28. فروردين 1397 - 9:13
بیرجندرسا- دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه امام جعفر صادق(ع) بیرجند ‌جشن تکلیف خود را در ‌دفتر نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی جشن گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، جشن تکلیف جشن عبادت، بندگی و عبودیت افراد است و دانش آموزان از این روز به مرحله‌ای از زندگی رسیده‌اند که بتوانند با انجام اعمال عبادی با خدای خود راز و نیاز کنند.

برای پوشش خبری به دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی برای پوشش مراسمی متفاوت دعوت شده بودیم مراسمی که قرار بود تعداد زیادی از دانش آموزان پسر جشن تکلیف خود را در محضر استاد اخلاق جشن بگیرند.

وارد سالن جلسه که شدیم حضور دانش آموزان پسری که لباس‌های یکدست آبی پوشیده بودند نظرت را به خود جلب می‌کرد، همه بر روی زمین نشسته بودند تا استاد اخلاق آیت‌الله عبادی وارد سالن شود واز سخنان او فیض ببرند.

به سمت یکی از دانش‌آموزان که ناخن‌های خود را می‌جوید و استرسی در چهره‌اش نمایان بودم رفتم و باب صحبت را با او آغاز کردم و از علت حضورش در اینجا پرسیدم.

وی گفت: امروز من به همراه دیگر دوستانم آمده‌ایم تا جشن تکلیف خود را جشن بگیریم و از این بابت خیلی خوشحال هستم.

نامش علی بود و وقتی علت استرس‌اش را پرسیدم گفت: من تا به حال از نزدیک امام جمعه را ندیده‌ام و امروز قرار است از نزدیک ایشان با ما گفتگو و برایمان سخنرانی کنند برای همین کمی استرس دارم و از طرفی خیلی خوشحال هستم.

جلوتر رفتم دانش‌آموز کوتاه قامتی در آن گوشه سالن نشسته بود و اصلاً به قد و هیکلش نمی‌آمد که به سن تکلیف رسیده باشد اما به گفته معلمانش از استعداد زیادی برخوردار است و امروز آمده بود تا جشن تکلیفش را با حضور امام جمعه شهرستان بیرجند و نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی آغاز کند و از این بابت خوشحال بود و خود را مرتضی معرفی کرد.

مرتضی می‌گوید، خوشحالم که امروز قرار است پشت سر امام جمعه بیرجند نماز بخوانم و قول می‌دهم که هر هفته به همراه پدر و مادر به نماز جمعه بروم.

دانش‌آموزان شور و هیجان خاصی داشتند و والدین آنها نیز با شاخه‌ای گل به استقبال فرزندان خود آمده بودند تا جشن تکلیفشان را تبریک بگویند.

به هنگام ورود آیت‌الله عبادی همه از جای بلند می‌شوند و صلوات می‌فرستند، جلسه به طور رسمی آغاز می‌شود و در هنگام سخنرانی امام جمعه بیرجند دانش‌آموزانی که شاید در کلاس درس به علت شلوغی و انرژی زیاد نمی‌توانستی آنها را کنترل کنی امروز در برابر سخنرانی استاد اخلاق، آرام نشسته بودند و گوش می‌دادند.

آیت‌الله سید‌علیرضا عبادی در این مراسم اظهار داشت: از شما مربیان و خانواده‌های شما دانش‌‌آموزان تشکر می‌کنیم که این چنین دسته‌های گلی را پرورش دادید و شما دانش آموزان سر چهارراه زندگی هستید و باید اراده و تصمیم شما برای رشد کمال از همین حالا محکم  و استوار باشد.

وی افزود: بنا به آنچه که همه انبیا مبعوث شدند و در قرآن کریم آمده است اهمیت انسان و کرامت انسان آنقدر بزرگ است که خداوند در وحی بیان کرده که زمین، آسمان، منظومه شمسی و غیره برای شما بندگان خلق شده ‌و جایگاه شما بالاست.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی با بیان اینکه مسلمان برای کارهای بزرگ آفریده شده است و مسئله اولی که در نظر دارید مقام خود را بالا ببرید چون مقام خلیفه الله دارید و مقامی است که فرشته بر آن سجده می‌کند و شرط آن این است که فرمول وصول به کمال انسانیت واصل شود.

عبادی افزود: اگر خدای نکرده منحرف شوید انسان از شیطان و خزنده هم بدتر می‌شود و اهمیت خود را هرگز فراموش نکرده و با هیچ چیز معامله نکنید و همواره مواظبت کنید و در هم نشینی افراد گزینشی صحیح داشته باشید.

وی بیان کرد: اینکه با چه کس دوستی و رفاقت دارید بسیار مهم است و با کسی همنشین شوید که شما را به یاد خدا و آخرت بیندازد و رفتارش نیز خوب و تاثیرگذار در جهت مثبت باشد.

امام جمعه بیرجند افزود: آنهایی که بزرگ شدند از جمله شهید مطهری، با بزرگان نشستند و انسانی که خطاکار شده به جهتی بوده که همنشین خوبی نداشته و در حسرت‌های روز قیامت انسان پشیمان می‌شود که چرا عمر خود را از دست داده است و از فرصت‌هایش استفاده نکرده است.

عبادی اظهار داشت: دو سفارش مرا از یاد نبرید یکی اینکه شما خیلی بزرگ هستید و با هیچ چیز معامله نکنید جز هرچه که شما را به سوی خدا نزدیک کند و دوم اینکه هر جا در هر شغلی که هستید دوست خوب، پاک، راستگو با ایمان، نمازخوان، متعهد، عالم، با هوش و با ایمان  را برای خود  انتخاب کنید چون شما امید آینده هستید برای اینکه بتوانید به جامعه خدمت کنید.

وی بیان کرد: والدین نیز باید نماز اول وقت و انس با قرآن را از یاد نبرده و طوری فرزندان را تربیت کنند که انس با نماز و قرآن ملکه ذهن آنها شود و آسیب‌های اجتماعی نتواند در قلب و ذهن پاک این بچه ها نفوذ کند.

به راستی امروز یک شروع خوب برای ماندگاری لذت نماز خواندن خواهد بود و این مراسم باشکوه برگزار شد تا دانش‌آموزان برتری دین را درک کنند و به سمت دین و ارزش‌های آن ترغیب شده و برای عملیاتی کردن رهنمون‌های آن در زندگی تلاش کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

نظرات کاربران