27. شهريور 1397 - 11:40
بیرجندرسا-محیط زیست خراسان جنوبی از هیأتهای مذهبی خواست پس از پذیرایی عزاداران، ظروف یکبار مصرف توزیع شده را جمع آوری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به سنت پسندیده اطعام نیازمندان در ایام محرم به ویژه در تاسوعا و عاشورای حسینی، از مسئولان هیئت های مذهبی خواست پس از پذیرایی، نسبت به جمع آوری ظروف پلاستیکی یکبار مصرف اقدام کنند.

اکبری افزود: در ایام محرم به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، متأسفانه به دلیل استفاده از ظروف یک بار مصرف و تجمع زباله، آسیبهای جدی به محیط زیست وارد می شود بنابراین به شهروندان و عزاداران توصیه می‌کنیم ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی، نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند .
وی همچنین در خصوص توصيه هاي زیست محيطی براي حفظ سلامت عزاداران حسيني در ایام محرم گفت: هر ساله با فرا رسيدن ايام محرم و صفر، حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستيكی و يكبار مصرف در مساجد، هيأت ها و تكايای مذهبی توزيع می‌شود و با توجه به اينكه تماس اين ظروف با غذای گرم‌ و چرب، خاصيت اسيدی ايجاد و مواد بسيار خطرناكی تولید می‌کند بنابراین تهديدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود که توصیه می شود شهروندان از ظروف یکبار مصرف با منشأ گیاهی استفاده کنند.
در توزيع چای، شير داغ و يا هر نوع نوشيدنی ديگر نیز باید از ليوان های يكبار مصرف كاغذی يا با پايه گياهی بهداشتی استفاده شود.
مدیر کل محیط زیست استان از شهروندان خواست از رها کردن ظروف یکبار مصرف در محل عزاداری خودداری کنند و مسئولان هیأت ها و تکایا نیز در جمع آوري اين ظروف در محل توزيع، نظارت لازم را اعمال کنند.
اکبری از ائمه جماعات مساجد هم خواست تا در جلسات و سخنرانی های مساجد در انتقال مفاهيم كاربردی محیط زیستی به عزاداران حسينی تلاش کنند.

نظرات کاربران