9. اسفند 1396 - 15:33
حجت الاسلام عبادی
بیرجندرسا-نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ کار باید در دانشگاه تصحیح بشود گفت: برخی جوانان هستند که این فرهنگ جلوی فکر آن‌ها را نسبت به ایجاد اشتغال می‌گیرد در حالی که اگر از این فکر و فرهنگ رهایی پیدا کنند همین آدم به‌قدری قابلیت دارد که 50 نفر دیگر را سر کار می برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی در جمع دانشجويان و اساتيد دانشگاه پيام نور اسديه اظهار داشت: در شهر اسدیه با توجه به اینکه جوان زیادی دارد این دانشگاه امکان خوبی است و باید شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود که بتوانند تحصیل کنند و به آموزش عالی بپردازند.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرورش علمی ازجمله کارهایی است که دانشگاه ها انجام می دهند و در ایران هم تمرکز بیشتر روی همین موضوع است گفت: در کنار این موضوع دانشگاه‌های دنیا کارهای دیگری هم می‌کنند که از خود علم کمتر نیست و آن کار فرهنگی است.

در فرهنگ مدنی ضعف داریم

حجت الاسلام عبادی تصریح کرد: ازجمله چیزهایی که ما ضعف داریم فرهنگ مدنی است که مردم قانون‌گرا منضبط و اهل برنامه‌ریزی باشند.

وی با بیان اینکه فرهنگ کار در دانشگاه باید تعریف بشود تبیین کرد: نباید دانشجویی که فارغ‌التحصیل می‌شود همان ابتدا از جهت کار دچار سردرگمی ‌شود و این بخاطر این است که نوع نگاه نسبت به کار، نوع دیگری است.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در فرهنگ عمومی جامعه ما غالباً همین موضوع بوده است چون اقتصاد ما در یک قرن گذشته دولتی بوده است و تعریف کار یعنی آگهی استخدام باشد و اگر این نباشد یعنی کاری وجود ندارد.

49 درصد فارغ‌التحصیلان جامعه بیکارند

حجت الاسلام عبادی با اظهار تأسف از این نگاه نسبت به کار گفت: این‌گونه می‌شود که 49 درصد فارغ‌التحصیلان جامعه بیکار می‌شوند که البته بخشی از آن مربوط به مشکلات جامعه است اما بخشی دیگر مربوط به نوع نگاه به این مسئله است.

وی با بیان اینکه فرهنگ کار باید در دانشگاه تصحیح بشود گفت: برخی جوانان هستند چون همچنین تصوری نسبت به ایجاد کار دارند، این فرهنگ جلوی فکر آن‌ها را نسبت به ایجاد اشتغال می‌گیرد در حالی که اگر از این فکر و فرهنگ رهایی پیدا کنند همین آدم به‌قدری قابلیت دارد که 50 نفر دیگر را سر کار می برد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: باید دانشجو وقتی فارغ‌التحصیل می‌شود چنان اعتماد به نفسی داشته باشد که بتواند کار ایجاد کند.

دانشگاه و آموزش و پرورش به مهارت و فنون بیشتر توجه کند

حجت الاسلام عبادی با اشاره به اینکه بخش دیگری که دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش باید بپردازد این است که به مهارت و فنون بیشتر توجه بشود گفت: امروز در دنیا و جامعه جهانی چیزی که حرف اول را می‌زند فن است.

وی با انتقاد از اینکه بعضی رشته‌ها در دانشگاه داریم که در بعد نظری آموزش دیده‌اند اما در بعد عملی نمی‌تواند کاری بکند گفت: نوع نگاه دنیا این است که حتماً دانشجو که علم را می‌آموزد، فن و مهارت را هم به او بیاموزند که در غیر این صورت در جامعه دچار مشکل می‌شود.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر آموزش‌های دانشجو علمی و همراه با مهارت باشد، تولید هم رونق می‌گیرد اما متأسفانه ارتباط دانشگاه با صنعت ضعیف است.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه فرقی نمی‌کند دانشجو چه رشته‌ای باشد گفت: به‌عنوان‌مثال شاید در یک کارخانه مسئله کارگران اضطراب بیش‌ازحد باشد که بهره‌وری پایین به دنبال بیاورد و یک فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی بتواند این مشکل را حل کند.

وی تصریح کرد: صنعت تولید به عظمت دانشگاه‌ها توجه ندارد و بعضی از تولیدکنندگان توجه ندارند که دانشگاه‌ها چقدر می‌توانند مشکلات آن‌ها را حل کنند.

دانشگاه پیام نور از جهت علمی بسیار بالا است

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور دانشگاهی است که از جهت علمی بسیار دانشگاه بالایی است بیان داشت: همه می‌دانند که اگر کسی از پیام نور فارغ‌التحصیل باشد و اگرمعدل به‌ظاهر نمره بالایی نباشد به‌اندازه 18 و 19 حتی دانشگاه‌های معتبر ارزش دارد که این بخاطر این است که سؤال‌ها بسیار حساب شده و سخت گیری زیاد است.

حجت الاسلام عبادی دانشگاه پیام نور را در حل معضلاتی از کشور و حوزه آموزش عالی موثر دانست و افزود: دسترسی آسانی فراهم کرده که همه بتوانند تحصیل کنند، که هیچ دانشگاه دیگری نمی‌توانسته همچنین کاری بکند.

وی تصریح کرد: درواقع دانشگاه پیام نور جایی که باید باشد هست و رقیب هیچ دانشگاه دیگری نیست.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ سوال یکی از دانشجویان مبنی بر بالا بودن شهریه ها گفت: اگرچه دانشگاه پیام نور دانشگاهی است که ممکن است که دولت کمک هم بکند اما خودش هزینه ها را تأمین می‌کند و عمدتاً از طریق شهریه دانشجو تأمین می‌شود.

حجت الاسلام عبادی افزود: می‌شود تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار دارد که راحت‌تر بتوانند هزینه دانشگاه را تأمین بکنند.

وی در پاسخ به یکی از سؤالات بیان داشت: اینکه دانشجو اینجا درس می‌خواند و نگران پدر و مادرش است که به آنها کمک کند و احساس مسئولیت‌پذیری خیلی چیز مهمی است.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص متذکر شد: یکی از چیزهایی که در فرهنگ عمومی کشور مشکل داریم و باید روی آن کار کنیم، مسئولیت‌پذیری است و من از این موضوع لذت بردم که دانشجو همزمان که درس می خواند این‌قدر به فکر پدر و مادرش است.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به شرایط تحصیل خودش گفت: زمانی من در قم در زیرزمینی با زن و بچه زندگی می‌کردم و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس تهران می‌خواندم که با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کردم.

وی یادآور شد: خودتان را دست‌کم نگیرید، تا حدی که می‌شود اقتصاد شهر اسدیه به دست شماها باشد.

جوانان خودشان را دست کم نگیرند

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از معضلات بزرگی که جوانان ما دارند خودشان را دست‌کم می‌گیرند گفت: جوان همان اول خودشان را پایین تعریف می‌کنند درحالی‌که ممکن است ظرفیت‌های بالایی داشته باشد.

حجت الاسلام عبادی افزود: این مشکلات تمام می‌شود و مهم این است که سیر تکاملی را طی کنید.

وی فرهنگ را موضوعی دانست که در کشور ما درجه سه یا چهار محسوب می‌شود درحالی که بحث‌های عمرانی درجه‌یک اهمیت را دارند گفت: اینکه محوطه دانشگاه در حد این دانشگاه هست یا نیست در درس شما هیچ تأثیری ندارد این مربوط به ایران است که اول همه چیز باید مرتب باشد و بعد کار انجام شود.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: حتی کارخانه‌ای که کسی می‌زند اول اتاق خوب و مرتبی برای خود می‌زند و بعد می بیند برای تکمیل کارخانه پول ندارد، درحالی‌که باید اول کارخانه را راه بی اندازد و سپس از درآمد آن ساختمان‌سازی کند.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به سفری که به فرانسه داشته است گفت: در دانشگاه پاتیه در غرب فرانسه که مهد رشته حقوق و رتبه اول دنیا در حقوق است، اما ساختمان آن مربوط به سیصد سال است که ساختمان خیلی قدیمی داشت.

مددیران به دنبال کارهای نرم افزاری باشند

وی با انتقاد از اینکه مدیر یک اداره بجای اینکه کار مردم را راه بی اندازد گزارش کار از ساختمان‌سازی و زیربنای ساختمان می دهد گفت: همان اول گزارش سخت‌افزاری می‌دهند اما ازنظر نرم‌افزاری چقدر کار کردید؟ چقدر رضایتمندی مردم بالا رفته؟ چقدر بروکراسی اداری را برداشته‌اید؟ چقدر بازدهی کارکنان بالا رفته است؟ چقدر روی سطح فکری و فرهنگی کارکنان کار شده است؟

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان سه منطقه بودند که اولویت اول برای گاز کشی در بودجه امسال محسوب شده اند گفت: خیلی سخت است که در بودجه چیزی مربوط به منطقه خاصی گنجانده شود چون با مقاومت استان‌های دیگر مواجه می‌شود که الحمدالله رأی آورد و بنابراین توجه ویژه‌ای هم به سیستان و بلوچستان و هم به خراسان جنوبی شد که به‌صورت ویژه اینجا را دیدند و بسیار خوب است.

انتهای خبر./

نظرات کاربران