3. فروردين 1397 - 11:59
جان بولتون
بیرجندرسا-بولتون طی سال‌های اخیر در بسیاری از سخنرانی‌ها و یادداشت‌هایش ضمن اتهام زنی‌های بی اساس ضد ایران در حوزه‌هایی از قبیل حقوق بشر، تروریسم و برنامه هسته‌ای، از دولت باراک اوباما به دلیل برجام و عدم ایستادگی در برابر «جمهوری اسلامی» به شدت انتقاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هربرت ریموند مک‌مستر را از سمتش به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار و «جان بولتون»، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل را به عنوان جانشین او منصوب کرد. 

ترامپ در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت این حکم از تاریخ ۹ آوریل سال ۲۰۱۸ (۲۰ فروردین‌ماه) نافذ خواهد بود. او همچنین از هربرت ریموند مک‌مستر بابت انجام وظیفه در این سمت تشکر کرده است. 
مک‌مستر، همانند تیلرسون – وزیر خارجه برکنار شده -  علی‌رغم مواضع تند در قبال ایران از ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای برجام حمایت می‌کرد.

*مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟
«جان بولتون» عضو ارشد مؤسسه‌ نومحافظ‌ کار «امریکن اینترپرایز» و رئیس مؤسسه‌ دست‌ِراستی «گیت‌استون» است. این مؤسسه، یکی از  گروه‌های  فشار  طرفدار اسرائیل در آمریکا محسوب می‌شود که به گرایش‌های ضداسلامی معروف است.

بولتون از دیرباز طرفدار عقاید جنگ‌طلبانه، به بهانه تامین امنیت ملی بوده است. او همچنین عضوسابق هیئت مدیره‌ «پروژه قرن جدید آمریکای» و عضو سابق «مؤسسه یهودی امور امنیت ملی» است. بولتون به‌عنوان کارشناس، تقریبا پای ثابت برنامه‌ها و مصاحبه‌های شبکه‌های تلویزیونی و نشریات راست‌گرای آمریکا نظیر فاکس نیوز، وال استریت ژورنال، واشنگتن‌تایمز و ویکلی‌استاندارد است.

جان بولتون از چهره‌های نومحافظه‌کار آمریکایی است که در چندین دولت جمهوریخواه سمت‌های مختلفی داشت. او در آخرین حضورش در دولت، نماینده آمریکا در سازمان ملل در دولت جورج بوش پسر بود.
بولتون که از حامیان سرسخت جنگ‌های افغانستان و عراق(در سال 2003) بوده است،  فردی به شدت ضد ایرانی محسوب می‌شود.

مواضع او علیه ایران تا حدی بوده که از او یک چهره همیشگی حاضر درنشست‌های گروهک تروریستی منافقین ساخته است.

بولتون طی سال‌های اخیر در بسیاری از سخنرانی‌ها و یادداشت‌هایش ضمن اتهام زنی‌های بی اساس ضد ایران در حوزه‌هایی از قبیل حقوق بشر، تروریسم و برنامه هسته‌ای، از دولت باراک اوباما به دلیل برجام و عدم ایستادگی در برابر «جمهوری اسلامی» به شدت انتقاد کرده است. 
 


 

*ایران را بمباران کنید
جان بولتون یکی از چهره های کلیدی دولت بوش بود که معتقد بود آمریکا باید علیه کشورهای به اصطلاح «محور شرارت» یا کشورهایی که بوش از آن ها  به «دولت‌های سرکش» یاد می کرد، اقدام نظامی انجام بدهد.
«جان بولتون»، نماينده اسبق آمريکا در سازمان ملل متحد فروردین ماه سال 94 در يادداشتي در روزنامه نيويورک‌تايمز نوشت: «براي جلوگيري از بمب ايران اين کشور را بمباران کنيد.»

«جان بولتون» که به اتخاذ ديدگاه‌هاي جنگ‌طلبانه درباره برنامه هسته‌اي ايران معروف است با اشاره به ناکارآمدي گزينه تحريم‌هاي براي توقف اين برنامه، خواستار آزمودن گزينه جنگ براي نسل به اين هدف شده است.

همچنین «بولتون» چند سال پيش در يک برنامه تلويزويوني پيش‌بيني کرده بود در صورتي که واشنگتن طرف چند ماه تأسيسات هسته‌اي ايران را بمباران نکند، تهران اولين بمب هسته‌اي را ساخته است.

بولتون همچنین در اوت 2015، در مقاله‌ای برای نشریه محافظه کار نشنال ریویو نوشت:  «بر اساس شواهد بسیار که  که نیاز  به توضیح آن ها نیست، توافق اوباما با ایران نوزادی است که مرده متولد شده. بنابراین، از امروز، تنها یک حمله نظامی پیشگیرانه می‌تواند ایران را از تبدیل شدن به کشوری هسته‌ای باز دارد.» سپس بولتون از حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران اعلام حمایت کرد و اظهار داشت که در صورت وقوع، ایالات متحده باید از این حمله احتمالی به ایران پشتیبانی کند.»
 


 

*حمایت از اغتشاشگران دیماه 96/ جان بولتون: نباید معترضان ایران را تنها بگذاریم
«جان بولتون» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد و از مشاوران دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی این کشور، امروز خواستار «اقدام عملی» دولت کشورش در حمایت آشوبگران روزهای اخیر ایران شد.
بولتون که با شبکه «فاکس‌نیوز» مصاحبه می‌کرد، با بیان این که ترامپ باید علناً از آشوبگران حمایت کند، پیشنهاداتی به دولت ترامپ ارائه کرد.

آنزمان روزنامه «نیویورک تایمز» پس از انتشار توئیت‌های ترامپ در حمایت از آشوبگران، گفته بود که برای ترامپ، بهترین کار در شرایط فعلی، «ساکت ماندن» است.

اما جان بولتن در رد این نظریه گفت: «برخی در آمریکا می‌گویند که نباید این کار را کرد چون که سیگنالی اشتباه به سمت ایران می‌فرستد؛ مردم ایران باید بدانند که دنیا نظاره‌گر و طرفدار آنهاست.»

بولتون افزود: «رئیس‌جمهور باید از توافق هسته‌ای برون بیاید و همه تحریم‌های تعلیق‌شده ایران را مجدداً اعمال کند؛ او باید به کنگره برود و تصویب تحریم‌هایی سخت‌تر علیه ایران را خواستار شود؛ او باید به اروپایی‌ها بگوید که از ادامه سیاست توازن اخلاقی در قبال ایران دست بردارد و به سمت مردم ایران برود؛ رئیس‌جمهور باید نیاز جنبش مقاومت ایرانیان به پول را نیز برآورده کند.»

جان بولتون سپس با برشمردن سابقه تاریخی مردمانی – اغتشاشگران دیماه 96- که به امید و پشت‌گرمی حمایت لفظی آمریکایی‌ها به خیابان آمده‌اند، گفت که این بار نباید تاریخ تکرار شود.

وی در این خصوص گفت: «آمریکا نمی‌خواهد در همان موضعی باشد که در سال 1956 نسبت به مردم لهستان بود و یا همان موضعی که سال 1991 نسبت به مردم عراق گرفت؛ آن سال‌ها، ما اپوزیسیون را به خیابان‌ها فراخواندیم؛ آنها هم آمدند ولی در ادامه، ما فقط سلاخی آنها توسط حکام شوروی و صدام حسین را نظاره‌گر شدیم.»بولتون در خاتمه افزود که هدف ما باید تغییر نظام ایران باشد.
 


 

* رئیس جمهور آمریکا باید برجام را پاره کند
«جان بولتون» چندی قبل با نوشتن مطلبی در صفحه توئیتر خود مدعی شد: ایران به روشنی برجام را نقض می کند و ما حتی نمی دانیم همه فعالیت های هسته ای آنها در کجا صورت می گیرد. رئیس جمهور آمریکا باید آن (برجام ) را پاره کند.

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در پیامی توئیتری دیگر نیز مدعی شد که «تنها راه حل طولانی مدت برای رفع تهدید ایران در منطقه خاورمیانه، تغییر رژیم در این کشور است»!

بولتون همچنین معتقد است که نباید به ایران اجازه داد در کشور خود به غنی‌سازی اورانیوم  بپردازد. بولتون در سپتامبر 2014 در مقاله ای در نشریه «نیوزمکس» نوشت: مقدار مناسب برای غنی‌سازی اورانیوم در ایران صفر درصد است. تا زمانی که  در ایران آیت‌الله‌ها قدرت را در اختیار دارند، نباید به ایران اجازه داد هیچ‌گونه فعالیت هسته‌ای داشته باشد
 

 
 

* حامی منافقین
بولتون به‌مدت چندین سال یکی از مدافعین پر سر و صدای گروه تروریستی منافقین و شاخه سیاسی آن بوده است. وی در هر فرصتی که به‌دست آورده، این فرقه تمامیت خواه را گروه اپوزسیون «دموکراتیک» و جایگزینی برای دولت ایران معرفی کرده است!

بنا به گزارش «کریستین ساینس مانیتور»، بولتون در کنار «پاتریک کندی»؛ نماینده دموکرات سابق کنگره، «رودی جولیانی»؛ شهردار سابق نیویورک و «مایکل استیل»؛ رئیس سابق کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه، در ازای سخنرانی به‌نفع منافقین، از سازمان‌های پوششی این گروه مبالغ کلانی دریافت کرده است. به‌نقل از این روزنامه، بولتون جزو دسته‌ای از مقامات سابق آمریکایی است که برای بیرون آوردن منافقین از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا به‌طور فعالانه لابیگری می‌کردند. این تلاش مقامات سابق آمریکایی در سال 2012 نتیجه داد و گروهک منافقین  علی‌رغم سابقه تروریستی خود، از فهرست تروریستی بیرون آمد.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، در 23ژوئن2012 ، زمانی که مشاور «میت رامنی» در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بود، به همراه چندین نفر از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای آمریکا در یکی از راهپیمایی‌های تدارک دیده شده توسط منافقین در پاریس شرکت کرد. بولتون در حالی در این مراسم حاضر شد که گروهک منافقین  در آن زمان هنوز در فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار داشت. آن راهپیمایی، حداقل، سومین مراسم برگزار شده توسط حامیان منافقین در سال 2012 بود که بولتون با شرکت در آن، با رهبر این گروه دیدار کرده بود.
 


 

*ماجرای دعوای ظریف با جان بولتون
مهدی دانش یزدی، معاون وقت اداری و مالی وزارت خارجه در سال 94 طی گفتگویی اظهار داشت: در خلال سالهائی که با آقای ظریف در مرکز و یا نمایندگی در نیویورک کار کرده ام خاطرات زیادی دارم که در کلاس درس و یا برای دوستان تعریف کرده ام. یکی از این خاطرات مربوط می شود به تابستان سال 2005 (1384) که سند مهمی برای شصتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که اجلاس سران بود، تهیه و تدوین می شد. مذاکرات پیرامون این سند ماه ها به طول انجامید و در اواخر تا پاسی از نیمه شب ادامه می یافت. اختلاف نظر بر سر برخی موارد و مطالب سند مزبور بین آمریکا و ما بسیار عمیق بود مخصوصا در رابطه با حوزه صلح و امنیت بین المللی. در اواخر کار که متن نهائی سند در حال آماده شدن بود، اختلافات بیشتر بروز می کرد. آن وقتها جان بولتون سفیر آمریکا در سازمان ملل بود. وی فردی بسیار تندرو و در زمره نئوکانهای حاکم آمریکا بود که علیرغم عدم موافقت کنگره با انتصاب وی به عنوان سفیر در سازمان ملل، جرج بوش در زمان تعطیلی کنگره از موقعیت استفاده کرده و وی را به نیویورک فرستاده بود. در ساعات پایانی مذاکرات که شب هم از نیمه گذشته بود، مجادله مفصلی بین دکتر ظریف و بولتون بر سر بخش خلع سلاح سند صورت گرفت که جلسه را عملا با بن بست مواجه کرده بود. نمایندگان دیگر کشورها عموما تماشاچی این مجادله بودند و برخی هم جرات رویاروئی با سفیر آمریکا آنهم با فردی مثل بولتون نداشتند. سفیر آمریکا که دید کاری از پیش نمی برد و حریف ظریف نمی شود در یک عمل غیردیپلماتیک و غیرمعمول از جای خود بلند شد و قلم قرمزی از جیب خود درآورد و رو به حاضرین کرد و گفت من با این قلم قرمز روی تمام بخش خلع سلاح خط می کشم و آن را از سند حذف می کنم، و سپس جلسه را ترک کرد. شخصا دیدم که هیات آمریکائی از این رفتار سفیر خود شرمنده و خجلت زده بودند. بقیه هیات های کشورها که ناظر این صحنه بودند از رفتار بولتون متعجب شده بودند. خیلی از آنها بعدا به طور خصوصی به ما گفتند که فقط ظریف بود که توانست با بولتون مقابله کند و او را از صحنه خارج کند.

منبع: جهان نیوز

انتهای پیام/

نظرات کاربران