20. ارديبهشت 1397 - 6:42
اینترنت
بیرجندرسا- دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی ضمن طرح ادعاهای بی‌اساس علیه ایران، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از بدو ورود به کاخ سفید همواره بر خروج واشنگتن از برجام تاکید داشت. برجام در سال 2015 میان تهران و کشورهای 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) منعقد شد. بر اساس این توافق ایران متعهد شد در قبال لغو تحریم‌های هسته‌ای، اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد.

رئیس جمهور آمریکا باید هر 120 روز یک بار طرح تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را امضا کند؛ لذا این بار وی تا 12 مه فرصت دارد تا درخصوص امضای این طرح و ماندن یا عدم ماندن در برجام تصمیم بگیرد. ترامپ دوشنبه (اینجا) اعلام کرد ساعت 2 بعد از ظهر روز سه‌شنبه (۲۲:۳۰ امشب به وقت تهران ) تصمیم نهایی خود در خصوص خروج یا عدم خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) را به صورت علنی اعلام خواهد کرد؛ این اعلامِ زودتر از موعد تا حدودی موجب غافلگیری همگان شده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد/ فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های شدیدتر

 

 

سرانجام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی امشب خود در کاخ سفید رسماً خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. ترامپ همچنین گفت تا دقایقی دیگر فرمانی را امضا خواهد کرد که تحریم‌ها را علیه ایران باز خواهد گرداند.

 

در ادامه واکنش های برخی از مقامات جهان را بخوانید:

موگرینی: مصمم به حفظ برجام هستیم/ ماکرون: فرانسه،انگلیس و آلمان از اقدام آمریکا ابراز تاسف می‌کنند/ نتانیاهو: از اول با برجام مخالف بودیم

 

 

پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، کاربران فضای مجازی با انتشار مطالبی به این موضوع واکنش نشان دادند و هشتگ ‎#untr_us_table به معنای "غیر قابل اعتماد" را داغ کردند. در ادامه برخی از این واکنش‌ها را ببینید.

نظرات کاربران