21. فروردين 1397 - 14:34
مشاور استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد
ظرفیت فراموش شده 29 هزار نفر شتر در خراسان جنوبی
شتر
بیرجندرسا-مشاور استاندار خراسان جنوبی و پرورش دهنده شتر با بیان اینکه باید از ظرفیت وجود 29 هزار نفر شتر در استان به خوبی استفاده کنیم، گفت: باید شرایطی فراهم و مجوز لازم برای فروش محصولات لبنی و فرآوری شتر به خارج از استان داده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، زهرا محمدی صبح امروز در شورای اداری خراسان جنوبی  که اولین شورا در سال 97 و به میزبانی کارخانه کویرتایر بیرجند برگزار شد، اظهار داشت: در این چند ساله وضعیت اقتصادی برای تولید کنندگان سخت شده است ما صنعت نوپایی هستیم که تلاش داریم بتوانیم گامی موثر در راستای تولید داسته باشیم.

وی با بیان اینکه شتر در استان خراسان جنوبی ما فراموش شده بود، افزود: در شتر استان خراسان جنوبی رتبه دوم کشور را با داشتن رتبه دوم 29 هزار شتر داریم .

مشاور استاندار خراسان جنوبی گفت: ما با پرورش شتر نه تنها شیر شتر بلکه فرآورده های شتر را هم داریم و به نحو احسنت استفاده شود.

افزود: مردم چربی خون و فشار خون دارند که شیر شتر از لحاظ خواص دارویی بسیار خواص خوبی دارد حتی پوست و خون شتر گوشت شتر را میتوان فراوری کرد.

وی بیان داشت: باید شیوه های سنتی را به صنتعی تبدیل و قانون مجوز تسهیل شود و مجوز خرید تضمینی توسط بخش خصوصی داده شود.

مشاور استاندار خراسان جنوبی افزود: در نمایشگاه نوروزگاه فروش شیر شتر بالا بود محصولی که در روستاهای ما پیش حیوان خورده می شود اما در مشهد فروش خوبی داشتیم محصول تاپ و لوکس هست در اروپا فروش خوبی دارد .

محمدی با بیان اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است واجب است دردی از دل تولید کننده برداریم، گفت: بخش خصوصی ورود کند تا دامدار حس کند، که در تولید احساس آرامش دارد هر سال، شعار سال داده می شود اما اگر در زندگی روزمره خود حس کنیم، آنگاه عملیاتی می شود.

وی اظهار داشت: با وجود 29 هزار نفر شتر در استان خراسان جنوبی اما نتوانسیم به درستی از این ظرفیت استفاده کنیم و تولیدکننده با شکم گرسنه سر بر بالین بگذارد.

مشاور استاندار خراسان جنوبی و پرروش دهنده شتر گفت: باید شرایط فراهم و مجوز برای فروش در خارج استان داده شود زیرا حتی استانهای دیگر پوست شتر را هم در استان از ما نمی خرند و بیرون انداخته می شود، اما استان های دیگر خریداری می کنند .

انتهای پیام/

نظرات کاربران