21. تير 1397 - 10:21
بیرجندرسا-استاندار خراسان جنوبی گفت: شرکت تهیه و تولید مواد اولیه در استان به صورت کنسرسیوم تا 2 هفته آینده ایجاد و از واحدهای تولیدی با دریافت مبلغی حداقلی ثبت نام شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،محمد مهدی مروج الشریعه چهارشنبه شب در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی استان در تهیه و تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شده اند.

وی ادامه داد: اوضاع اقتصادی جامعه عادی نیست اما نباید در بین مردم یاس و ناامید ایجاد کرد اگر روند اینگونه پیش برود مشکلات حادتر می شود لذا باید در این زمینه به صورت اساسی چاره اندیشی کرد.

وی بیان کرد: برگزاری جلسات صرف سخنرانی مربوط به دوران صلح، آرامش، آسایش و زمانه پر پول بود اکنون واقعیت این است که باید به جد و عمیق وضع موجود اقتصادی را درک کنیم.

وی اظهار داشت: اینکه کیان ارکان قوای نظام در کنار دولت برای حل مساله و کمک به مشکلات و بحران قرار گرفته اند یک رویارویی عظیم در حوزه اقتصادی است.

وی ادامه داد: همچنین برخی تراوشات، تفکرات و تصمیم گیری های مهم ملی در برخی صفحات رسانه ای شاهد هستیم مساله عمیق تر از این است که فقط حرف بزنیم، باید بدون فوت وقت مدیران بخش دولتی و خصوصی برای رهایی و برون رفت از وضع موجود تلاش کنند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: قوه تفکر، چاره اندیشی، آینده نگری، قدرت تجزیه و تحلیل مسائل فراتر از آنچه است که قبلا در جلسات مطرح می کردیم.

مروج الشریعه با تاکید بر اینکه برگزاری شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باید جدی گرفته شود، افزود: نمره خوبی در این زمینه در کشور و استان نداریم لذا باید دبیرخانه فعال و هفته ای یک مرتبه این نشست برگزار شود.

وی ادامه داد: هرآنچه در اختیار استان است برای حل مشکلات واحدهای تولیدی استان بکار می گیریم در حوزه اختیارات استان برای تک تک مسائل می توانیم تصمیم لازم الاجرا بگیریم.

وی اظهار داشت: پیشنهادات بخش خصوصی برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی استان مورد بررسی قرار می گیرد چون نمی توانیم روز به روز شاهد تضعیف، افت و ریزش واحد تولیدی شویم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه، از تجربیات استان های موفق از گذشته تاکنون می توانیم بهره مند شویم.

مروج الشریعه بیان کرد: امروز با همکاری سازمان همیاری شهرداری ها به عنوان کمک بخش خصوصی 30 هزار تن مواد اولیه سرمایه گذار چینی شهرستان خوسف تامین شد همچنین برای تامین کک این واحد نیز حداقل یکسال قرارداد منعقد شد.

وی از مدیران دستگاه های اجرایی استان و بخش خصوصی خواست از ظرفیت حضور در شورای گفت و گوی کشور برای ارایه پیشنهادات استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیرم در شرایط غیرعادی هستیم یادآور شد: در اوضاع غیر عادی نمی شود تصمیمات عادی گرفت بلکه باید تصمیمات ویژه گرفته شود. 

استاندار خراسان جنوبی گفت: به ادعای بخش خصوصی واحدهای تولیدی استان در تامین مواد اولیه مشکل دارند، برای استان های کمتر توسعه یافته باید مطالبه گری شود و باید حقانیت مطلب خود را اثبات کنیم.

مروج الشریعه تاکید کرد: تکلیف بسیاری از مواد اولیه صنعت و تولید و مصادیق آن در باب ارز حمایتی روشن است.

وی ادامه داد: وقتی مساله تخصصی شود مطالبه گری به تناسب نیاز و امکانات باید باشد، برخی مسائل تنها مربوط به استان نیست لذا نباید منتظر ماند بلکه باید با مشورت سیستم های ملی به راهکارهای قابل قبول برسیم و مشکل را حل کنیم.

نظرات کاربران