22. اسفند 1396 - 11:01
قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور خبر داد
60 میلیون مراجعه به امامزادگان در طول ایام نوروز
بیرجندرسا-قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در طرح آرامش بهاری کلیه امامزادگان در سطح کشور ماده سازی شده‌اند تا در جهت خدمت به مردم و مسافران بتوانند از نظر اسکان، اطعام و مسائل شرعی خدماتی داشته باشند گفت: در آمارها هرسال جمعیت زیادی به این اماکن مراجعه می‌کنند و آخرین آمار 60 میلیون نفر در این ایام ثبت‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علیرضا عبادی شب گذشته در دیدار با قائم‌مقام رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: مسئله حمایت از وقف یک مسئله وجدانی، شرعی است که در ارتباط با مردمی است که با چه نیت‌های خالص، افراد قانعی در گذشته‌های دور و نزدیک با حسن نیت به انجام وقف می‌پرداختند.

وی افزود: عکس آن‌ها نیز کسانی هستند که در نعمت‌های خدا با اسراف و تبذیر پول‌های خود را خرج می‌کنند و کسانی هم بودن و هستند که در زندگی قناعت هم می‌کنند ولی از  خود باقیات و صالحات می‌گذارند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه موضوع وقف هم به‌عنوان وجدان انسانی و هم به‌عنوان ارزش‌های معنوی و دینی قابل پشتیبانی است گفت: آن چیزی نیست که مرتبط با فردی باشد و مسئله‌ای شخصی نیست.

حجت‌الاسلام عبادی با اشاره به تودیع و معارفه مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: مسئله مدیریت در هر سازمانی قوانین خودش را دارد و ما نسبت به آن قوانین هیچ نظری نداریم.

وی تصریح کرد: فرد هر کس باشد برای ما فرق نمی‌کند وقف یک چیز مقدسی است و باید از آن پشتیبانی کرد.

عبدالرضا عابد قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این دیدار با اظهار داشت: حجت‌الاسلام هاشمی در سه دوره و سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی حضور داشتند و به انجام مأموریت پرداختند.

وی با بیان اینکه جایگاه اوقاف امروز در کشور طوری است که حضرت آقا از مجموعه دستگاه‌های اوقاف در سراسر کشور خرسند هستند گفت: در فرمایشات ایشان تأکید شده بیشتر باید اهمیت بدهیم و کمک به خواسته‌های مردم داشته باشیم.

قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان داشت: در رابطه با ابهامات موقوفات با سایر وزارتخانه‌ها تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است که در آن موقوفاتی که در اختیار آن‌ها بود تعیین و تکلیف شده است که این گام بزرگی در شفافیت موقوفات بود.

عابد اضافه کرد: خیلی از وزارتخانه‌ها و پادگان‌ها موقوفه است و نیت موقوفه رعایت نمی‌شد و با این اقدام تقریباً شفافیت خیلی از مسیرها و زمینه‌ها و هماهنگی ایجاد شد.

وی تصریح کرد: در حوزه سلامت، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های زیادی وجود دارد که موقوفه هستند ولی به دلیل اینکه پیگیری نشده است تابلوی موقوفه خود را برداشتند اما با پیگیری‌هایی صورت گرفته، امروز این موارد احیاشده‌اند.

قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به ایجاد مراکز موقوفه و مشارکتی با مردم گفت: از مجلس و شورای نگهبان اجازه گرفته شد که اوراقی به مبلغ یک صد تومان منتشر شود تا مردم بتوانند در ساخت بیمارستان مشارکت داشته باشند و در همین زمینه 4 بیمارستان را با اوراق وقفی شروع کرده‌ایم.

عابد با اشاره به طرح آرامش بهاری گفت: در طرح آرامش بهاری کلیه امامزادگان در سطح کشور ماده سازی شده‌اند تا در جهت خدمت به مردم و مسافران بتوانند از نظر اسکان، اطعام و مسائل شرعی خدماتی داشته باشند.

وی افزود: در آمارها هرسال جمعیت زیادی به این اماکن مراجعه می‌کنند و آخرین آمار 60 میلیون نفر در این ایام ثبت‌شده است.

قائم‌مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، شفاف کردن نیات واقفین در موضوعات مختلف اعم از حوزه‌های علمیه، قرآن، ایتام و... بوده است گفت: این موارد دسته‌بندی‌شده است و تلاش می‌کنیم که محاسبات به‌روز باشد.

عابد خاطرنشان کرد: کل درامد موقوفات به یک حساب جامع در مرکز واریز می‌شود و پس از ثبت، به حساب‌های استانی منتقل می‌شود و این‌طور نیست که درامدهای موقوفات به استان‌ها برنگردد.

وی افزود: اگر مردم از این شفافیت مطلع باشند تأثیر زیادی در رونق موقوفات خواهد داشت.

انتهای پیام/

نظرات کاربران