12. اسفند 1396 - 17:00
دبیر علمی همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی :
همایش ملی زبان و ادبیات فارسی ۱۶ اسفند در خراسان جنوبی برگزار می‌شود
بیرجندرسا- دبیر علمی انجمن همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه ۵۰۰ مقاله در این همایش ارائه شده گفت:خراسان جنوبی خواستگاه اصلی فارسی دری است و ۱۶و۱۷ اسفندماه دانشگاه بیرجند میزبان همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زبان وادبیات فارسی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، محمد بهنام فر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:همایش ملی دو سالانه پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه بیرجند در روزهای 16و17 اسفندماه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی خواستگاه اصلی فارسی دری بوده که نسل های زیادی را از این زبان در جامعه می‌بینیم افزود: این امر ظرفیت بزرگی است که در منطقه ما وجو د دارد و باید ظرفیتها را به خوبی به مردم نشان دهیم.

دبیرعلمی انجمن همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زبان وادبیات فارسی بیرجند گفت: بیرجند یک شهر فرهنگی ودانشگاهی است که 14همایش ترویج زبان وادبیات فارسی در دانشگاه بیرجند با وجود اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

بهنام فر با بیان اینکه  کمیته علمی این همایش بیش از 100نفر عضو دارد که در داوری مقالات با ماهمکاری دارند، افزود:حدود  100نفر از اعضای این کمیته علمی واجرایی در جهت داروی مقالات با ما همکاری دارند.

وی بیان داشت:بسترسازی برای تحقیق گویش‌های مجلسی، بزرگداشت و تبیین مفاخر خراسان جنوبی نوبی، از اهداف اصلی واهداف علمی ما ازنهیمن همایش ملی دوسالانه پژوش‌های زبان وادبیات فارسی این است که همه ما در امور ترویج ادبیات فارسی جامعه بکوشیم.

دبیر علمی انجمن نهمین همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زان وادبیات فارسی بیرجند  با بیان اینکه گسرتس وترویج زبان  وادبیات فارسی از دیگر ادهاف ما است،گفت:در کشور ما قومیتهای زیادی وجو د دارند که این زبان به عنوان هویت ملی جامعه ما شناخته شده وعاملی در وحدت ملی ما با اقوام مختلف است.

بهنام فر با اشاره به اینکه تعداد مقالات ارائه شده به این همایش 500مقاله است وطبق کمیته برسی استانداردهاب اولیه از این تعداد 100مقاله برای ارائه شفاهی وتعداد 80مقاله به صورت کتبی ارائه می‌شود، افزود: بیش از 200مقاله برای چاپ در مجموعه مقالات انتخاب شده است 50 مقاله به صورت چکیده نیز چاپ می‌شود، در نهایت 350 مقاله به صورت لوح فشرده در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

وی مهلت ارسال آثار تا 30آرماه سال جاری یود که با استقبال پژوهشگران تا ده روز دیگر ادامه دارد،اظهار داشت:ارسال و ابلاغ مقالات نهمین همایش ملی دو سالانه پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی از طریق سامانه انجام شده است که این فعالیت نو و جدیدی بوده است.

دبیر علمی انجمن نهمین همایش ملی دوسالانه پژوهش‌های زان وادبیات فارسی بیرجند  گفت:انجمن نقد ادبی، انجمن ادبیات تطبیقی وانجمن فعالیتهای فارسیاز مجموع این همایش است واز آن جایی که خراسان جنوبی خواستگاه اصلی فارسی دری است که نشانه‌های زیادی را از این زبان در جامعه می‌بینیم این امر ظرفیت بزرگی است که در منطقه ما وجو د دارد و باید این ظرفیتها به خوبی برای مردم شناسایی شود.

انتهای پیام/

نظرات کاربران