19. اسفند 1396 - 17:42
بیرجندرسا- جولان سگ‌های ولگرد در معابر عمومی و داخل شهر سبب رعب و وحشت کودکان می‌شود هرچند مسئولان مدعی هستند جمع‌آوری سگ‌ها انجام شده و شاهد کاهش آنها هستیم اما تاخت و تاز این حیوان در برخی نقاط شهر نیاز به همت بیشتر مسئولان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حفاظت و بهبود سیمای شهری همواره به‌عنوان یکی از دغدغه‌های برنامه‌ریزان و مدیران شهری مطرح بوده و فعالان این حوزه می‌کوشند تا با استفاده از ابزارها و امکانات موجود، آرامش خاطر بیشتری را برای شهروندان به ارمغان بیاورند.

موضوع سگ‌های ولگرد هر از گاهی به‌ عنوان یکی از عوامل بازدارنده در حفظ سیمای شهری که بهداشت شهروندان را نیز به مخاطره می‌اندازد، مطرح می‌شود.

شهر بیرجند یکی از نقاطی است که با موضوع حضور سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و معابر خود دست‌ به‌ گریبان بوده و این امر آرامش شهروندان را دچار مشکل کرده است.

جولان سگ‌های ولگرد در بیرجند شب و روز ندارد

جولان سگ‌های ولگرد در ساعات پایانی شب و اوایل صبح در خیابان‌ها و معابر شهرستان بیرجند و بیشتر در مناطق حاشیه شهر و خیابان‌های ظفر، ملاصدرا، امیرکبیر و بهمن به معظلی تبدیل شده و مردم از مسئولان می‌خواهند که فکری برای این موضوع بیندیشند.

هرچند جولان سگ‌های ولگرد در شهر بیرجند پدیده‌ای است که اگر در سالهای گذشته هم وجود داشته است اما این روزها حضورشان را در تمامی ساعات شبانه روز در داخل شهر می‌توانی حس کنید.

گسترش زندگی شهرنشینی و ورود انسان در محدوده زندگی حیوانات سبب شده حیوانات در سطح شهر و معابر عمومی آزادانه حضور داشته باشند و روزانه افرادی در روستا یا شهرها شکایات خود را از حضور حیواناتی نظیر سگ در محیط زندگی‌شان را به شهرداری یا نهادهای دولتی اعلام کنند.

تردد سگ‌های ولگرد در شهر سبب نارضایتی مردم از عملکرد شهرداری شده است

مرادی یکی از شهروندان بیرجندی با گلایه از اینکه شب و روز در محل زندگیمان در شهر شاهد حضور سگها هستیم افزود: وجود حیواناتی مانند سگ، گربه و موش در خیابان‌های شهرمشکل جدیدی نیست اما افزایش تعداد آنها در سال های اخیر در بسیاری از شهرهای استان به ویژه بیرجند به خوبی احساس شده و موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم می‌کند.

وی بیان کرد: شهرداری‌ها به عنوان متولی اصلی شهرها، همواره راه‌هایی را برای مقابله با این حیوانات در پیش گرفته‌اند که در آن راهها هم نظر فعالان حقوق حیوانات تامین شود و هم بهداشت شهروندان و رفت و آمد کودکان و بانوان در خیابان های شهرها به خطر نیفتد البته این طرح ها در اغلب موارد با شکست مواجه شده است.

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: وجود حیواناتی مانند سگ‌های ولگرد در شهرها سبب ایجاد مشکلات بهداشتی فراوانی برای شهروندان است که باید با فرهنگ سازی مناسب برای شهروندان در زمینه قرار دادن بسته‌های زباله خود در مکان‌های مناسب و همچنین بیرون گذاشتن زباله در ساعاتی که شهرداری‌ها اعلام کرده‌اند تا حدودی با این معضل بهداشتی مبارزه کرد.

جولان سگ‌های ولگرد در شهر سبب رعب و وحشت مردم شده

محمدی افزود: جولان سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان‌های شهر موجب بروز تنش و رعب و وحشت در بین مردم شده و آسایش شهروندان برخی از خیابان‌های شهر را تهدید می‌کند.

وی اظهار داشت:  وجود این حیوان در شهر، نه تنها سلامت و آسایش و ایمنی مردم را به خطر می‌اندازد بلکه امکان دارد با حمله سگ‌های ولگرد به آن‌ها مشکلات زیادی را برایشان ایجاد کند.

این شهروند بیرجندی بیان کرد: حضور سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر شهر بیرجند موجب ترس برخی از شهروندان به‌ویژه بانوان می‌شود و باید مسئولان در این زمینه فکری کنند.

محمدی با تأکید بر ضرورت اقدام سریع مسئولان برای حل این معضل افزود: از طرف دیگر حضور سگ‌های ولگرد، مشکلات و تبعات بهداشتی نیز به همراه دارد که می‌تواند برای سلامت شهروندان مشکل‌ساز شود، به همین خاطر اقدام سریع درباره این موضوع یک ضرورت انکارناپذیر به‌حساب می‌آید.

عصمتی دیگر شهروند ساکن خیابان بهمن بیرجند در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شهرداری مسئول جمع‌آوری سگ‌های ولگرد است و باید با استفاده از ابزارها و  امکانات نقش خود را به خوبی ایفا کند.

سگ‌های ولگرد زیبنده شهر فرهنگی بیرجند نیست

وی با بیان اینکه حضور سگهای ولگرد در ساعات مختلف شب و روز زیبنده شهر فرهنگی بیرجند نیست اظهار داشت: این امر سبب نارضایتی شهروندان می‌شود و نباید اجازه داد تا سیمای شهری بیرجند خراب شود که رفع این معضل عزم جدی مسئولان شهری را می‌طلبد.

عصمتی افزود: همراه اهالی محله چندین بار برای جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب به شهرداری مراجعه کردیم و بارها مطرح شده که شهرداری برای جمع‌آوری سگها در بیرجند طرح‌هایی اجرا کرده است اما به نظر بنده این طرح‌ها نتوانسته است موفق باشد چون هنوز حضور سگ‌های ولگرد را در خیابان‌های شهر شاهد هستیم.

نظارت شهرداری بر پیمانکاران بیشتر شود

وی اظهار داشت: اگر پیمانکارانی برای جمع‌آوری سگهای ولگرد در بیرجند مشخص شده است باید بر روند فعالیت آن نظارت جدی و کافی وجود داشته باشد تا مشخص شود چرا هنوز شاهد جولان این سگ‌ها هستیم.

حسن خانزاد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بر اساس آمار بیشترین سگهای ولگرد و بی صاحب در حاشیه شهر بیرجند دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه  در سطح شهر در روز به ندرت سگ دیده شده و حضور آنها بیشتر در حاشیه شهر است افزود: ماه گذشته از 25 دی ماه چون سگ‌های بلاصاحب بیشتر شده بودند پیگیر شدیم و پیمانکار جدید وارد کار شده که بیش از 130 قلاده از سطح شهر جمع‌آوری شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند گفت: پناهگاهی خارج از شهر برای نگهداری سگها تعبیه شده و اگر شخصی بخواهد به این حیواناتکمک کند آمادگی داریم و همشهریان باید از دادن غذا در محدوده شهر و حاشیه شهر خودداری کنند.

خانزاد اظهار داشت: سگ‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند به پناهگاه برده می‌شود و هر سگی که به پناهگاه تحویل داده شده صورت جلسه می‌شود و هزینه هر سگ پرداخت می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه در حواشی شهر امکان تهیه غذا کمتر است و گاهاً مشاهده می‌شود شهروندان به تغذیه حیوانات کمک می‌کنند که این باعث می‌شود حیوانات به مرکز و حاشیه شهر بیایند.

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند گفت: سایت جدید در حال ساخت است و در کیلومتر 5 جاده بیرجند سرایان عملیات اجرایی آن آغاز شده و امیداریم هرچه زودتر سامان‌دهی شود و سگ‌هایی که جمع آوری می‌شود عقیم‌سازی می‌شود.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی علوم پزشکی بیرجند نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بیشترین گازگرفتگی حیوانات مربوط به  سگ‌های ولگرد است و این حیوان می‌توانند بیماری‌هایی را منتقل کنند.

مجید شایسته افزود: سگ‌های ولگرد می‌توانند برخی بیماری‌های انگلی، هاری و کیست را به انسان منتقل کنند اما اگر قلاده گذاری، واکسینه و مراقبت بهداشتی داشته باشند شاید از بروز این بیماری‌ها جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: بیشترین گروه سنی که دچار گزش از این حیوان شده بودند دانش آموزان بوده که  توصیه می‌شود در صورت مشاهده گزیدگی حیوان ابتدا باید محل زخم را با آب صابون شست و سپس به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

امیدواریم مسئولان شهری، به‌خصوص شهرداری زمینه برطرف کردن این معضل در سطح شهر را هرچه زودتر فراهم کرده تا مردم بتوانند با رضایتمندی و اطمینان کامل در سطح شهر تردد کرده و با آسایش زندگی کنند چون بیشترین ترس  از جولان سگ‌های ولگرد در شهر از جانب کودکان است چراکه آن‌ها قدرت دفاع از خود را ندارند و معلوم نیست که در صورت حمله سگ به آن‌ها چه بلایی سرشان بیاید.

هرچند مسئولان مربوطه معتقدند حضور سگ‌های بی صاحب در شهر بیرجند با وجود پیمانکار جدید کاهش یافته و سگها به سایتی در خارج از شهر منتقل می‌شوند اما نظارت‌های بیشتری بر سایت نیاز است چه بسا وجود سگ‌های مرده در محل نگهداری سگها و وجود توله سگ‌های کوچک حرف‌های مسئولان مبنی بر عقیم سازی را رد می‌کند.

تجربه به خوبی نشان داده که اغلب طرح‌هایی مانند عقیم سازی، زنده‌گیری، کشتن سگ‌ها و دیگر طرح‌های این چنینی با شکست مواجه می‌شود و راهی جز مدیریت مناسب منابع غذایی این حیوانات و هماهنگی شهروندان و شهرداری برای جمع آوری مناسب زباله‌ها، نظارت بیشتر بر کار پیمانکاران و همکاری مردم برای مقابله با تعداد رو به افزایش سگ‌ها و گربه‌ها در مناطق شهری وجود ندارد.

جولان سگ‌های ولگرد در شهر، سلامتی مردم را به خطر خواهند انداخت بنابراین مسئولان ذی‌ربط باید اقدام فوری برای جمع‌آوری سگ‌ها انجام دهند.

گزارش از اعظم انصاری

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظرات کاربران