22. مرداد 1397 - 15:18
بیرجندرسا-مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر 433 سازمان مردم نهاد در استان فعالیت می کنند که 96 سمن در دولت تدبیر و امید به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،عصمت محمودی افزود: در خراسان جنوبی نسبت سازمان های مردم نهاد به جمعیت استان نسبت به نرم کشوری مناسب است و این سمن ها با مجوز استانداری، فرمانداری ها، بهزیستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی در استان فعالیت می کنند.

وی گفت: سازمان های مردم نهاد در توسعه استان نقش کلیدی دارند و در اکثر حوزه های اجتماعی موثر هستند به طوری که انجام بیش از 60 درصد اقدامات در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از مهمترین فعالیت سمن ها است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: مشارکت و فعالیت سازمان های مردم نهاد یکی از مهمترین معیارهای توسعه اجتماعی یک کشور است و باید علاوه بر توجه به میزان کیفیت به کمیت آنها نیز توجه شود.
وی با بیان اینکه افزایش شمار تشکل ها یکی از عوامل رشد و توسعه یک جامعه محسوب می شود افزود: در دولت تدبیر و امید صدور مجوز برای سازمان های مردم نهاد رشد چشمگیری داشته که بیانگر اهتمام به جایگاه کمی و کیفی تشکل ها است.
محمودی اظهار داشت: اعتماد اجتماعی و رضایتمندی 2 مقوله مهم است که با احیای آنها در کشور سرمایه های اجتماعی افزایش می یابد.
وی گفت: ورود سازمان های مردم نهاد به حوزه های مختلف از جمله پیشگیری از آسیب های اجتماعی، بهداشت و درمان و محیط زیست باعث شده تا سازمان های دولتی بتوانند از طریق تشکل های مردمی نظرات مردم را جویا شده و در تصمیم گیری ها دخالت دهند.
وی افزود: وجود مشکلات مربوط به آسیب های اجتماعی نظیر حاشیه نشینی، طلاق و اعتیاد از جمله مواردی هستند که با تعامل و همکاری سازمان های مردم نهاد قابل پیشگیری و کنترل است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: سازمان های دولتی می توانند با به کارگیری نظرات سازمان های مردم نهاد که نگاهی مردمی دارند، عملکرد موفق تری داشته باشند.
به گزارش ایرنا از 433 سازمان مردم نهاد فعال در خراسان جنوبی 156 سمن در حوزه امور اجتماعی، 102 سمن خیریه، 70 سمن امور فرهنگی، 33 سمن بهداشت و درمان، 33 سمن زنان، هشت سمن فناوری، 6 سمن محیط زیست و 2 سمن در حوزه عمران فعالیت می کنند.

نظرات کاربران