27. شهريور 1397 - 11:43
بیرجندرسا-مراسم علم آرایی و علم گردانی در شهرستان بشرویه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  گفت: علم آرایی و علم گردانی در شهرستان بشرویه اینگونه است که هر طایفه و قبیله ای علم مخصوص به خانواده خودشان را از روز اول محرم می بندند و تا روز ششم محرم علم ها را به حسینیه حاج علی اشرف می برند و از روز هفتم محرم هر روز در دو نوبت بعدازظهر و شب علم ها را با آئین خاص دور حسینیه می چرخانند.

برآبادی افزود: چرخاندن علم ها به دور حسینیه تعداد مشخصی ندارد و معمولا از 7 یا 8 دور شروع می شود وگاهی به 20 تا 25 دور هم می رسد.

وی گفت: چرخاندن علم ها به عواملی از جمله وقت و زمان باقی مانده، توان و قدرت چاووش خوان ها و توان و قدرت بدنی علمدارها، بستگی داشته که تا روز عاشورا ادامه داشته و ظهر روز عاشورا علم ها را به قتلگاه برده و هر قوم و فامیلی پارچه های علم مخصوص خودشان را باز کرده و تا محرم سال آینده در خانه و یا محل دیگری نگهداری می کنند.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود:  مشارکت بانوان در مراسم علم بندان از ویژگیها و شاخص های این آیین محرمی در شهرستان بشرویه است.

این آیین تیر امسال در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.

 
 
 

نظرات کاربران