18. بهمن 1396 - 19:24
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی:
وضعیت مناسب مسکن در خراسان‌جنوبی در سطح کشور/استان دارای 50 گسل است
آسمانی مقدم
بیرجندرسا-مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: در این استان حدود 88 هزار و 800 واحد مسکونی روستایی وجود دارد که 27 هزار واحد آن فاقد کیفیت بوده و در برابر بلایای طبیعی به ویژه زلزله بسیار آسیب پذیر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، علی اصغر آسمانی مقدم امروز در مراسم بهره برداری از اجرای دو طرح هادی در روستاهای فتح آباد و شهرک امام خمینی (ره) در شهرستان بشرویه به نکاتی درخصوص مسکن روستاییان اشاره کرد:

 

- بر اساس آخرین آمار حدود 918 روستای بالای 20 خانوار که شامل اجرای طرح هادی می شوند وجود دارد.

- برای 880 روستا طرح هادی تهیه شده و در 482 روستا نیز این طرح اجرا شده و به عبارتی نیمی از روستاهای استان از اجرای این طرح بهره مند شده اند.

- اجرای بسیاری از طرح های عمرانی و خدماتی بدون در نظر گرفتن طرح هادی در روستاها بی نتیجه است.

- خراسان جنوبی در بخش مسکن در سطح کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد اما با وجود اینکه کمبود مسکن نداریم برخی از واحدهای مسکونی در روستاها به دلیل استفاده از مصالح نامناسب و بی کیفیت برای سکونت نامناسب و حتی خطرناک هستند.

- تاکنون از مجموع 88 هزار واحد مسکونی نزدیک به 62 هزار واحد مسکونی در روستاها مقاوم سازی شده اند.

- خراسان جنوبی دارای 50 گسل است که 15 گسل آن اصلی بوده و این موضوع زنگ خطر و هشداری برای رفع مشکلات مسکن های روستایی نامناسب و غیر مستحکم است.

- برای بازسازی و مقاوم سازی مسکن روستاییان 18 تا 20 میلیون تسهیلات پرداخت می شود که بازپرداخت آن 15 ساله بوده و روستاییان می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

انتهای خبر./

نظرات کاربران