9. مهر 1397 - 14:02
بیرجندرسا-رئیس دانشگاه بیرجند از سفر مقام عالی وزارت علوم بعد از هشت سال و سفر رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: سفر مقام عالی وزارت علوم به بیرجند روز جمعه 20 مهرماه جاری انجام و تا 21 مهرماه به طول می‌انجامد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، احمد خامسان صبح امروز در نشست خبری با موضوع برنامه‌های آغاز سال تحصیلی جدید و پذیرش دانشجویان جدید دانشگاه بیرجند اظهارداشت: دانشگاه بیرجند، دانشگاه مادر استان و در رده دانشگاه‌های دو کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند با بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ از نظر جمعیت دانشجویی قابل مقایسه بوده و از گستردگی بسیار زیادی برخوردار است، یادآور شد: این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود 12 هزار دانشجو و 346 نفر اعضای هیأت علمی شاغل و 17 نفر اعضای هیأت علمی بورسیه هستند.

شرکت در اجلاسیه شهدای دانشجو مهم‌ترین برنامه وزیر علوم 

رئیس دانشگاه بیرجند افزود: دانشگاه بیرجند به شدت به دنبال ایجاد دانشگاه کارآفرین بوده تا در راستای مشکلات جامعه که امروز بیشتر بحث اشتغال بوده قدم بردارد.

خامسان از سفر مقام عالی وزارت علوم بعد از هشت سال و سفر رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به خراسان‌جنوبی خبر داد و اضافه کرد: سفر مقام عالی وزارت علوم به بیرجند روز جمعه 20 مهرماه جاری انجام و تا 21 مهرماه به طول می‌انجامد.

وی به برنامه‌های سفر وزیر علوم به استان اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترن برنامه‌های غلامی، مقام عالی وزارت علوم با سفر به استان شرکت در اجلاسیه شهدای دانشجویی، افتتاح و کلنگ‌زنی چند پروژه و دیدار با برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های بیرجند است.

افتتاح و کلنگ‌زنی چندین پروژه به دست وزیر علوم در استان

رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: جمعه 20 مهرماه جلسه مجمع و هیأت‌امنای دانشگاه بیرجند برای تشکیل دومین هیأت علمیه بنیاد حامیان دانشگاه برگزار و این بنیاد بعد از چهار سال در استان افتتاح می‌شود.

خامسان با اشاره به پروژه‌های قابل افتتاح با سفر وزیر علوم به استان افزود: این پروژه‌های شامل آزمایشگاه برق و کامپیوتر دانشگاه، ساختمان مرکز مشاوره و درمان دانشگاه، آزمایشگاه مربوط به سیستم‌های خورشیدی و انرژی دانشگاه به عنوان مرکز تحقیقات سیستم‌های هوشمند توانمند انرژی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی مجتمع مهارت‌آموزی و اشتغال و پروژه آزمایشگاه مکانیک دانشگاه بیرجند در همزمان با سفر مقام عالی وزارت علوم به استان انجام می‌گیرد.

پیش‌بینی اعتباری بالغ‌بر 6.5 میلیارد ریال برای پروژه آزمایشگاه مکانیک 

رئیس دانشگاه بیرجند یادآور شد: اعتبارات مربوط به اجرای این دو پروژه پیش‌بینی شده که برای پروژه مرکز کارگاهی اشتغال و مهارت‌آموزی یک‌میلیارد و 100 میلیون ریال از طرف یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه و همین مقدار اعتبار از طرف دانشگاه پرداخت می‌گردد که با هدف ایجاد تعدادی کارگاه و فضای کارآفرینی، مهارت‌آموزی و تولید برای اساتید و دانشجویان صورت می‌پذیرد.

خامسان اضافه کرد: همچنین پروژه آزمایشگاه مکانیک نیز با اعتباری بالغ‌بر 6 میلیارد و 400 میلیون ریال کلنگ‌زنی خواهد شد.

وی به مرکز تحقیقات سیستم‌های هوشمند توانمند انرژی دانشگاه اشاره داشت و یادآور شد: در این مرکز سه بخش شامل مرکز پایش شبکه‌های انرژی‌های دانشگاه، آزمایشگاه شبیه‌ساز سیستم قدرت و مرکز کنترل و بهره‌برداری نیروگاه هیبرید دانشگاه می‌شود.

برنامه‌های دانشگاه بیرجند در حوزه مدیریت سبز

رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه براساس ابلاغ وزارت‌خانه مجبور هستیم به سمت مدیریت سبز حرکت کنیم، گفت: هر ساله یک درصد از اعتبارات دانشگاه به این موضوع باید اختصاص یابد که در این راستا مدیریت سبز را در سازمان مرکزی دانشگاه را آغاز و گسترش شبکه‌های خورشیدی را در دستور کار داریم.

خامسان با اشاره به اینکه مسئله پسماند به شدت در دانشگاه بیرجند دنبال می‌گردد، افزود: همچنین در زمینه مدیریت سبز دانشگاه بیرجند جمع‌آوری آب‌های خاکستری و استفاده آن برای آبیاری فضای سبز دانشگاه را در دستورکار قرار دارد.

ظرفیت 120 نفره پذیرفته‌شدگان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند در سال تحصیلی جدید

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند نیز در ادامه اظهارداشت:  جمعیت اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند 346 نفر در مرتبه‌های مختلف بوده که شامل 247 نفر آقا و 49 نفر خانم می‌شوند.

محسن آیتی ادامه داد: همچنین جمعیت دانشجویی این دانشگاه 12 هزار و 540 نفر هستند.

محسن آیتی با اشاره به اینکه تعداد کد رشته‌های جاری و فعال دانشگاه بیرجند 340 کد رشته است، یادآور شد: تعداد کدرشته‌های مقطع کاردانی این دانشگاه 5 کدرشته، کارشناسی 90 کدرشته، کارشناسی ناپیوسته 6 کدرشته، کارشناسی ارشد 136 کدرشته  و دکتری 56 کدرشته می‌باشد.

وی تعداد دانشجویان ورودی‌های امسال دانشگاه بیرجند در مقطع کاردانی را 12 نفر، کارشناسی یک‌هزار و 519 نفر، کارشناسی ناپیوسته 61 نفر، کارشناسی ارشد 543 نفر و دکتری را 90 نفر اعلام کرد و گفت: همچنین ظرفیت پذیرفته‌شدگان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه امسال 120 نفر اعلام شده است.

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه دانشگاه بیرجند به عنوان دانشگاه مادر وضعیت خوبی در پذیرش دانشجو داشته و از نظر قوت هیأت علمی جایگاه خوبی را در سطح کشور دارد، اضافه کرد: پذیرش دانشجو در این دانشگاه در سطح دانشگاه‌های یک کشور قرار دارد.

آیتی با اشاره به اینکه در حوزه معاونت آموزشی دانشگاه بیرجند برنامه‌های جدی و جدیدی برای تحول در برنامه‌های آموزشی ایجاد شده است، اضافه کرد: مهم‌ترین آن بحث اشتغال‌پذیری دانشجویان بوده که به دانشگاه تکلیف شده که از ابتدای امسال در بازبینی عناوین، محتوای دروس و دروس جدید کار شده تا توانمندی بیشتری ایجاد کنیم و دانشجویان را به سمت شاغل شدن سوق دهیم.

پذیرش 2300 دانشجوی جدیدالورود به دانشگاه بیرجند

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه در سال گذشته افتخارات عملی ارزشمندی در دانشگاه بیرجند کسب شده است، تصریح کرد: به طوری که 9 نفر از دانشجویان این دانشگاه توانستند در بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال جاری حائز رتبه‌های برتر در رشته‌های مختلف شوند.

آیتی تعداد دانشجویان ورودی امسال این دانشگاه را 2 هزار و 300 دانشجو عنوان کرد و گفت: دانشگاه بیرجند امسال در 12 رشته گرایش برای نخستین‌بار دانشجو پذیرش کرده است
.

نظرات کاربران