30. تير 1397 - 13:38
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند:
حرکت دانشگاه به سوی اکوسیستم کارآفرینی ضروری است
بیرجندرسا-عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند گفت: حرکت دانشگاه به سوی اکوسیستم کارآفرینی ضروری است تا با ساماندهی تیم های ایده پرداز روند رو به رشدی را در توسعه منطقه شاهد باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،اسماعیل هداوندی افزود: اکوسیستم کارآفرینی مجموعه‌ای از بازیگران کارآفرینانه مرتبط با هم، سازمان‌های کارآفرینی، موسسات و فرایندهای کارآفرینی است که به طور رسمی و غیر رسمی به هم پیوسته می‌شوند تا عملکرد و کارایی را در محیط کارآفرینانه مدیریت کنند و اکوسیستم نیز مجموعه ای از موجودات زنده و محیط زندگی آنان است.

به گفته وی برای تحقق این مهم حضور دانشگاه در شرکت های مهم صنعتی، شهرک صنعتی و کارگروه های تخصصی استان که مسایل مهم آنجا مطرح می شود از ضروریات ایجاد اکوسیستم کارآفرینی با محوریت دانشگاه است. 

وی ادامه داد: با این روند می توانیم از این اکوسیستم انتظار داشته باشیم مشکلات استان توسط دانشگاه احصا شده و تیم های ایده پرداز دانشجویی در زمینه حل این مشکلات جهت گیری کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند اظهار داشت: برگزاری فستیوال های دانشجویی یکی از لازمه های اکوسیستم کارآفرینی است که منجر به کشف استعدادهای بالقوه و استفاده از ایده ها برای حل مشکلات شرکت ها و بهبود فضای کسب و کار با کمترین هزینه می شود.

وی تشکیل اتاق فکر علمی را از دیگر ضروریات استان دانست و افزود: اتاق فکر می تواند باعث جلوگیری از خطای ارتکاب و قصور در استان شود. 

هداوندی با اشاره به اینکه اتاق فکر بایستی نگاه استراتژیک داشته باشد، گفت: برنامه ها باید ظرف زمان بندی بلند مدت با نگاه استراتژیک شاخه ای و ریشه ای مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته وی استراتژی های شاخه و تدریجی معتقد است که در عمل، بسیاری از تصمیم گیری ها نتیجه مصالحه ها و کوشش ها برای راضی کردن ذینفعان است و حتی تصمیمات استراتژیک در سازمان ها ممکن است پایه و اساس عقلانی چندانی نداشته باشند چونکه باید مدافعان قوی خود را راضی کنند و به مصالحه دست بزنند.

وی با بیان اینکه توسعه نامناسب آموزش عالی در شهرستان های استان مصداق نگاه استراتژیک شاخه است، افزود: این نوع استراتژی هزینه های زیادی را بوجود آورده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند در ادامه تاکید کرد: نگاه استراتژیک ریشه ای باید در دانشگاه های استان ایجاد شود تا بتوانیم کارکردهای متفاوت و جدیدی را برای حل خشکسالی، صنعت بی رمق و فرار سرمایه از استان تعریف کنیم. 

به گزارش ایرنا سال هاست بحث ارتباط بین صنعت و دانشگاه در محافل مختلف مطرح می شود اما با توجه به وسعت، دوری از مرکز و افزایش هزینه ها در استان خراسان جنوبی باید به دنبال راهکاری بود تا بیش از این صنعت و دانشگاه هر کدام لبه یک مقراض نشوند.

نظرات کاربران