18. شهريور 1397 - 13:50
بیرجندرسا-اجلاس سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در تهران نشان داد با توجه به فشارهای سنگینی که علیه اقتصاد و جایگاه منطقه‌ای ایران وجود دارد، تهران همواره قادر است تا حدود زیادی در منطقه و تحولات آن نقش‌آفرینی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، دکتر هانی برهانی استاد دانشگاه تهران، در یادداشتی که در اسپوتینک منتشر شده است، به بررسی نتایج سه‌جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران پرداخت.

اجلاس سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در تهران یک موفقیت برای ایران بود، که نشان داد با توجه به فشارهای سنگینی که علیه اقتصاد ایران، جایگاه ایران در منطقه و به‌طور کلی ایران وجود دارد، ایران همواره قادر است تا حدود زیادی در منطقه و تحولات آن نقش‌آفرینی کند. حضور رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در تهران و تصمیمات و توافقات صورت‌گرفته، همگی برای دیپلماسی جمهوری اسلامی موفقیت محسوب می‌شود.

نقش آمریکا در مصالحه سوریه را در تخریب و خرابکاری می‌توان توصیف کرد، در حالی که روند اوضاع در منطقه و سوریه روند دیگری است، تروریست‌ها و گروه‌های تروریستی در حال شکست خوردن هستند، دولت سوریه و متحدانش در حال در دست گرفتن کنترل اوضاع هستند و تقریباً کل خاک سوریه به‌جز نقاط بسیار کوچکی تحت کنترل دولت مرکزی درآمده و آمریکا تنها سعی در خرابکاری دارد که این روند روبه‌رشد را با تأخیر مواجه کند که تاکنون تأثیر چندانی هم در این مصالحه نداشته است و موفق به توقف این روند نخواهد شد.

موضوع حملات شیمیایی برای افرادی که تحولات بین‌المللی و سوریه را دنبال می‌کنند، تقریباً به‌صورت یک سناریوی تکراری درآمده است. هرگاه نیروهای دولتی سوریه در معرض یک پیروزی و تروریست‌ها در حال شکست هستند، آمریکا بحث استفاده از سلاح و بمب‌های شیمیایی را مطرح می‌کند که روند پیروزی نیروهای سوری را تحت‌الشعاع قرار دهند برای اینکه واقعیت تلخ شکست‌های خود را از دید افکار عمومی تا حدودی پنهان کنند.

به‌طور کلی نمی‌توان این موضوع را قبول کرد که وقتی می‌بینیم دولت سوریه قدرت بیشتری نسبت به نیروهای مخالف دارد و نیروهای مخالف از هم پاشیده شده‌اند، از حملات شیمیایی استفاده کند، حتی افراد عادی که تخصصی در این‌گونه مسائل ندارند دیگر این موضوع را قبول نخواهند کرد.

و کلاً به‌نظر [می‌رسد که] غرب در مسئله سوریه اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند و علت اصلی اشتباهات کشورهای غربی، خاورمیانه را از چشمان لابی اسرائیل می‌بینند و به‌جای اینکه با چشمها و منافع خود به منطقه نگاه کنند، متأسفانه لابی اسرائیل در پایتخت‌های کشورهای غربی و واشنگتن موجب شده که آنها منطقه را به‌درستی نمی‌بینند و نگاه اسرائیل به آنها تحمیل و منجر به ضرر و زیان بسیاری می‌شود. این کشورها میلیاردها دلار برای براندازی حکومت مرکزی در سوریه هزینه کردند و به اهداف خود نیز نرسیدند و برای آنها تنها چند راه دیگری باقی مانده که یکی از آن‌ها استفاده از داستان سلاح شیمیایی برای فرار کردن از این واقعیت است که ضمن سرمایه‌گذاری سنگین در سوریه براساس منافع کشورهای خود عمل نکرده و پیروی کورکورانه از اسرائیل داشته‌اند.

نظرات کاربران