4. ارديبهشت 1397 - 11:45
بیکی
بیرجندرسا-مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان این که در نوزدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز استان که در اردیبهشت ماه سال گذشته برگزار شد، تعهد خیران 18 میلیارد و 180 میلیون تومان بوده است، گفت: تاکنون 60 درصد تعهد مذکور محقق شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، محمدرضا بیکی ‌مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری ویژه بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز اداره کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی، اظهار کرد: در بحث جشنواره های خیرین مدرسه ساز از سال 84 تاکنون، 119میلیارد تومان تعهد خیران ‌بوده است.

وی با بیان این که از اعتبارات مذکور، 74 میلیارد تومان احداثی بوده است، تصریح کرد: 32 میلیارد تومان نیز به صورت زمین و مستغلات بوده است.

مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس خراسان جنوبی با اشاره به این که 75 درصد تعهدات مذکور محقق شده است، خاطرنشان کرد: این مهم نشانگر واقعی بودن تعهدات ما بوده است که جای بسی افتخار است.‌

بیکی تعداد کلاس های ساخته شده از محل مبالغ مذکور را یک هزار و 574 کلاس دانست و افزود: سالن های چند منظوره و همچنین اماکن دیگری نیز در این خصوص ساخته شده است.

وی ضمن اشاره به برگزاری نوزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان در اردیبهشت ماه سال گذشته، ابراز کرد: در جشنواره مذکور مجموع تعهدات 18 میلیارد و 180میلیون تومان بوده که 60 درصد آن محقق شده است‌.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی به فعالیت بنیاد برکت در سطح کشور و همچنین استان خراسان جنوبی نیز اشاره ای داشت و ابراز کرد: این بنیاد تاکنون بیش از 150کلاس درس در استان ساخته است و در حال حاضر نیز تعدادی کلاس در استان در دست احداث دارد.

بیکی با بیان این که بانک ها نیز در خراسان جنوبی طی سال های گذشته در امر مدرسه سازی وارد شده اند، یادآور شد: قرار شده که آستان قدس رضوی نیز یک مجتمع آموزشی در مهرشهر بیرجند بسازد.

وی ضمن اشاره به این که یکی از سیاست های ما این است که یک برنامه مدون 5 ساله ای را در راستای نیازسنجی آموزش و پرورش انجام دهیم، اذعان داشت: برآورد ما آن است که ظرف 5 سال آینده 30 هزار نفر افزایش جمعیتی در خراسان جنوبی داشته باشیم و تنها امیدمان در وهله نخست به خیرین و کمک های دولتی است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بالاترین سرانه مدرسه سازی را مربوط به استان یزد دانست و گفت: کمترین سرانه نیز مربوط به استان کرج بوده و در خراسان جنوبی اگرچه از متوسط کشوری بالاترهستیم ولی باز هم با شرایط ایده آل فاصله داریم.

بیکی ادامه داد: طبق برآورد اولیه ای که در گذشته داشتیم حدود 730 کلاس در مساکن مهر استان نیاز داشتیم که تعدادی کلاس ساخته شد و 153 کلاس نیز در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: 374 کلاس دیگر در این خصوص مورد نیاز است که هیچ اقدامی انجام نشده و نیازمند کمک خیران در این جشنواره ها هستیم.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی نگهداری مدارس و تجهیز آن ها به فناوری های نوین را نیازمند همت و مساعدت خیرین دانست و تبیین کرد: در حال حاضر در مهرشهر بیرجند نیازمند احداث حداقل 102 کلاس درس هستیم.

بیکی ضمن تشکر از همه خیرانی که در کشور و به ویژه خراسان جنوبی مبادرت به ساخت و تجهیز مدارس می کنند، یادآور شد: بشرویه از جمله شهرستان های خراسان جنوبی است که خیران بومی زیادی در بحث مدرسه سازی دارد.

وی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به تجهیز مدارس در خراسان جنوبی،ابراز کرد: تاکنون بیش از 20 میلیارد تومان در بحث گرمایشی مدارس استان هزینه کرده ایم، از سال گذشته نیز تجهیز بخش سرمایشی مدارس استان نیز در دستور کار ما قرار گرفته است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با اشاره به این که در گذشته 60 درصد کلاس های درس ما در استان فاقد سیستم گرمایش مرکزی بوده اند، اذعان داشت: توانسته ایم 25 درصد کلاس هایمان را مجهز به سیستم گرمایشی مذکور کنیم.

بیکی ضمن اشاره به مدارس روستایی استان نیزمتذکر شد: یکی از مباحث آزار دهنده ما کانکس های کم جمعیت در مناطق روستایی و روستاهای کم جمعیت است که همچون شمشیر دولبه عمل می کند؛ از طرفی مایل هستیم که مدرسه ساخته شده و حق دانش آموزان تضییع نگردد و از طریفی دیگر سرمایه گذاری بیهوده تلقی می شود چون ظرف چند سال آینده خالی بودن جمعیت آن روستاها را شاهد خواهیم بود لذا باید اینگونه مدارس ساماندهی یا تجمیع شوند.

وی ضمن تشکراز همکاری همه رسانه ها و به ویژه رسانه ملی با اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس خراسان جنوبی، اظهار داشت: خوشبختانه تا امروز تعداد 205 خبر در این حوزه در روزنامه ها و جراید استان درج شده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران