20. تير 1397 - 13:31
بیرجندرسا-کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران باید ضرب‌الاجلی را برای اتحادیه اروپا تعیین کند و یک سری تضمین‌های بین‌المللی و اروپایی در حوزه‌های مشخص بانکی، تبادل تجاری و همکاری‌های اقتصادی به صورت شفاف، دقیق و به‌روز بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس،حسن هانی‌زاده اظهار داشت: موضع اتحادیه اروپا مخصوصاً انگلیس، فرانسه و آلمان در خصوص تعامل با ایران یک موضع و سیاست مشخص نیست.

وی افزود: در طول سه سال اخیر دوگانگی در رفتار این سه کشور در قبال ایران و تفاهم‌نامه برجام کاملاً مشاهده می‌شد و سه کشور به نوعی احساس ترس از آمریکا را دارند و به همین دلیل خیلی صریح و شفاف در خصوص همکاری با ایران اظهارنظر نمی‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: اخیراً به دلیل بروز اختلاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا در خصوص افزایش تعرفه‌های کالاهای وارداتی آمریکا از اتحادیه اروپا به میزان 25 درصد یک سری نگرانی‌هایی از سیاست‌های ترامپ در میان کشورهای اروپایی به ‌وجود آمد و انگلیس، فرانسه و آلمان اظهار تمایل به همکاری با ایران کرده‌اند.

هانی‌زاده با بیان اینکه نمی‌توان روی رفتار این سه کشور که از امضاکنندگان برجام هستند حساب باز کرد و باید متکی به اقتصاد مقاومتی بود، تصریح کرد: اتحادیه اروپا و این سه کشور این جرئت و شجاعت را نشان نداده‌اند که صریحاً اعلام کنند که مایل هستند به صورت شفاف با ایران در حوزه اقتصاد و تجارت همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: موضع اتحادیه اروپا موضعی دوگانه و برگرفته از فشارها و تهدیدات آمریکا است.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان داشت: سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش تا حدودی فضای جدیدی از تعامل بین ایران و اروپا را ایجاد کرد اما همچنان سیاست اروپا در برابر ایران روشن و شفاف نیست. 

هانی‌زاده تصریح کرد: ایران باید یک ضرب‌الاجلی را برای اتحادیه اروپا تعیین کند و تضمین‌های بین‌المللی و اروپایی در حوزه‌های مشخص بانکی و تبادل تجاری و همکاری‌های اقتصادی با ایران به صورت شفاف، دقیق و به‌روز بگیرد و این کشورها نیز باید به دور از فشارهای آمریکا یک سری خطوط بانکی برای تبادل ارزی با ایران بگشایند و همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سخن رئیس جمهور در سوئیس یک حرف انقلابی و ملی و برگرفته از قدرت و توانمندی جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: اظهارات قاطع و کاملاً شفاف رهبر معظم انقلاب اسلامی در پشتیبانی از دولت و توانمندی‌ها قدرت خاصی به دولت بخشید.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اظهارات رئیس‌جمهور منطقی و هوشمندانه بود و شواهد نشان می‌دهد که بعد از این هشدارها و بیانات رهبر انقلاب، رئیس جمهور آمریکا از تصمیم خود برای اعمال تحریم‌های نفتی عقب‌نشینی کرد و به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ در برابر ایران پرچم سفید را بالا برده و به دلیل همسویی دولت، ملت و رهبری، آمریکا کاملاً در برابر ایران تسلیم شده است.

نظرات کاربران