15. اسفند 1396 - 7:09
بیرجندرسا- بی‌شک دست‌فروشی پدیده‌ای است که در نتیجه شکاف طبقاتی جامعه و بیکاری رخ داده ‌و در روزهای منتهی به پایان سال در میدان‌ها و معابر پرتردد این شهرستان رو به افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، در جامعه صنعتی امروز که روز به روز مخارج سرسام آور زندگی بیشتر می‌شود پس باید برای گذران زندگانی شغلی را برای خود فراهم کنی که درآمدی کسب کنی و شکم زن و بچه‌ات را سیر کنی و شرمنده انها نشوی.

گاهی مجبور می‌شوی در خیابان‌های سرد و گرم بایستی تا با فروش محصولی که بر روی ماشینت داری، لقمه نان حلالی را برای خانواده خود کسب کنی و حال آنکه در این میان چه سختی‌هایی را باید تحمل کرد.

زندگی روی پاشنه کار کردن می‌چرخد و اگر کار نباشد در نمی‌چرخد و کمیت مخارج ادامه زندگانی لنگ می‌زند.

تحمل سرما و گرما و سختی برای کسب یک لقمه نان حلال

همه مردم که پول و پله کافی برای دکان داشتن ندارند، برخی محل کسب‌شان روی یکی دو متر زمین خداست. کنار پیاده روها، حاشیه میدان‌ها و گذرگاه‌های ترجیحاً پررفت و آمد و بساط متاع‌شان بدون ویترین و در و پیکر است و تلاش بر این است تا نظر هر رهگذری را جلب کند.

بسیاری برای لحظه‌ای هم که شده می‌ایستند و به کالای پهن شده روی یک تکه مقوا یا پارچه و پلاستیک خیره می‌شوند و چه بسا در همین موقع نگاهت به چیزی در بساط خرده فروش می‌افتد که بارها درصدد تهیه آن بوده‌ایم اما فرصت خرید نبوده است.

یک ماشین کوکی یا عروسکی باطری خور برای کودک، یک فازمتر، چسب قطره‌ای، یک جفت کفش دمپایی، سوزن نخ کن آسان، قوطی واکس کفش، شابلون و عینک و خیلی چیزهای دیگه که در بساط دست فرشان پیدا می‌شود.

گاهی همه بساط و کاسبی‌اش جمع آوری می‌شود

"دستی فروشی" کسب و شغلی که در و دیوار و تابلو و نشان ندارد و طبعاً سقفی هم ندارد، همواره در معرض آفتاب و باد و گرد و غبار و طبیعتاً در زمستان هم بارش برف و باران و سوز و سرما است.

ناگهان سر و کله وانت‌های سد معبری از دور پیدا می‌شود و یا از طریق زبان به زبان از آمدن مأموران و مجریان قانون به بساط گستران می‌رسد، فروشنده‌ها مثل برق چارگوشه بساط را جمع می‌کنند و راه گریز پیش می‌گیرند گاهی هم بساط و تمام کاسبی‌اش جمع آوری می‌شود.

فروشندگان حاشیه خیابان بزرگ و کوچک ندارند همه در پی کسب روزی حلال هستند

آری بالا یا پایین شهر، بلوار، خیابان و یا نبش میدان، صبح، ظهر و یا شب، فرقی نمی‌کند به ناچار برای گذران زندگی در خیابان‌های سطح شهر حضور داشته که در میان آنها  نوجوان، جوان، بزرگسال و کهنسال باز هم فرقی نمی‌کند همگی در این صنف ثبت نشده مشغول فعالیت هستند.

خودروهای وانت میوه فروش در تمامی شهر به چشم می‌خورد درمیان این رانندگان پسر جوانی را مشاهده می‌کنی که برای کسب روزی حلال و برآورده ساختن آرزوهایش به این شغل روی آورده است.

عنصرهای ناپیدای فرهنگ در شهر فرهنگی خودنمایی می‌کند

شهرستان بیرجند به عنوان شهری فرهنگی و مدرن از دیرباز زبانزد بوده و اکنون نیز عنصرهای ناپیدای فرهنگ در این شهر فرهنگی خودنمایی می‌کند و گسترش پدیده دست‌فروشی و عرضه کالا و خدمات توسط وانت‌بارها در میادین و معابر پرتردد این شهرستان چهره‌ای درهم و نازیبا را در معرض دیدگان ناظران قرار می‌دهد.

بی شک دست‌فروشی پدیده‌ای است که در نتیجه شکاف طبقاتی جامعه و بیکاری، عده‌ای را به سمت خود سوق داده و در روزهای منتهی به پایان سال در میدان‌ها و معابر پرتردد این شهرستان رو به افزایش است.

حکایت تلخ ورودی‌های شهر از توقف وانت بارها

ورودی‌های برخی از شهرها مانند خوسف نیز این روزها حکایتی تلخ را روایت می‌کند حکایتی که از سر و صدای کسبه‌ها و دست فروش‌ها آغاز شده و به سد معبرهای طولانی نیز ختم می‌شود.

وقتی پای صحبت دست‌فروشان می‌نشینیم مسئله اصلی را نیاز به کار و نبود منبع درآمد ثابت و پایدار عنوان می‌کنند و نبود بازارچه و جانمایی مناسب برای عرضه کالاها را علت اصلی این پدیده در حاشیه خیابان‌ها می‌دانند.

وانت بارهای کوچک و بزرگی که با بار میوه‌های رنگارنگ در کنار خیابان‌های اصلی شهر ایستاده‌اند و یا در کوچه پس کوچه‌ها صاحبان آنها با بلندگوهای دستی از بار قند و نبات خود قصیده می‌سرایند و مردم را به خریدی ارزان تشویق می‌کنند.

هرچند در سطح شهر تنها میوه فروشی توسط نیسان‌ها انجام نمی‌شود بلکه برخی دیگر برای چرخش چرخ زندگی خود از سبد، لامپ، گاوصندوق، لباس عروسک و لوازم خانگی گرفته تاکفش را در حاشیه خیابان به فروش می‌رسانند.

مولوی یکی از فروشندگان حاشیه خیابان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: درست است توقف در حاشیه خیابان امری درست نیست اما  شغلی ندارم و باید از طریقی شکم فرزندانم را سیر کنم.

وی  از جریمه‌هایی که به واسطه توقف در خیابان دارند برایمان می‌گوید و از اینکه در سردی و گرمی هوا به دلیل مشکلات زندگی حاضر است در خیابان بساط کرده تا به مردم میوه و محصولی ارزان‌تر از بازار بفروشد.

عوارض پرداخت می‌کنیم اما خدمتی دریافت نمی‌کنیم

فروشنده حاشیه خیابان گفت:با وجود اینکه گاهی برخی از نهادها به دلیل توقف ماشین‌های خورده فروشان حاشیه خیابان از آنها جریمه و یا عوارض می‌گیرند اما جای سوال باقی است که این هزینه‌هایی که از آنها دریافت می‌شود در قبال آن چه خدماتی به این رانندگان داده می‌شود؟

اکبری دیگر فروشنده حاشیه خیابان گفت: عوارض می‌دهیم اما  از کمبود نور، چراغ و سرویس بهداشتی بی‌بهره‌ایم و مسئولان مربوطه با وجود اخذ جریمه به ما خدمات ارائه نمی‌دهند.

وی بیان کرد: ما هم دوست نداریم در حاشیه خیابان توقف کرده و به این طریق گذران زندگی کنیم اما چرا نمی‌توانیم در بازار روزهایی که در سطح شهر ایجاد شده، فعالیت کنیم؟

بازار روزهای شهر محلی برای حضور اتباع بیگانه

اکبری افزود: بازار روزهای سطح شهر در اختیار اتباع خارجی بوده و ما فروشندگان نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم و حال اینکه باید از مسئولان پرسید که چرا این فروشندگان در بازار روزهای سطح شهر جایی ندارند؟

میوه فروشان حتما نقشی موثر در تعدیل قیمت بازار میوه و تره بار دارند و انتظار می‌رود مکانی مناسب و ثابت را برای تداوم کار و حضور آنها مهیا شود و با این کار نسبت به تعادل همزمان وجود بازار و دست فروشان اقدام شود.

ساماندهی دستفروشان رونق روز بازارها و تعادل قیمت‌ها را در پی دارد

حال آنکه اگر مسئولان مربوطه امر تلاش کنند محیطی مناسب برای فروشندگان حاشیه خیابان‌ها در نظر بگیرند تا از توقف در حاشیه خیابانها جلوگیری شود و هم ساماندهی به کار آنها داده شود علاوه بر این با ساماندهی فروشندگان حاشیه خیابان می‌تواند به بازار روزهای سطح شهر رونق بیشتری داد و در بازار رقابت ایجاد کرد.

با وجود اینکه مدت زمان زیادی از حضور فروشندگان در حاشیه خیابان‌های سطح شهر سپری می‌شود، اما جای سوال باقی است که چرا تاکنون مسئولان برای ساماندهی این قشر از جامعه که به ناچار به این سمت روی آورده‌اند گامی برداشته نشده است؟

با ساماندهی این فروشندگان از سد معبر و توقف جلوگیری می‌شود و سیمای شهر هم زیبا شده و از آن جایی که روز به روز به عید نوروز نزدیک‌تر می‌شویم با ساماندهی این فروشندگان سیمای شهر هم زیبا می‌شود  و علاوه بر رونق روز بازارها ایجاد شرایط رقابتی و تعادل قیمت‌ها هم در بازار رقم می‌خورد.

دست فروشی در خیابان‌های بیرجند، قصه‌ای تاریخی

فرماندار  بیرجند در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: دست فروشی در خیابان‌های شهر بیرجند قصه‌ای تاریخی و قدیمی است که همچنان ادامه دارد.

علی ناصری با بیان اینکه معتقدیم باید فروشندگان دست فروش حاشیه خیابان ساماندهی شوند افزود: با توجه به قوانینی که وجود دارد شهرداری برای تولیدکنندگان که سرمایه‌ای ندارند باید مکان‌هایی را آماده کنند تا وضعیت مردم درست شود.

وی بیان کرد: در نقاط مختلف شهری با فروشندگان حاشیه خیابان مخالف هستیم و ما با هرگونه فروشنده به جز تره‌بار مخالف بوده و باید شهرداری با این فروشندگان برخورد کند.

شهرداری با دست فروشان حاشیه خیابان برخورد کند

فرماندار شهرستان بیرجند گقت: شهرداری باید در وهله اول اجازه توقف هرگونه دست فروش در حاشیه چهارراه و خیابان را ندهد و باید تمامی ماشین‌هایی که در سطح شهر اقدام به دست فروشی می‌کنند، ساماندهی شوند.

شهردار بیرجند در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: شهرداری طبق قانون وظیفه دارد از هرگونه سدمعبر جلوگیری کند و در زمینه دوره گردها هم باید مشخص شود در گام نخست که آیا حضور این فروشندگان در سطح شهر نیاز است یا خیر.

جاوید افزود: شهرداری در مکان‌هایی در روز بازارها مکانی برای حضور این فروشندگان در نظر گرفته که این فروشندگان می‌توانند در آنجا حضور یابند.

ایستادن، توقف و سد معبر در خیابان‌های شهر توسط عرضه‌کنندگان ممنوع است

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی خراسان جنوبی در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: پلیس راهنمایی و رانندگی بر حسب وظیفه ذاتی که دارد با خاطیان و افراد سد معبر می‌کنند برخورد کند.

سرهنگ رضایی افزود: در زمینه ماشین‌هایی که در حاشیه خیابانها اقدام به خرید و فروش دارند باید شهرداری هر چه سریع‌تر ورود کند تا ساماندهی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: باید مکانی قطعی برای حضور فروشندگان حاشیه خیابان وجود داشته باشد و چند منطقه در سطح شهر بیرجند در نظر گرفته شود تا دست فروشان در این مکان استقرار یابند.

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی خراسان جنوبی افزود. هرگونه ایستادن، توقف و سد معبر در خیابان‌های شهر توسط عرضه‌کنندگان ممنوع است.

انتظار جامعه از دستگاه‌های اجرایی همچون شهرداری و شورای شهر ساماندهی هر چه سریع‌تر این قشر به ‌منظور تحقق حقوق شهروندی، زیباسازی چهره شهر و گردش اقتصادی از مجاری تعریف‌شده در شهر است اما آنچه در واقعیت مشاهده می‌شود روند دست فروشی سال‌هاست که در خیابان‌های پرتردد شهر وجود داشته و قصه ساماندهی این پدیده همچنان ادامه دارد.

گزارش از اعظم انصاری

انتهای پیام/

نظرات کاربران