22. خرداد 1397 - 10:33
هاشم ولی پور مطلق
بیرجندرسا-مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در هفته جهاد کشاورزی سال جاری تعداد 417 پروژه زیرساختی در سطح استان افتتاح خواهد شد، گفت: در مجموع، 39 میلیارد و 160 میلیون تومان برای این پروژه ها هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، هاشم ولی پور مطلق مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در حال حاضر، چالش کلان کشاورزی خشکسالی و منابع آبی است، اظهار کرد: بر کسی پوشیده نیست که عواقب ناشی از خشکسالی، کمبود محصولات، اختلاف قیمت بازار، توسعه آفات و بیماری‌ها و تامین نهاده‌های وارداتی است.

وی ادامه داد: محصولات استراتژیک به جز در بخش خرده مالکین آسیب زیادی ندیده و تحت تاثیر قرار نگرفته است به جز در مواردی که ناشی از کیفیت آب باشد اما تمام باغات انار در سرمازدگی دچار آسیب شد.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان ‌جنوبی با بیان اینکه زراعت دیم در خشکسالی‌های چند ساله دچار آسیب شده است، تصریح کرد: در بحث گلخانه داران انحصاری وجود ندارد.

ولی پور مطلق خاطرنشان کرد: تعداد 4 تعاونی گلخانه داران در خراسان جنوبی ایجاد شده تا این امر انحصاری نشود و این گلخانه داران نشاهای گیاهان دارویی تولید می ‌کنند و کلاس‌های آموزشی نیز برگزارمی ‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این بخش، سرمایه گذاری بزرگ کم داریم، اذعان داشت: در هفته جهاد کشاورزی سال جاری، در استان، 2 هزار و 438 پروژه آبیاری تحت فشار افتتاح می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از افتتاح تعداد 417 پروژه در هفته جهاد کشاورزی سال جاری خبر داد و بیان کرد: اعتبارات دولتی در این پروژه‌ها 16 میلیارد و 700 میلیون تومان است.

ولی پور مطلق برخی پروژه‌ها  را از محل منابع تسهیلاتی دانست و یادآور شد: 148 میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی بوده است.

وی افزود: بخشی از این پروژه‌ها از محل خودیاری مردمی بوده که جمع اعتبارات دولتی، بانکی و خودیاری مردمی 39 میلیارد و 160میلیون تومان است.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تعداد افراد بهره مند از پروژه های مذکور را، 23 هزار و430 نفراعلام کرد و گفت: پروژه های مذکور، برای 5 هزار و 800 خانوار اشتغال مستقیم ایجاد کرده و اشتغال تثبیت شده در احداث این پروژه ها نیز یک هزار و 915 شغل است.

ولی پور مطلق ضمن اشاره به این که از این تعداد پروژه، 294 پروژه در حوزه آب و خاک است، تبیین کرد: به دلیل اهمیت این حوزه و شرایط خاص خراسان جنوبی که تنها منبع آب عمدتا منابع آب زیرزمینی است، این تعداد پروژه را تعریف کرده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین در امور دام هفت پروژه، در بخش عشایر 10 پروژه، در بخش باغبانی چهار پروژه، در بخش حفظ نباتات یک پروژه، در بخش مکانیزاسیون 70 پروژه، در بخش منابع طبیعی 10 پروژه و در بخش مرکز تحقیقات 11 پروژه تعریف شده است.

ولی پورمطلق با اشاره به تعداد پروژه‌ها درسایر شهرستان‌های استان، تبیین کرد: در شهرستان بشرویه 46 پروژه، در بیرجند43 پروژه، در خوسف40 پروژه، در درمیان 20 پروژه، در زیرکوه 23 پروژه، در سرایان52 پروژه، در سربیشه 16 پروژه، در طبس57 پروژه، در فردوس16 پروژه، در قاین 78 پروژه و در شهرستان نهبندان 26 پروژه افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه صحبت هایش بخش کشاورزی را تنها خلاصه به زراعت و باغبانی ندانست و گفت: احداث گلخانه، دام و طیور، کسب و کار خرد و کلینیک گیاه پزشکی از بخش‌های کشاورزی است.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی اضافه کرد: در استان بایستی ظرفیت توسعه جایگزینی باغات در دستور کار قرار گیرد.

ولی پورمطلق با بیان این مهم که توسعه باغات به معنی گسترش سطح اراضی نیست، عنوان کرد: به دنبال تغییر توسعه و کشت حفظتی در حوزه کشت پنبه در خراسان جنوبی هستیم.

وی ضمن اشاره به این که واردات اولویت سیاست های نظام خصوصا هنگامی که واردات به محصولات داخلی آسیب وارد کند نیست، متذکر شد: به دلیل این که با افزایش قیمت گوشت در کشور مواجه هستیم تا کنون با درخواست هر کسی که واردات گوشت به کشور را داشته، موافقت شده است.

ولی پورمطلق با اشاره به این که دولت موظف است تنها از کسانی که در سامانه پهنه بندی ثبت نام داشته اند، گندم خریداری نماید، گفت: استان خراسان جنوبی سومین استان از نظر ثبت در سامانه است.

انتهای خبر/

نظرات کاربران