25. دى 1396 - 13:56
معدن
بیرجندرسا-بیش از ۳۵ نفر از کارآموزان معدن مس قلعه زری از ۸ ماه گذشته یک ریال حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، معدن قلعه زری بزرگ‌ترین معدن زیرزمینی شرق کشور در فاصله ۱۸۰ کیلومتری مرکز استان و ۱۵۰ کیلومتری مرکز شهرستان با بیش از ۲۰۰ نفر کارگر و بیش از ۳۵ نفر کارآموز که در این مجتمع فعالیت دارند.

این مجتمع نیروهای مورد نیاز خود را معمولاً از افراد جویای کار بومی منطقه تأمین می‌کند و در کنار تأمین نیروی مورد نیاز خود در بخش‌های خارجی تونل اقدام به تربیت نیرو به‌عنوان کارآموز نموده تا در هنگام نیاز بازنشست شدن کارگرها از نیروهای تربیت‌شده استفاده نماید.

ولی با توجه به گفته‌ها و شنیده‌ها در گزینش نیروها روابط بیشتر بر ضوابط برتری دارد که گاهاً از کار آموزان در هنگام نیاز نیرو استفاده نمی‌شود.

در پی تماس جمعی از کارآموزان با خبرنگار ما خبرنگار ما پیگیر این موضوع شد.

یکی از این کارآموزان که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: برای اینکه در اولویت گزینش در معدن باشیم حدود ۳ سال و برخی‌ها بیشتر به‌صورت کارآموز با حقوقی روزی ۸ هزار تومان بدون بیمه و مزایا مشغول به کار هستم که همین حقوق اندک را هم از اردیبهشت‌ماه دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه همگی دارای خانواده هستیم و مجبوریم در وضعیت بد معیشتی زندگی را اداره کنیم، به دلیل نداشتن امنیت شغلی از بیم اخراج شدن سکوت اختیار کرده‌ایم و اگر حرفی بزنیم با این پاسخ روبه‌رو می‌شویم که از فردا به کار نیایید چراکه مسؤولان مجتمع هیچ توجهی به وضعیت ما ندارند.

گفتنی است همچنین ۵ نفر از کارگران قراردادی پس از اینکه ۲۰ سال سابقه کار آن‌ها تمام شده است و از نظر تأمین اجتماعی دیگر کارگر شرکت محسوب نمی‌شوند از اردیبهشت‌ماه جاری به دلیل عدم پرداخت ۴ درصد حق تأمین اجتماعی ترک کار حساب شده و بازنشستگی از سوی تأمین اجتماعی صادر نمی‌شود.

خبرگزاری فارس تا دریافت پاسخ قانع‌کننده مسؤولین مربوطه و حل مشکل کارآموزان پیگیر وضعیت آن‌ها خواهد بود.

انتهای خبر./

نظرات کاربران