27. مرداد 1397 - 20:02
بیرجندرسا-جلسه شورای شهر بیرجند در حالی برگزار شد که موضوع آسفالت منطقه قدیمی و تاریخی اکبریه مطرح شد و ضمن گلایه از میراث فرهنگی برای اینکه در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده اعضای شورا خواستار رسیدگی فوری به این موضوع شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، جلسه شورای شهر بیرجند امروز با حضور خبرنگاران برگزار شد و در ابتدای جلسه یکی از اعضای شورای شهر با ارائه نامه در خواست چند نفر از شهروندان اکبریه بیرجند اظهار داشت: تعدادی از ساکنین این محله بارها درخواست آسفالت سه کوچه باقیمانده از این منطقه را خواستار شدند اما همچنان این چند کوچه در دل مرکز استان خاکی است. 

حسنی‌صفت افزود: کوچه پشت باغ اکبریه و کوچه ورودی آسفالت شده است اما سه کوچه خاکی باقیمانده که سویی شهرداری بیرجند اعلام کرده برای آسفالت شدن این محدوده نیاز به اعتبار زیادی بوده و به تنهایی نمی‌توانند این محل را آسفالت کند. 

یزدان‌شناس دیگر عضو شورای شهر بیرجند با بیان اینکه آستان قدس در این زمینه اعلام آمادگی کرده است افزود: آستان قدس با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکلات این سه کوچه را برطرف کرده و مقرر شده بود میراث فرهنگی 500 میلیارد ریال را برای سنگ فرش کردن این محله هزینه کند و نیروی انسانی توسط شهرداری تأمین شود. 

وی افزود: تاکنون میراث فرهنگی به تعهدات خود در زمینه هزینه عنوان شده و سنگ فرش کردن اقدامی نکرده و پای تعهدات خود نبوده و از سویی مجوز برای آسفالت کردن این سه خیابان داده نمی‌شود. 

یزدان‌شناس افزود: چطور مجوز برای آسفالت کردن کوچه پشت باغ اکبریه و کوچه ورودی صادر و اقدام شده اما برای چند کوچه وسط مجوز صادر نمی‌شود؟ باید تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. 

در این بحث قرار شد جلسه‌ای با حضور میراث فرهنگی، شهرداری و آستان قدس برگزار شود. 

شهردار بیرجند نیز در این جلسه اظهار داشت: در مهرشهر بیرجند کانالی قرار دارد که تبدیل به فضایی متروکه شده و شهرداری تلاش دارد این کانال را به فضای سبزی تبدیل کند.

محمدعلی جاوید افزود: بعد از موافقت نامه‌ها و تاییدیه از اداره آب و اسناد مربوط به خط انتقال آب تلاش داریم تا پایان سال این کانال به فضای سبز تبدیل شود. 

وی از ساماندهی نخاله‌های ساختمانی بیرجند خبر داد و افزود: شهرداری بیرحند تلاش دارد طرح جمع‌آوری نخاله های ساختمانی را از طریق مزایده و به صورت قانونمند انجام دهد و افرادی که متقاضی هستند اولویت‌های خود را مشخص کنند. 

شهردار بیرجند با بیان اینکه مزایده به صورت سه تا 5 ساله خواهد بود بیان کرد: هر کسی که برنده مزایده شود موظف خواهد بود برای تجهیز و تهیه ماشین آلات جمع‌آوری نخاله‌ها اقدام کند. 

شهردار بیرجند گفت: اراضی که در محدوده خدمات شهری بیرجند قرار دارد و موجب نازیبایی شهری شده باید صاحب املاک نسبت به دیوار‌کشی اقدام کرده در غیر این صورت شهرداری برای دیوار کشی اقدام می‌کند و طبق قوانین هزینه از صاحب املاک مطالبه خواهد کرد. 

طاهری عضو شورای شهر نیز درباره ناوگان عمومی شهر بیرجند افزود: با توجه به کاهش جابه جایی مسافر از طریق حمل و نقل عمومی مقرر شود اتوبوس‌های این سازمان که کمتر استفاده می‌شود به فروش رسد و برای جایگزین شدن این اتوبوس‌ها مینی بوس خریداری شود. 

حسنی‌صفت عضو شورای شهر نیز افزود: یکی از مشکلات ناوگان حمل و نقل عمومی این است که زمان عبور این ناوگان از هر ایستگاه مشخص نیست و در این جهت مردم به راحتی نمی‌توانند از آن استفاده کنند. 

وی اظهار داشت: با توجه به دودزا بودن برخی اتوبوس‌ها که فضای شهر را آلوده می‌کند، اگر مینی بوس جایگزین اتوبوس‌های خطی شود که مسافر کمتری در مسیر تردد می‌کنند از آلودگی هوا کمتر می‌شود.

نظرات کاربران