسق است، افزود: جهاد در فقه و دین به جهاد ابتدایی و دفاعی تقسیم می شود که جهاد دفاعی یعنی جهاد آزادی بخش به این معنی که انسان هایی که زیر ظلم هستند باید به آنان آزادی بخشیده شود که بتوانند تصمیم بگیرند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به جهاد نفس و مال اشاره کرد و گفت: جهاد نفس یعنی با جان در مقابل خطرات ایستادن و فدا شدن و به فیض شهادت رسیدن است اما با جهاد و انفاق به موقع جان و مال نیز می توان از خطرهای بزرگ پیشگیری کرد.

 

آیت الله عبادی با تاکید به اینکه جهاد به لسان می تواند صحنه ها را آماده کند و این ها تکالیف شرعی است، عنوان کرد: همچنین جهاد اصغر و اکبر و جهاد کبیر از بخش های دیگر جهاد است.

 

به گفته وی جهاد اصغر یعنی عملیات فیزیکی و همان است که ترک جان می کند و سختی ها را می بیند اما در عین حال با وجود اهمیت بسیار جهاد اصغر است چرا که در رتبه بعد از جهاد اکبر است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه تا انسانی در اندیشه، عقیده و فکر پیروز نشود و عقلش بر جهلش پیروز نشود جهاد نصیبش نمی شود، ادامه داد: شرط اولیه این است که انسان از درون بر هوای نفس و جهل غالب و بر خویش مسلط شود.

 

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه انسان هایی که در جهاد با نفس شکست خوردند دردسرهایی برای انقلاب و اسلام ایجاد کردند، تصریح کرد: شکست در جهاد اکبر به شکست های عظیم منجر می شود و انسان در هر سکوتی، قلم و شعاری قبل از هر چیز باید ببیند کارش خداپسند است یا نه.

 

وی بیان کرد: مقام و شهرت و حزب نمی تواند انسانی را از خدا بازدارد و جایگاهش در نزد خداوند در اوج است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در جهاد کبیر پیروزی قطعی است، گفت: در جهاد کبیر یعنی از دشمنان اطاعت نکنیم و مقام معظم رهبری فرمودند «کسانی که در داخل از مواضع دشمن حمایت می کنند خائن هستند».

 

آیت الله عبادی با بیان اینکه اگر مشکل اقتصادی و سیاسی داخلی است که برای دشمن راه نفوذ باز می کند، افزود: چرا فرهنگ ما به وسیله عناصر داخلی متاثر از فرهنگ ضد ارزشی غرب باشد؟ چرا به فرهنگ اسلامی اهمیت ندهیم؟ چرا تقلید از بیگانه می کنیم؟

 

وی عنوان کرد: اگر انسان بی تقوا، معتاد و قاچاقچی در میان جامعه نباشد کشور همسایه شرقی که مرکز موادمخدر است برای ما ضرر نمی تواند ایجاد کند اما وقتی مشکل ایجاد می شود که کشور ما بازار مصرف آنان باشد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه وقتی عده ای در داخل الهام از غرب می گیرند و در مقابل دشمنان خاضع و فرهنگ آنان را اجرا می کنند و براساس نقشه دشمنان احتکار می کنند دشمن به ما ضرر می رساند، اظهار کرد: باید حواسمان باشد که در هر جایی هستیم نباید اجازه دهیم بیگانه در ما اثر بگذارد و این جهاد کبیر است.

 

 

 

نظرات کاربران