2. فروردين 1397 - 17:39
مدیر باغ‌های تاریخی میراث فرهنگی خراسان جنوبی:
۹ باغ تاریخی استان خراسان جنوبی پذیرای گردشگران نوروزی است
باغ اکبریه
بیرجندرسا- مدیر باغ‌های تاریخی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: این استان با باغ‌های بهشت گونه ۹ باغ تاریخی را در خود جای داده و پذیرای گردشگران نوروزی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، محمدعلی جنتی‌فر در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در خراسان‌ جنوبی 119 باغ تاریخی وجود دارد که 65 باغ در فهرست میراث آثار ملی ثبت شده است.

وی بیان کرد: از این تعداد 63 باغ در بیرجند واقع شده است که نشان دهنده توجه نیاکان ما به کاشت درختان در فضای معماری بوده است.

مدیر باغ های تاریخی میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری خراسان جنوبی افزود: از مهمترین باغ‌های شهر بیرجند می‌توان به باغ اکبریه، رحیم آباد، بهلگرد، شوکت آباد، باغ امیرآباد، بهلگرد، معصومیه، بهارستان و منظریه اشاره کرد که به لحاظ معماری و طبیعی بسیار چشم نواز هستند.

وی اظهار داشت: در میان این باغ‌ها، باغ و عمارت اکبریه جایگاه خاصی دارد چرا که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و در حقیقت در طرح حفاظت میراث جهانی قرار گرفته است.

مدیر باغ های تاریخی میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باغ‌های بیرجند نمونه‌های منحصر به فردی هستند، گفت: این باغ‌ها مربوط به دوره‌های تاریخی متعددی هستند و حتی در برخی از باغ‌ها نشانه‌هایی از دوره صفویه نیز پیدا شده است.

جنتی‌فر افزود: باغ‌های بیرجند کاربری‌های متعددی از جمله کاربری‌های مسکونی، تفریحی، کشاورزی، اقتصادی و حکومتی داشته‌اند که در نقاط مختلف بیرجند قدیم استقرار پیدا کرده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران