21. خرداد 1397 - 14:38
بیرجندرسا- فرماندار خوسف با بیان این که پدیده مهاجرت دارای تبعاتی از جمله حاشیه نشینی در شهرها است،گفت:با این که ۱۱ درصد جمعیت شهرستان خوسف متعلق به عشایر این شهرستان است، ولی کمترین مهاجرت شهرستان خوسف را در بین عشایر شاهد بوده ایم.

به گزارش خبرنگار بیرجندرسا، محمد شفیعی فرماندار خوسف پیش از ظهر امروز در جلسه امور عشایری شهرستان خوسف ضمن اشاره به خدمات ارزشمند عشایر در جامعه،اظهار کرد :متاسفانه عشایر به نوعی گمنام بوده و کمتر صدایشان شنیده می شوند.وی افزود:در سال های اخیر عمده تلاش دولت مبنی بر انجام یکسری خدمات به آن ها بوده است.

 

فرماندار خوسف با تاکید بر این که بایستی اقدامات بازدارنده در راستای کاهش مهاجرت عشایر به کلان شهرها صورت گیرد،تصریح کرد: در شهرستان خوسف بیش از3 هزار و 26 نفر عشایر وجود دارد یعنی ۱۱ درصد جمعیت شهرستان خوسف،متعلق به عشایر بوده است.

 

شفیعی ضمن اشاره به موضوع مهاجرت و تبعات آن در جامعه،ابراز کرد:یکی از مهمترین تبعات مهاجرت،حاشیه نشینی در شهرها است ولی خوشبختانه در عشایر شهرستان خوسف،کمترین مهاجرت را داشته ایم.

 

وی چشمه،قنات و چاه را از مهمترین دغدغه های عشایر برشمرد و یادآور شد: در سال گذشته 14 مورد استخر، قنات را بازسازی کردیم.

 

فرماندار خوسف ادامه داد: امسال نیز آبرسانی به 70 محله عشایری در دستور کار ما قرار دارد.

 

شفیعی اضافه کرد: در سال جاری نیز 15 چشمه قنات و چاه کارداری در دست اقدام داریم و یکی از مشکلات روستاها و محلات عشایری ما در خوسف، عدم وجود تابلو بود که در این زمینه بیش از ۷۰ تابلوی راهنما در نظر گرفته شده است.

 

وی با بیان این مطلب که در سال گذشته 700 هکتار زمین بذر پاشی و نهال کاری شد تا در دراز مدت برای عشایر مورد استفاده قرار گیرد،ابراز کرد: بزرگ ترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور در خوسف مجوز گرفته و به منظور تسهیلات به بانک معرفی شده است.

 

فرماندار خوسف ادامه داد:سرمایه گذار کشتارگاه صنعتی در نطر دارد در کنار کشتارگاه به ژلاتین،خون و فرآورده ها توجه کند.

 

شفیعی ضمن اشاره به این که نمی توانیم تنها منتظر اعتبارات دولتی بمانیم،متذکر شد :یکی از ظرفیت های خوب در شهرستان خوسف توجه به سنگ های قیمتی است اما بایستی تلاش کرد از توجه به انگشتر بیشتر به سمت مجسمه سازی،دستبند، گردنبند قاب پرداخت چرا که بازار انگشترسازی در حال حاضر در جامعه اشباع شده است.

 

وی با بیان این که عشایر شهرستان خوسف بیش از 4.9 دهم درصد عشایر استان را به خود اختصاص می دهد،مطرح کرد: کارخانه چرم کرک سازی در خوسف مجوز گرفته و به بانک عامل معرفی شده است ولی انتظار می رود که هم بانک و هم سرمایه گذار جدی تر باشند زیرا کرک ما در شهرستان خوسف بی نظیر است و کشورهای اروپایی به دنبال آن است.

 

انتهای خبر/

نظرات کاربران