4. خرداد 1397 - 9:30
بیرجندرسا- امام جمعه درمیان گفت: فاطمه زهرا(س) و حضرت خدیجه(س) در زهد و قناعت و فریاد رسی الگو هستند و زنان امروز نیز باید از اینها الگو بگیرند تا سازنده جامعه باشند.

مولوی عبدالعزیز خالقی امام جمعه اهل سنت درمیان، در گفتگو با خبرنگار بیرجند رسا اظهار داشت: حضرت خدیجه در دوران جاهلیت و قبل از اسلام یکی از زنان ثروتمند مکه بود و خلق و خوی میانه روی داشت و بیشتر با افراد تهی دست معاشرت می کرد.

وی گفت: امانت و صداقت حضرت محمد(ص) در تجارت، خدیجه کبری را بر این وا داشت تا شخصا پیغام ازدواج را به حضرت محمد(ص) بدهد و ایشان نیز قبول کردند و به عقد یکدیگر درآمدند.

امام جمعه اهل سنت درمیان خاطر نشان کرد: حاصل ازدواج حضرت محمد(ص) با خدیجه کبری 4 دختر و دو پسر بود که پسران حیاتی نیافته و در بین دخترها نیز حضرت فاطمه زهرا(س) کوچکترین، زیرک ترین و هم فکر با پیامبر بودند و هر زمان که پیامبر را در سختی می دیدند در کنارشان می نشستند و از حضرت محمد(ص) دلجویی می کردند به گونه ای که در مکه، تمامی مشکلات را فاطمه زهرا(س) با جان و دل می خریدند.

مولوی خالقی افزود: در سال عام الحزن که سال دهم بعثت بود، پیامبر حضرت خدیجه(س) و ابوطالب را از دست دادند، اما این فاطمه زهرا(س) بود که در خانه به عنوان یک فرزند دلسوز، هم فکر پدر بود.

مولوی خالقی ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا(س) در خلق و خوی بسیار عالی از مادری چون خدیجه و پدری چون حضرت محمد(ص) تربیت یافته بود و خداوند اولادی را همچون حسن(ع)،رحسین(ع) و حضرت زینب(س) شیرزن صحرای کربلا که نوادگان رسول الله هستند را به وی داد که شهره آفاق شدند و با جان فشانی و جان نثاری پیام حق را به ملت ها رساندند.

وی در خصوص ازدواج حضرت محمد(ص) با حضرت خدیجه کبری گفت: چندین سال اموال حضرت خدیجه کبری به صورت مضاربه در اختیار پیامبر بود و ایشان نیز به امین بودن شهره عام و خاص بودند، و همین دلیل باعث گشت که خدیجه شیفته ایشان شود و پیشنهاد ازدواج را مطرح کند.

امام جمعه اهل سنت درمیان با اشاره به اینکه وفاداری یک زن در زمان مشکلات مشخص می شود، اظهار داشت: بعد از بعثت، مشکلات عدیده ای به سراغ پیامبر آمد و حضرت خدیجه به عنوان اولین بانوی اسلام در شعب ابی طالب زندگی کرد و مشکلات را به روی خود نیاورد و همیشه گوش به فرمان حضرت محمد(ص) بود.

مولوی خالقی درپاسخ به این سوال که چرا حضرت خدیجه را سیدالنساء قریش می نامند، گفت: هنگامی که تاریخ را مطالعه می کنیم می بینیم که در دوران جاهلیت زن در جامعه هیچ ارزش و اهمیتی نداشت اما وقار و متانت خدیجه کبری با پاکی و عفتی که داشت اجازه هیچ حرفی را نداده بود.

وی در خصوص اینکه چرا مقام معظم رهبری حضرت خدیجه را بانوی مظلوم خطاب می کنند ادامه داد: مظلومیت خدیجه در مقابل ظلم و مظلومیت های کفر است به این معنا چون هم درد با رسول الله بود و همان رنجی که بر حضرت محمد(ص) بود برای او هم بود.

امام جمعه اهل سنت درمیان ادامه داد: فاطمه زهرا(س) و حضرت خدیجه(س) در زهد و قناعت و فریاد رسی الگو هستند و زنان امروز نیز باید از اینها الگو بگیرند تا سازنده جامعه باشند.

مولوی خالقی بیان داشت: در خیلی از صحنه ها مانند مدرسه سازی و بیمارستان سازی می بینیم که زن ها جلودار تر از مردها هستند و مال خود را از آن خدا می دانند و برای خدا خرج می کنند.

وی در پایان گفت: صبور بودن و قناعت پیشه کردن وظیفه ایست که از بانوان صدر اسلام چون حضرت خدیجه کبری به ما رسیده و اکنون نیز باید قرآن را الگوی خود دانسته و محور زندگی خود بدانیم و از زندگی حضرت خدیجه و پیامبر درس بگیریم.

نظرات کاربران