2. بهمن 1396 - 22:13
ضرابی
بیرجندرسا-مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان با بیان این که دفتر بانک خون بند ناف در خراسان جنوبی در سال 94 راه اندازی شده است، گفت: جمع آوری و ذخیره سازی بیش از 200 نمونه از نمونه های خون بند ناف در کشور مربوط به این استان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، مرتضی ضرابی شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین داخل رحم جریان دارد.

وی افزود: بند ناف و جفت ارگان هایی برای تبادل مواد غذایی بین جنین و مادر هستند که بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شوند در حالی که امروزه دریافته اند که خون موجود در بند ناف سرشار از سلول های بنیادی است که می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها به کار روند.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان تصریح کرد: در بانک خون بند ناف، نمونه خون جمع آوری شده و سلول های بنیادی موجود در آن پس از انجام آزمایشات و پردازش سلولی در تانک های مخصوص در دمای 196- درجه سانتیگراد برای مدت طولانی نگهداری می شود تا در زمان مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

ضرابی با بیان این که مرور آمار منتشر شده نشان می دهد که هر ساله حدود 30 هزار بیمار با بیماری هایی که با پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان قابل درمان هستند در سال شناسایی می شوند، یادآور شد: حدود 75 درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهدای‌ پیوند مغز استخوان نیستند.

درمان بیش از 8 بیماری در آینده

وی با اشاره به این که امروزه تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بند ناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ در حال انجام است، ابراز کرد: انتظارمان آن است که در آینده ای نه چندان دور بیش از  80بیماری با سلول های بنیادی درمان شوند.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان در خصوص بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف، تبیین کرد: اختلالات سلول های بنیادی(کم خونی آپلاستیک،کم خونی فانکونی،هموگلوبینوری)،لوسمی‌حاد، لوسمی مزمن، بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها، ناهنجاری های ارثی گلبول های قرمز، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، اختلالات پلاسماسل و بیماری های ارثی از جمله این بیماری ها هستند.

 ضرابی اضافه کرد: همچنین سایر بیماری ها همچون آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی و نیز بیماری هایی که در حال حاضر در کشورمان منشأ خونی دارند قابل درمان هستند.

وی ضمن اشاره به فعالیت شرکت فناوری رویان، عنوان کرد: این شرکت در سال 84 با هدف ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان تازه متولد شده به همت دکتر کاظم آشتیانی کار خویش را در کشور آغاز کرده است.

 مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان با اشاره به این که فعالیت ابتدایی شرکت مذکور در تهران بود، بیان کرد: به تدریج فعالیت شرکت فناوری رویان در کشور گسترش یافت و در حال حاضر،  29دفتر فعال در این حوزه در کشور داریم.

ضرابی استان خراسان جنوبی را نیز یکی از استان های فعال در بحث مرکز بانک خون بند ناف دانست و افزود: جمع آوری بیش از 200 نمونه خون در این استان طی سال های اخیر، از جمله توفیقات این استان بوده است.

وی ادامه داد: سلول های بند ناف دو ویژگی خاص دارد؛ ما چندین سلول بنیادی داریم که مهمترین آن سلول بنیادی خون ساز است.

ضرابی با اشاره به این که سلول های خون ساز مدام در طول حیات فرد به بازسازی سلول می پردازند، مطرح کرد: خون موجود در بند ناف و جفت، مملو از سلول های بنیادی خون ساز است که می توان در درمان بیماری لاعلاج و....کاربرد داشته باشد.

وی در ادامه صحبت هایش متذکر شد: به طور معمول بعد از تولد نوزاد بند ناف خود دور انداخته می‌شود اما در صورت تمایل به منظور ذخیره‌سازی، سلول‌های بنیادین خون بند ناف جمع‌آوری می‌ شود و همان طور که اشاره شد، پرده جنینی و عروق آن نیز می‌تواند در درمان برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

وجود 150 کارشناس سلول های بنیادی در 29 دفتر استانی

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان اظهار داشت: در 29 استانی که بانک سلول‌های بنیادین خون بند ناف دفتر فعال دارد، تعداد 150 کارشناس حضور داشته و خونگیری بند ناف را با دقت و ظرافت کامل انجام می‌دهند و کمتر از 24 ساعت نمونه خون به تهران ارسال و کار ذخیره ‌سازی آن صورت می ‌گیرد.

ضرابی اضافه کرد: آنچه مسلم است آن است که کار جمع‌آوری خون بند ناف بایستی با هماهنگی و در زمان زایمان انجام شود و در واقع، یک روش بی‌خطر برای مادر و نوزاد بوده که در بیمارستان توسط کارشناسان بعد از قطع بند ناف نوزاد انجام می‌شود.

536553

وی تصریح کرد: به همه خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزند هستند توصیه می شود که نسبت به انجام کار ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادین خون بند ناف اقدام کنند و عمده تلاشمان آن است که این اقدام با بیشترین اطمینان صورت گیرد.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان کشور با بیان این مطلب که بسته به شرایط و پارامترهای مختلف حجم خونی که می‌توان از بند ناف یک نوزاد جمع‌آوری و ذخیره‌سازی نمود از حدود 50 میلی‌لیتر تا 200 میلی‌لیتر خون به صورت متغیر است، یادآور شد: سلول‌های موجود نیز می‌توان بین 500 میلیون تا 2 میلیارد سلول متغیر باشد.

وجود بانک عمومی و خصوصی خون بند ناف

وی ضمن اشاره به این که برای ذخیره‌ سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف یک بانک عمومی ‌خون بند ناف و بانک خصوصی خون بند ناف در کشور وجود دارد، ابراز کرد: در بانک عمومی خون بند ناف هیچ گونه هزینه‌ای از اهداکنندگان خون بند ناف دریافت نمی‌شود و مالکیتی بر آن ندارند و این سلول‌ها می‌تواند در اختیار تمام بیماران در صورت نیاز قرار گیرد.

ضرابی اضافه کرد: در بانک خصوصی سلول‌های بنیادین خون بند ناف هزینه‌ای معادل 2.5 میلیون تومان

(هزینه اولیه) از خانواده‌هایی که متقاضی ذخیره‌سازی هستند برای نگهداری آن دریافت و مبلغی معادل 120 هزار تومان سالانه نیز به عنوان شارژ از این خانواده گرفته می ‌شود.

وی متذکر شد: با توجه به این که هزینه‌های نگهداری ذخیره‌های سلول‌های بنیادی در بانک عمومی بایستی توسط اعتبارات دولتی تأمین گردد چون اعتباری به این منظور اختصاص نیافته در حال حاضر این اقدام در این بانک انجام نمی‌شود.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان از ذخیره‌سازی حدود 5 هزار نمونه سلول‌های بنیادی خون بند ناف در بانک عمومی سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان خبر داد و اذعان داشت: این بانک در سطح کشور در پژوهشکده رویان، بیمارستان شریعتی و سازمان انتقال خون وجود دارد.

ضرابی ادامه داد: در مجموع  تاکنون در بانک‌های عمومی سلول‌های بنیادی خون بند ناف کشور حدود 15 هزار نمونه جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شده است.

وی با بیان این مهم که در بانک خصوصی سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان حدود 88 هزار نمونه جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شده است، مطرح کرد: این مرکز بالاترین ظرفیت ذخیره‌سازی سلولی در خاورمیانه است.

انتهای خبر./

نظرات کاربران