13. تير 1397 - 19:14
بیرجندرسا-فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به شناسایی دو باند در بازار سکه گفت: در بازار سکه هم دو باند را شناسایی کردیم، یکی از از آنها سلطان سکه است و تقریبا دو تن سکه جمع آوری شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در نشست خبری صبح امروز با اصحاب رسانه اقدامات پلیس پایتخت در کنترل بازار دلار و ارز را تشریح کرد.

سردار حسین رحیمی در بخشی از سخنان خود گفت : عملا پلیس از اوایل برج ۱۱سال گذشته به بازار ارز ورود کرد و برخورد با اخلال گران بازار را در دستور کار قرار داد. آنچه امروز اعلام می کنم بحث ارز دولتی است که شرکت ها و مجموعه های مختلف برای دریافت آن ثبت سفارش داده اند و باید با همان قیمت هم کالا وارد می‌کردند و به مردم می‌دادند.

وی افزود: بر اساس آماری که اعلام شد ۲۲۰میلیون دلار توسط ۳۵شرکت برای واردات گوشی و لب تاپ ثبت سفارش داشتند که بیش از ۱۲تیم پلیس آگاهی با حضور نماینده تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده گان کار را شروع کردیم. بر اساس اطلاعات ما ۸۶ میلیون یورو ۴۱,میلیون یوان و ۴۸میلیون درهم امارات به این شرکت ها اختصاص داده شده است و ارز دولتی با قیمت ۴۲۰۰ به اینها واگذار شده و جمعا ۴۰۰هزار گوشی از ۴برند معروف به کشور وارد کرده اند.
سردار رحیمی گفت: ۴۰۰هزار گوشی در دو ماه گذشته وارد کشور شده و ۳۰۰هزار تای آن با قیمت ارز آزاد فروخته شده است. مثلا اگر ارز به قیمت  ۵هزارتومان بوده  تا قیمت ۸هزار تومان فروخته شده  و در تمام این مدت گوشی ها فروش رفته و یک صد هزار گوشی که در انبار ها دپو شده بود کشف شد. مقادیر قابل توجهی لپ تاپ و کامپیوتر وارد شده و همه به قیمت آزاد در بازار فروخته شده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره پلمب دفاتر  ۳۵شرکت متخلف تصریح کرد: در چهار مورد از تخلفات با متخلفان بازار ارز و کالا برخورد شده است. اولین تخلفات این است که شرکت ها پس از ثبت سفارش ارز را دریافت کرده و بدون اینکه کالایی را وارد کنند؛ ارزی را که دریافت کردند به صورت اسکناس در بازار به فروش رساندند.دومین تخلف این بوده که نصف کالا را وارد کردند و بقیه ارز را در بازار آزاد به فروش رسانده اند.سومین تخلف شامل این مساله بوده است که کالای خریداری شده را با ارز دولتی خریداری کردند و با قیمت ارز آزاد به فروش رسانده اند،چهارمین تخلف هم این بود که کالا را وارد کرده اند و دپو کردند تا گران تر بفروشند .با همه این تخلفات برخورد قضایی شده و دفاتر همه این ۳۵شرکت پلمپ شده است.

دریافت ۲ میلیارد دلار ارز دولتی با کارت ملی اجاره‌ای از سوی برخی صرافی‌ها

سردار رحیمی افزود: برخی از صرافی‌ها در ۵ماه گذشته اقدام به اجاره کارت ملی افراد اقدام به دریافت ارز می‌کنند و با هماهنگی سامانه سنا متوجه شدیم که برخی صرافی‌ها کارت ملی را به قیمت سی تا ۵۰هزار تومان اجاره کرده و با کارت آنها دلار دولتی دریافت می کنند که این اتفاق در سال اواخر سال ۹۶شدت گرفت و بررسی ها نشان می داد ۲میلیارد دلار دلار دولتی دریافت شده و در بازار ارز آزاد به فروش رفته است.تعداد صرافی ها زیاد بود  و تنها یک صرافی ۶۰میلیون دلار با ۱۵کارت ملی دریافت کرده بود.

سلطان سکه دستگیر شد

وی با اشاره به شناسایی دو باند در بازار سکه، ادامه داد: در بازار سکه هم دو باند را شناسایی کردیم، یکی از از آنها سلطان سکه است و تقریبا دو تن سکه جمع آوری شده است.  این فرد در بازار ورود کرده و سکه هر چقدر قیمت داشت را خریداری کرده است. قبل از عید دو نفر از اعضای این باند را دستگیر کردیم. وی ۵۸ساله است که با پسرش در این کار فعال بوده؛ خودش الان بازداشت است اما قبلا پسرش دستگیر شده بود و الان پسرش با قید ضمانت آزاد است. خود این فرد زندانی است، چون قبلاً هم سابقه داشته و اتهام این فرد اخلال در بازار است. همچنین  دو نفر بالغ بر ۱۷۰میلیارد تومان سکه خریداری کردند و از اینها بیست کیلو سکه و طلا کشف و ضبط شد و این دو نفر دو هفته پیش دستگیر شدند.

شناسایی یک باند ۶نفره در زمینه جعل دلار

رحیمی همچنین از شناسایی یک باند ۶نفره در زمینه جعل دلار خبر داد و گفت: همکارانم یک باند ۶نفره را شناسایی کردند که اقدام به جعل دلار می کردند که ۱۶۰هزار دلار جعل کرده بودند و این باند دو ماه فعالیت داشته است  و بخشی از دلارهای تقلبی را وارد بازار کرده اند که شناسایی و دستگیر شدند.

وی تاکید کرد: در بازار ارز و دلار همچنان با قدرت حضور خواهیم داشت و می دانیم که برخی از دریافت کننده گان ارز دولتی در حال سند سازی هستند. بعد از بازار گوشی موبایل و لپ تاپ به بازار لوازم آرایشی و بهداشتی ورود خواهیم کرد.

از مجموع ۳۵شرکت وارد کننده گوشی موبایل صد در صد شان تخلف انجام داده‌اند

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: از مجموع ۳۵شرکتی وارد کننده گوشی موبایل صد در صد شان تخلف انجام داده اند. برخی حتی دفاتر خود را بسته اند و دیگر کار انجام نمی دهند.

سردار رحیمی درباره سرقت خودروهای نمایندگان مجلس گفت: موضوع به این صورت که در فضای مجازی مطرح شد، نیست این تعداد در طول یک بازه زمانی طولانی سرقت شده اند و تعدادی کشف شده اند.

وی درباره قطع برق چراغ های راهنمایی و رانندگی در معابر گفت: دیروز نشستی با مدیر عامل سازمان برق منطقه ای داشتیم قرار شد که قطعی برق به حداقل برسد اما آنچه هست در زمان قطعی برق واقعا باید از هرج و مرج ترافیکی جلوگیری شود. باید توجه داشته باشیم که تخصیص برق اضطراری برای علایم راهنمایی و رانندگی باید از سوی شهرداری تهران انجام شود و بسیار هم برای مهم است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره بازار تهران گفت: هم اکنون بازار در امن و امان است و هیچ مورد امنیتی در آن گزارش نشده است.

منبع:مشرق

نظرات کاربران